BAŞKAN SEÇER, MEVLANA VE HALKKENT’TE YURTTAŞLARLA BULUŞTU

BAŞKAN SEÇER, MEVLANA VE HALKKENT’TE YURTTAŞLARLA BULUŞTU

SEÇER: “HER VATANDAŞIMIZ HİZMETE LAYIKTIR”

SEÇER: “VATANDAŞLA İÇ İÇEYİZ, HERKESİ DİNLİYORUZ”

SEÇER: “MERSİN BİRLİK, BERABERLİK, HUZUR KENTİDİR”

SEÇER: “BURASI MERSİN, BURASI ÖZGÜR BİR KENT”

SEÇER: “BİZİM ANLAYIŞIMIZDA BELEDİYE HALK İÇİN VAR”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Toroslar İlçesi’ne bağlı Mevlana ve Halkkent Mahallelerinde vatandaşlarla bir araya geldi. Mersin’in her mahallesine gitmeye çalıştığını vurgulayan Başkan Seçer, “Dün Silifke’de olmak, bugün Mevlana’da olmak. Dün Mara, Çaltıbozkır, Uzuncaburç, Ören o bölgeleri gezmek, bugün Mevlana’yı, Halkkent’i gezmek bir belediye başkanının topluma verebileceği en değerli mesajdır. Mersin, kardeşlik kentidir. Mersin birlik, beraberlik, huzur kentidir. Silifke’deki, Çaltıbozkır’daki Yörük de vatandaşımızdır, hizmete layıktır, Mevlana’daki Kürt kardeşim de, Kazanlı’daki Arap kardeşim de vatandaşımızdır, hizmete layıktır” dedi.

Mersin’de sıra dışı bir yönetim anlayışı sergilediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Vatandaşlarımızla iç içeyiz, kimsenin önünden kaçmıyoruz. Herkesin şikayetini, taleplerini sabırla dinliyoruz. Herkesin yapıcı tenkitlerini, önerilerini sabırla dinliyoruz. Mersin bir renk cümbüşü, her farklı rengin olduğu her ortama gidecek cesaretteyiz. Çünkü kendimize inanıyoruz, güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bundan sonra yaptığı işlerin kalitesiyle, güvenilirliği ile anılacağını vurgulayan Seçer, “Kültür Park’a gidin, oradaki hizmetleri görün. Orada çocuklarımıza etkinlikler yapıyoruz, lütfen çocuklarınızı götürün, çok güvenli. Kızlarınızı, çocuklarınızı gönderin. Gecenin 12’sinde rahat uyuyun, çocuklarınız orada eğlenebilir, zaman geçirebilir, belediyenin kafesinde oturabilir. Kendilerini rahat hissetsinler. Burası Mersin, burası özgür bir kent. Burası kardeşlik kenti, burada kötülük olmayacak” dedi.

Başkan Seçer, Mahalle Mutfakları’nda 3 çeşit yemeğin 3 liraya satıldığını, bunun hem aile ekonomilerine katkı sağladığını, hem de çalışan kadınların işini kolaylaştırdığını belirterek, “Bunlar bazılarına çok küçük işler gibi geliyor. Çünkü tok ya arkadaş, çalışmıyor, o kadının yüreğinin sızısını, açlığını bilmiyor. Bazılarına çok küçük projeler gibi geliyor. Aklını beton, aklını bina, aklını imar, aklını cebini doldurma almış. Onların hizmet anlayışı bu. Bizim hizmet anlayışımız başka. Bizim hizmet anlayışımızda belediye halk için var” ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, mahalle gezilerine Pazar günü de devam etti. Başkan Seçer, Toroslar İlçesi’ne bağlı Mevlana ve Halkkent Mahallelerinde yurttaşlarla buluştu. Mevlana Mahallesi’nde muhtar Murat Yıldırak ve Belediye Meclisi üyeleri tarafından karşılanan Başkan Seçer, bir kahvehanede yapılan toplantıda yurttaşlara seslendi. Her hafta mahalle gezileri yaptıklarını anlatan Başkan Seçer, “Vatandaşlarımızla mümkün olduğunca sohbet imkanı yaratmak istiyoruz. Kulaktan duyma, kağıt üzerinde raporlardan kenti yönetmekten ziyade bire bir gelip yerinde görmek, insanları dinlemek, talepleri ne, istekleri ne, üzüntüleri ne, mutlulukları ne, bunları paylaşmak bizi daha başarılı yapacak diye umut ediyoruz” dedi.

