6 MİLYAR EURO’LUK HAMLE!!! UEFA’dan Avrupa Süper Ligi kulüplerine tarihin en büyük tazminat davası

6 MİLYAR EURO’LUK HAMLE!!! UEFA’dan Avrupa Süper Ligi kulüplerine tarihin en büyük tazminat davası

reklam"

Avrupa’nın dev kulüpleri bir araya gelerek Şampiyonlar Ligi’ne karşılık Avrupa Süper Ligi’ni kurdu. 28 milyar Euroluk büyüklüğe sahip Avrupa futbolu ilk kez böyle bir krizle karşı karşıya…

Futbol endüstrisi tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyor.

Avrupa’nın 12 dev kulübü, UEFA’nın kulüplerin haklarını koruyamadığını gerekçe göstererek Şampiyonlar Ligi’ne karşı ‘Avrupa Süper Ligi’ni kurdu.

Kurucu kulüplere toplam 3.5 milyar Euro ödenecek ve bu paranın da ilk yıl ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan tarafından finanse edileceği belirtiliyor.

3,5 milyar Euro’luk bu vaade karşı Şampiyonlar ligi toplam 2,5 milyar Euro, UEFA Avrupa ligi ise 550 milyon Euro ödül dağıtıyor.

Avrupa Süper Ligi kurucu takımlara her yıl düzenli olarak minimum 250 milyon Euro’luk gelir vaat ederken, bugün Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olan bir kulüp 100 milyon Euro’luk gelire ulaşıyor.

Avrupa Süper Ligini kuran takımlar Avrupa’nın en çok kazananları arasında.

UEFA'dan tarihi tazminat davası - 6. Foto
İlk 5’teki Barcelona’nın yıllık geliri 715,1 milyon euro. Real Madrid 691,8 milyon, Bayern Münih 634,1, Manchester United 580,4, Liverpool 558,6 milyon Euro kazanıyor.

UEFA'dan tarihi tazminat davası - 7. Foto

Haber üzerine Manchester United hisseleri %7,85, Juventus hisseleri %17,85 değer kazandı.

UEFA'dan tarihi tazminat davası - 8. Foto

UEFA ise kulüplere tarihin en büyük tazminat davasını açmaya hazırlanıyor. 12 kulüp aleyhine uluslararası mahkemelerde 50 milyar Euro’luk dava açılacak.

UEFA'dan tarihi tazminat davası - 9. Foto

Ayrıca JPMorgan’ın desteğine bir “karşı finansman” hamlesi de geldi. UEFA’nın Süper Lig’i durdurmak için Centricus Asset Management ile 6 milyar euro büyüklüğünde bir finansman paketi için görüşmeler yürüttüğü belirtildi.
reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?