Korona virüs ile ilgili ürküten bir araştırma, kamuoyuna duyuruldu. Söz konusu araştırmaya göre korona virüse yakalanan bir lösemi hastasının 70 gün boyunca etrafına korona virüs bulaştırdığı ortaya çıktı. Bilim insanları mevcut durumu sürprizle karşıladıklarını ancak bu tarz belirti göstermeyen insanların toplumda dolaştığının unutulmaması gerektiğini kaydetti.

ÖNCEKİ VAKALARDAN ÇOK DAHA FARKLI

Araştırmacılar, yeni karşılaşılan hastanın durumunun önceki vakalardan çok farklı olduğunu kaydetti. Daha önce belirti göstermeyen bir hastanın teşhis konulduktan 20 ve 63 gün sonra da virüs yaydığı bilinirken, yeni vaka ile birlikte bir hastanın virüs yaydığını gün sayısının 70 çıktığını belirttiler.

“BELİRTİ GÖSTERMEYEN KANSER HASTALARI”

Uzmanlar, önceki gün karşılaşan vaka ile ilgili şu yorumda bulundu:

Toplumdaki bireyler, bağışıklığı sistemi zayıf kanser hastalarının virüsü uzun süre yayabildiğine dikkat çekerek, bu türdeki hastaların hem kendilerini güvene alması hem de toplum sağlığını güvene alması gerektiği vurgulandı.

Uzmanlar, tek vaka ile yorum yapmanın çok erken olduğunu belirterek, “Sadece bir hastadan sonuca ulaşmak zor olsa da elde ettiğimiz veriler; bulaşıcı virüsün uzun vadeli şekilde yayılmasının, bağışıklık sistemi kısıtlı olan belirli hastalarda bir endişe sebebi olabileceğini düşündürüyor” dedi.

Kaynak: Popsi.com.