“Bir belediye başkanının verebileceği en değerli mesaj”

Belediye başkanlığındaki ilk döneminde hizmet etme heyecanı içinde olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Dün Silifke’de olmak, bugün Mevlana’da olmak. Dün Mara, Çaltıbozkır, Uzuncaburç, Ören o bölgeleri gezmek, bugün Mevlana’yı, Halkkent’i gezmek bir belediye başkanının topluma verebileceği en değerli mesajdır. Mersin, kardeşlik kentidir. Mersin, birlik, beraberlik, huzur kentidir. Silifke’deki, Çaltıbozkır’daki Yörük de benim kardeşimdir. Yurttaşımızdır, vatandaşımızdır, hizmete layıktır, Mevlana’daki Kürt kardeşim de, Kazanlı’daki Arap kardeşim de vatandaşımızdır, hizmete layıktır. Herkese eşit mesafede hizmet götürmek bizim anayasal görevimizdir. Vatandaşlarımız arasında ayrım gözetmek hem hukuken yanlıştır, hem siyaseten yanlıştır, hem vicdanen yanlıştır, hem ahlaken yanlıştır. Bu ülke hepimizin. Bu ülkede eşit yurttaşlık bilinciyle bu ülkeye olan vazifemizi yerine getiriyoruz. Bu ülkenin kaynakları 83 milyon vatandaşındır. Bunların adaletli bir şekilde dağıtılması lazım. Bize sizlerin alınterinden dönüp gelen kaynaklarımızı en akılcı şekilde ve her bölgeye adaleti sağlayacak şekilde hizmet olarak taşımak en birinci görevimizdir”diye konuştu.

“Birilerini zengin etmek için gelmedik”

Zor bir dönemde belediye başkanlığı yaptığının farkında olduğunu, buna rağmen şikayet etmeden, yoktan var ederek hizmet yapacaklarını vurgulayan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Güçlüyüz, akıllıyız, ahlaklıyız, çalışkanız ve vazifemizi yerine getireceğiz. Her 2 kişiden birinin oyunu aldık. Ben ahlaklı bir adamsam, vicdanlı bir adamsam bunun sorumluluğunu bilmem lazım. Değerli, çok değerli. Onun için çalışacağız, gecemizi gündüzümüze katacağız. Bizi beğenmeyenler olabilir. Bulunduğumuz makam zor bir makam. Bir topluma hizmet isteyen var bir de kendine hizmet isteyen var. Biz kişileri ihya etmek, zengin etmek için gelmedik. Bir kişiye, bir zümreye, bir topluluğa ayrıcalık sağlamak için gelmedik. Biz halkı kucaklamak için geldik, herkesi kucaklamak için geldik ama önce garibanı, kendini sahipsiz hissedeni, kendini kimsesiz hissedeni, kadını, çocuğu, engelliyi, yaşlıyı, mağduru sarıp sarmalamak için göreve geldik. Onun için önce sosyal hizmetlerle başladık ve bir hayli de yol aldık.”

“Herkes kendini birinci sınıf vatandaş olarak hissetmeli”

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin Anamur’dan Çamlıyayla’ya her yere eşit hizmet götürmek zorunda olduğuna değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlü bir şehirde yaşıyoruz. Burada bir renk cümbüşü var. Bu kente bir zenginlik katıyor. Şunu dedirtmemiz lazım. Nerelisin kardaş? Mersinliyim. Bunu nasıl sağlayacaksın? Mersin’de bu adamın karnı doyacak, işi olacak, umudu olacak. Mersinliyim diyebilmesi için burada kendini birinci sınıf vatandaş olarak hissetmesi lazım. İşte bunu sağlayabilirsek Mersin’i her açıdan, kültürel açıdan, ekonomik açıdan muazzam zengin bir şehir haline getiririz.”

