Bakan Elvan, Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık kredi için ‘müşteri sırrı’ dedi

Bakan Elvan, Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık kredi için ‘müşteri sırrı’ dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, suç örgütü lideri Sedat Peker’in; Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık kredi ile ilgili iddialar hakkındaki soruları “müşteri sırrı” diyerek yanıtsız bıraktı. Ziraat Bankası da aynı gerekçeyle daha önce sorulara yanıt vermemişti.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 7 Haziran 2021 tarihinde; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; suç örgütü lideri Sedat Peker’in Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi sormuştu.

BAKAN ELVAN DA “SIR” DEDİ

ANKA’da yer alan habere göre, Bakan Elvan, Çıray’ın soru önergesine, 28 Temmuz 2021 tarihinde yanıt verdi. Elvan’ın yanıt olarak ilettiği metin şöyle:

“Banka’ya ilişkin bilgiler, üçer aylık dönemlerde Kamuyu Aydınlatma Platformu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Banka internet sitesinde kamuya açıklanan bağımsız denetim raporlarında yer almaktadır. Kamuya açıklanan Banka finansal tabloları, denetim raporları ve faaliyet raporlarında yer alan veriler haricinde talep edilen detay bilgilerin ise 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun ‘Sırların saklanması’ başlıklı 73. maddesi kapsamında banka sırrı ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır.”

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?