AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI  GÜLTAK, TOROSLARIN ZİRVESİNE KONAKLAYAN AKDENİZLİ YÖRÜKLERİ ZİYARET ETTİ

AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK, TOROSLARIN ZİRVESİNE KONAKLAYAN AKDENİZLİ YÖRÜKLERİ ZİYARET ETTİ

Başkan Gültak; kış aylarında Akdeniz’in farklı bölgelerinde yaşayan, yaz mevsiminde de hayvanlarıyla birlikte, Torosların yaklaşık 3 bin metrelik zirvesine göç edip burada konaklayan Yörük vatandaşları ziyaret etti.

Göreve geldiği ilk günden bu yana, uzak-yakın veya gece-gündüz demeden sürekli halkın içinde olan, vatandaşların derdini dinleyen Başkan Gültak; bu kez de Akdeniz ilçe sınırları içinde yaşayan;  Mayıs ayı içinde Toroslar mevkiine göç edip Eylül sonuna dek buralarda yaşayan; Huzurkent, Burhan, Esenli, Civanyaylağı, Nacarlı ve çevre mahallelerden Yörük vatandaşlarla obalarında bir araya geldi.

Başkan Yardımcılarının da katıldığı ziyarette, Yörük vatandaşların yoğun ilgisi ve sevgi gösterisi ile karşılanan Başkan Gültak, ziyaretinde kepenek giyip koyun ağılına girdi, bir süre eşek sırtında yolculuk yaptı. Kuyudan su çeken, kucağına aldığı bir oğlağı seven Başkan Gültak, girdiği bir ağılda, Yörük bir anne ile birlikte keçiden süt sağarak bu işteki maharetini de gösterdi.

Yörük sofrasına konuk olan ve etrafını saran Akdenizli Yörüklerle sohbet eden Başkan Gültak; içme ve hayvansal sulama sorunu, liselerde okuyan çocuklarının ulaşımı ve yurt sorunu, cami olarak kullandıkları yapının tadilatı ile cep telefonlarının çekmemesi gibi konularda Yörüklerin anlattığı talepleri not ettirdi; sorunların Hükümet ve Bakanlıklar nezdinde çözümü için elinden geleni yapacağını ifade etti.

“Yörüklerimiz, zor şartlar altında çok güzel şeyler başarıyor”

Ziyaretiyle ilgili bir değerlendirmede bulunan Başkan Mustafa Gültak; sıcak ve samimi karşılamaları nedeniyle Yörük vatandaşlara teşekkür etti. Açıklamasında; Türkiye’nin bir tarım ve hayvancılık ülkesi olduğunun altını çizen Başkan Gültak, “Eğer bizler tarım ve hayvancılığa önem vermez isek sıkıntılar yaşarız. O nedenle biz bugün buradayız. Zor şartlarda gerçekten büyük işler başarıyorlar. Üreticilerimizin her zaman yanındayız. Dile getirilen sorunlar için Toroslar Tarım İlçe Müdürümüzle görüşeceğim” dedi.

“Yörüklerimizin sorunlarını Bakanımıza ileteceğim”

Başkan Gültak; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da Yörüklerle ilgili projeleri olduğunu kaydederek, “İnşallah bu projeleri Salı günü Tarım Bakanımız ile görüşeceğim. Mersin’in abisi Lütfi Elvan Bakanımız ve Sayın Valimiz ile birlikte ikinci etap imar planlarını da görüşeceğiz Ankara’da. Tabi oraya gitmişken, burada göç eden Yörük vatandaşlarımızın sorunlarını da bizzat Sayın Bakanımıza ileteceğim ve ricacı olacağım. Bu ayrıca bizim bir kültürümüz, bu kültürümüzü yaşatmamız ve geleceğe taşımamız gerekiyor” diye konuştu.

“Başkanımızı burada ağırlamak bizleri mutlu etti”

Arslanköy Mera Birliği Başkanı Hasan Dudaklı da yaptığı açıklamada, ziyareti nedeniyle Başkan Mustafa Gültak’a teşekkür etti.  Dudaklı; “Sayın Başkanımız Gültak, buralara kadar gelerek bizim misafirimiz oldu. Tabi bizim çözebildiğimiz sorunlarımız vardı ama çözemediğimiz sorunlarımızı da Sayın Başkanımıza bizzat ilettik. Sayın Başkanımızı burada ağırlamak bizleri çok mutlu etti. Yörüklerimiz adına, bizlere gösterdiği duyarlılığı için Başkanıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Torosların yüksek eteklerinde gerçekleşen buluşmada Yörük vatandaşlara ayrıca, Koronavirüs tedbirleri kapsamında maske ve dezenfektanın yanı sıra, güneşten korunmaları için de şapkalar dağıtıldı.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?