BAŞKAN SEÇER: “BÜYÜK ÖLÜLER MATEMLERLE DEĞİL, FİKİRLERİYLE DEĞERLENDİRİLMELİ, YAŞATILMALI, ANILMALI”

BAŞKAN SEÇER: “BÜYÜK ÖLÜLER MATEMLERLE DEĞİL, FİKİRLERİYLE DEĞERLENDİRİLMELİ, YAŞATILMALI, ANILMALI”

reklam"

SEÇER: “O’NUN FİKİRLERİ DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİYOR, O’NUN FİKİRLERİNİ YAŞATIYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ulu Önder Atatürk’ün ölümünün 82. yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programlarına katıldı. Başkan Seçer, “Ulu Önder’in de söylediği gibi ‘Büyük ölüler matemlerle değil, fikirleriyle değerlendirilmeli, yaşatılmalı, anılmalı.’ Biz de onların fikirlerini değerlendiriyoruz, O’nun fikirleri doğrultusunda hareket ediyoruz, O’nun fikirlerini yaşatıyoruz” dedi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 82. yıl dönümünde Mersin’de de düzenlenen törenlerle anıldı. Saat 09.05’te hayat durdu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Atatürk’ün ölümünün 82. yıl dönümünde düzenlenen anma törenlerine katıldı.

İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelen sunan Başkan Seçer, ardından Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına katıldı. Törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve kent protokolü ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninin ardından saat 09.05’te verilen işaret ile birlikte saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ile bayrak göndere çekildi, daha sonra yarıya indirildi.

“Çağdaşlaşma ve aydınlanma yolunda önemli adımlar atan, devrimler yapan bir lider”

Kültür Merkezi’ndeki törene geçmeden önce açıklamalarda bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ulu Önder’i aramızdan ayrılışının 82. yıl dönümünde minnetle ve şükranla andıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Tabi O’nu anlatmak çok kısa bir zaman dilimine sığmıyor. Çok önemli siyasi, toplumsal gelişmelerin olduğu bir dönemde, bundan yaklaşık 100 yıl önce, Türkiye’yi 600 yıllık bir imparatorluğun küllerinden yaratan bir lider. Sadece bir asker değil, sadece bir siyaset adamı değil, aynı zamanda bir düşünce insanı. 100 yıl sonrasını görerek bazı kararlar alabilen, topluma bazı anlayışları dikte etmeye çalışan bir lider. Ülkede birliği, beraberliği, tam bağımsızlığı ilke edinen ama dünyada da ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ prensibi ile hareket eden büyük bir lider. Çağdaşlaşma yolunda, aydınlanma yolunda önemli adımlar atan, devrimler yapan, Türkiye’yi medeni toplumlarla buluşturan, ümmet toplumundan çıkarıp birey yapan, vatandaş yapan, bize önemli ufuklar açan bir lider.”

“Büyük ölüler matemlerle değil, fikirleriyle değerlendirilmeli, yaşatılmalı, anılmalı”

Geçmişten günümüze Türkiye’de çok önemli siyasi ve toplumsal olaylar yaşandığından söz eden Seçer, “Onun bıraktığı yolda sabırla, sebatla, mücadeleyle, çalışmayla, azimle devam edeceğiz. Bugün de bu görevlerde olmamızın temel sebebi bu. Güzel bir ülke, güzel bir millet, güzel bir tarihi olan, şanlı bir tarihi olan, kültürel, tarihi birikimi olan bir toplum, bir vatan bize armağan edilmiş. Bunun kıymetini, önemini bilmemiz lazım. Ulu Önder’in de söylediği gibi ‘Büyük ölüler matemlerle değil, fikirleriyle değerlendirilmeli, yaşatılmalı, anılmalı.’ Biz de onların fikirlerini değerlendiriyoruz, O’nun fikirleri doğrultusunda hareket ediyoruz, O’nun fikirlerini yaşatıyoruz. Ruhları şad olsun tüm şehitlerimizin. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüz olmak üzere, milletimizle beraber onun gösterdiği yolda, sabırla devam edeceğiz” diye konuştu.

Tören Kültür Merkezi’nde devam etti

Çelen sunma töreninin ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve kent protokolü, Kültür Merkezi’ndeki törene katıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nce hazırlanan programda Atatürk konulu şiirler okunup, Atatürk’ün sevdiği şarkılar seslendirildi.

Saygı duruşunun ardından Devlet Opera ve Balesi İl Müdürlüğü sanatçıları tarafından icra edilen İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra öğrenciler şiir okudu. TRT Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan sinevizyon gösteriminden sonra da Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası tarafından “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” seslendirildi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?