“Vatandaş en çok çevre temizliği istiyor”

Düzensiz kurulan mahallelerde altyapı sorununun had safhada olduğunu, Mevlana Mahallesi’nde yaptırdıkları bir ankette yurttaşların en çok çevre temizliğinden şikayetçi olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Temizlik birinci derecede ilçe belediyelerin sorumluluğu. Adı cadde, adı bulvar neresi varsa o bize ait. Temizliği, ağacı, budanması her şey Büyükşehir’e ait. Ama ara sokağa girdiğiniz zaman iş değişiyor. Burada alt belediyelerle Büyükşehir arasında uyum olması lazım. Uyum olmazsa sorunlar oluyor. İşlemler gecikiyor. Ama biz her şeye rağmen, zaman zaman görev alanımızın dışına çıkıp vatandaşın derdine dokunuyoruz” dedi.

14 noktada yağmur suyu denize tahliye edilecek

Mevlana ve Kurdali Mahallelerinde ve çevredeki bulvarda yapılacak altyapı çalışmalarından da söz eden Başkan Seçer, Mersin’in bir daha sel sorunu yaşamaması için önlemlerini aldıklarını da vurguladı. Seçer, “Geçen yıl seli görünce önceden yaptığımız hazırlığı hemen işleme koyduk. Denize bağlantısı olan 14 noktada, Kültür Park boyunca 8 km’lik alanda, yağmur suyunu denize tahliye edecek çalışmaları yapıyoruz. Ağızları kapanmıştı, su yukardan geliyor, yağmur suyu hattı olsa da su denize akmıyordu. Çünkü yıllardır bakım yapılmamış. İnşallah bu yıl bütün bu çalışmaları bitireceğiz. Ondan sonra Mersin’de yoğun yağışlarda sel tehlikesi ortadan kalkacak” dedi.

“Sıra dışı bir yönetim anlayışı sergiliyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, daha sonra Halkkent Mahallesi’ne geçerek belediye tarafından yaptırılacak olan ve içinde taziye evi, emekli evi, eğitim merkezi ve kreşin olacağı sosyal kompleksin arazisini meclis üyeleriyle birlikte inceledi. Başkan Seçer, Halkkent pazarını da ziyaret ederek yurttaşlarla ve esnafla selamlaştı, sohbet etti. Daha sonra Halkkent sakinleriyle bir toplantı yapan Başkan Seçer, seçimlerden önce ‘Sıra dışı bir belediye başkanı olacağım’ diye söz verdiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Şimdi bunları gerçekleştiriyoruz. Onun için Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bugüne kadar alışık olunmamış bir modelle Mersin’e hizmet etmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar yapılmamış bir takım uygulamaları hayata geçiriyoruz, yönetim şeklini, belediye başkanlığı şeklini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızla iç içeyiz, kimsenin önünden kaçmıyoruz. Herkesin şikayetini sabırla dinliyoruz, herkesin taleplerini sabırla dinliyoruz. Herkesin yapıcı tenkitlerini, önerilerini sabırla dinliyoruz. Mahalle mahalle, köy köy geziyoruz. Tarsus’a da gidiyoruz, Anamur’a da. Mersin bir renk cümbüşü, her farklı rengin olduğu her ortama gidecek cesaretteyiz. Çünkü kendimize inanıyoruz, güveniyoruz. Biz herkesi kucaklıyoruz. Herkes bizim vatandaşımız. Biz herkesin belediye başkanıyız. Ayrım, gayrım, kavga, dövüş, insanları hakir görme, aşağılama, bunları şiddetle reddediyoruz. İnsanları ayırmak, başka görmek, bunu bir insanlık suçu olarak değerlendiriyoruz.”

“Burası Mersin, burası özgür bir kent”

Halkkent Mahallesi’ne kazandıracakları taziye evi, emekli evi, eğitim merkezi ve kreşin toplumun önemli ihtiyaçlarına cevap vereceğini kaydeden Başkan Seçer, üniversite sınavlarına hazırlanan Halkkent sakini gençlerin şehir merkezine gitmelerine gerek kalmadan, kendi mahallelerinde kurs görebileceklerini söyledi. Başkan Seçer, “Biz en iyisini yapmaya çalışıyoruz, en temizini yapmaya çalışıyoruz. Bir algıyı tuzla buz edeceğiz. Belediyenin yeriyse burun kıvırırlar ya, hayır. Bundan sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi yaptığı işlerin kalitesiyle akla gelecek. ‘Burasını Mersin Büyükşehir Belediyesi yapıyorsa bu iş kalitelidir’ diyecek. Bunu da dedirtmeye başladık. Kültür Park’a gidin, oradaki hizmetleri görün. Orada çocuklarımıza etkinlikler yapıyoruz, lütfen çocuklarınızı götürün, çok güvenli. Kızlarınızı, çocuklarınızı gönderin. Gecenin 12’sinde rahat uyuyun, çocuklarınız orada eğlenebilir, zaman geçirebilir, belediyenin kafesinde oturabilir. Konserlerimiz var, otursunlar dinlesinler, izlesinler, rahat olsunlar, özgür olsunlar, kendilerini rahat hissetsinler. Burası Mersin, burası özgür bir kent. Burası kardeşlik kenti, burada kötülük olmayacak” ifadelerini kullandı.

“Bizim anlayışımızda belediye halk için var”

Başkan Seçer, Halkkent’te de bulunan Mahalle Mutfakları’nda 3 çeşit yemeğin 3 liraya satıldığını, bunun hem aile ekonomilerine katkı sağladığını, hem de çalışan kadınların işini kolaylaştırdığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bunları düşünüyoruz, daha da artıracağız. Bunlar bazılarına çok küçük işler gibi geliyor. Çünkü tok ya arkadaş, çalışmıyor, o kadının yüreğinin sızısını, açlığını bilmiyor. Bazılarına çok küçük projeler gibi geliyor. Aklını beton, aklını bina, aklını imar, aklını cebini doldurma almış. Onların hizmet anlayışı bu. Bizim hizmet anlayışımız başka. Bizim hizmet anlayışımızda belediye halk için var. Belediye yolunu yapacak, görevi. Belediye parkını yapacak, ağacını dikecek, köprüsünü yapacak. Belediye vizyon ortaya koyacak, kenti geliştirecek. Metro da yapacak, milyon avroluk, milyar dolarlık yatırımlar da yapacak, köprülü kavşak da yapacak. Her şeyi yapacak ama belediye demek halkın, kimsesizin kimsesi demek. Bir vatandaş belediye ile kendini güvencede görecek.”

“Şikayetlerinizi 185’e bildirin”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeni çağrı numarası hakkında da bilgi veren Başkan Vahap Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha önce vatandaşların dilek ve isteklerini, MESKİ Alo 185 ve Mersin Büyükşehir Belediyesi 444 2 153 No’lu hatlar karşılıyordu. Şimdi sadece 185’i arayın. İkisini birleştirdik. Çok da teknolojik bir altyapı kurduk. Alo 185’i arayacaksınız, oraya gelen bütün şikayet ve taleplerin raporları her gün benim gözümün önüne geliyor. Size dönüş yapmak zorundalar. Bundan sonra bütün şikayetlerinizi, bütün taleplerinizi, isteklerinizi Alo 185 hattına bildirin. Benim için çok önemli bir haberleşme kaynağı. Ben de vatandaşımın nelerden memnun olduğunu, nelerden memnun olmadığını, neyi şikayet ettiğini oranın vasıtasıyla görüyorum. Kimse beni kandıramıyor. Yani bu mahallede sinekle mücadelede sıkıntı varsa ben oradan görebiliyorum. Daire Başkanı istediği kadar orada sorun yok desin. Ben orada görüyorum. Bu da önemli bir konu.”

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?