BAŞKAN SEÇER: “SU FATURALARINDA RAHATLAMA OLACAK”

BAŞKAN SEÇER: “SU FATURALARINDA RAHATLAMA OLACAK”

SEÇER: “BORÇLANMA YETKİSİ ALAMADIK GİBİ BAHANELERİN ARKASINA SIĞINMAYACAĞIZ”

SEÇER: “YOKTAN VAR EDECEĞİZ, YİNE MERSİN’E HİZMET EDECEĞİZ”

ELVANLI MAHALLESİ’NİN TEMİZ İÇME SUYU HASRETİ SONA ERİYOR

ÜRETİCİLERİN 50 YILDIR BEKLEDİĞİ KÖPRÜYÜ MERSİN BÜYÜKŞEHİR YAPIYOR

BAŞKAN SEÇER, SEÇİM ÖNCESİ VERDİĞİ KÖPRÜ SÖZÜNÜ TUTTU

Erdemli’nin Elvanlı, Tömük, Arslanlı, Hüsametli ve Aydınlar Mahallelerinde incelemelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Pazartesi günü yapılacak MESKİ Genel Kurulu’nda su faturalarındaki vergi yükünün azaltılmasına ve faturalarda indirim yapılmasına dair karar alacaklarını söyledi. Suya zam yapmadıklarını ancak pandemi sürecinde su tüketiminin artması nedeniyle faturaların kabardığını ifade eden Başkan Seçer, “Ortada bir rahatsızlık var. Vatandaşın rahatsız olduğu konu beni de rahatsız etti. İyi bir düzenlemeyle inşallah Pazartesi günü Cumhur İttifakıyla da anlaşarak bu işi çözeceğiz” dedi.  Belediyenin mali durumunu bahane etmeden hizmet üreteceklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Paramız yok, borçlanma yetkisi alamadık gibi bahanelerin arkasına sığınmayacağız, yoktan var edeceğiz, yine bu Mersin’e hizmet edeceğiz. Bu konuda kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer, Erdemli’ye bağlı Elvanlı Mahallesi’nin içme suyu sorununu çözecek 2 milyon liralık yatırımla ilgili çalışmaları yerinde inceleyerek, bu yılın sonunda Elvanlı sakinlerinin temiz ve bol suya kavuşacağını söyledi.

Başkan Seçer, seçim öncesinde söz verdiği Mergin Çayı köprüsü projesinin şantiye alanını da inceledi. Yöre sakinleri ve muhtarlar, yaklaşık 50 yıldır hasretini çektikleri köprüye kavuşacaklarını belirterek, Başkan Seçer’i alkışlarla şantiyeden uğurladı.

Meclis konuşmalarının sadece bazı bölümlerinin montajlanarak sosyal medyada yayınlanmasına da tepki gösteren Seçer, “Kötülüğe bakın. Şeytanlığa bakın. Biz bu şekilde şeytanca siyaset yapmaya gelmedik. Hizmet yapmaya geldik” dedi.

Her hafta kırsal mahalleleri ve yaylaları gezerek, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarını yerinde inceleyen ve yurttaşların taleplerini dinleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu hafta sonu Erdemli’nin Elvanlı, Tömük, Arslanlı, Hüsametli ve Aydınlar Mahallelerinde incelemelerde bulundu. Seçer, Pazartesi günü yapılacak MESKİ Genel Kurulu’nda su faturalarındaki vergi yükünün azaltılmasına ve faturalarda indirim yapılmasına dair karar alacaklarını söyledi. Suya zam yapmadıklarını ancak pandemi sürecinde su tüketiminin artması nedeniyle faturaların kabardığını ifade eden Başkan Seçer, “Ortada bir rahatsızlık var. Vatandaşın rahatsız olduğu konu beni de rahatsız etti. İyi bir düzenlemeyle inşallah Pazartesi günü Cumhur İttifakıyla da anlaşarak bu işi çözeceğiz” dedi.

Elvanlı’ya 2 milyon liralık içme suyu hattı

MESKİ tarafından yapımı devam eden Elvanlı Mahallesi içme suyu hattı inşaatı çalışmalarını inceleyen Başkan Seçer, yaklaşık 16 kilometrelik içme suyu hattı için 2 milyon lira harcama yapılacağını, çalışmanın Aralık ayında bitmesini hedeflediklerini söyledi. Seçer, “Erdemli bölgesinde hem temiz içme suyu şebekeleri, hem kanalizasyon hattı, hem atıksu arıtma tesisleri, çok sayıda projemiz var. Şu anda devam eden Kumkuyu kanalizasyon çalışmamız var. Onu Limonlu Atıksu Arıtma Tesisi’ne bağlayacağız. Yine muhtelif yerlerde kanalizasyon, temiz içme suyu şebeke hatları, rehabilitasyon çalışmaları var. Tömük önemli bizim için. Orada yaklaşık 130 milyon civarında atıksu arıtma tesisi, kanalizasyon yapım işimiz var. Yine yaklaşık 16- 17 milyon civarında bir temiz içme suyu şebeke hattı çalışmamız olacak. Temiz içme suyu şebekesi çalışmalarımız kısa süre sonra başlayacak. Onu kendi imkanlarımızla MESKİ’nin imkanlarıyla gerçekleştiriyoruz. Diğer projeye de Avrupa Kalkınma Ajansı’ndan bir hibe çalışması içerisindeyiz. Bayağı da bir mesafe aldık. 2024 yılına kadar toplamda 360 milyon lira civarında bir yatırım, şu ana kadar biten, devam eden, yeni başlayacak olan yatırımları da göz önüne alırsanız Erdemli bu konuda epey bir yatırım alacak” dedi.

“2,5 milyar liralık yatırım öngörüyoruz”

MESKİ’nin önümüzdeki 3 yıl içince 2,5 milyar liralık yatırım yapmasını öngördüklerini ifade eden Başkan Seçer, “Anamur için de İller Bankası’na bu konuyla ilgili ilçe belediye başkanları ile beraber ziyaretimde de görüştüğümüz önemli bir proje var. O da çok değerli bir proje, yaklaşık 80-100 milyon lira civarında sadece içme suyu projesi. Yine Tarsus’ta, merkezde devam eden yağmur suyu çalışmaları var” diye konuştu.

“Hem öz kaynaklar, hem hibeler kullanılıyor”

MESKİ’nin yaptığı altyapı, kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi yatırımlarının hem insan ve çevre sağlığı açısından, hem turizm açısından önemli olduğuna işaret eden Başkan Seçer, bu yatırımlardan bazılarını kendi kaynaklarıyla, bazılarını da dış hibelerle yaptıklarını anlattı. Tömük’te atıksu arıtma ve kanalizasyon tesisini, Mezitli’de içme suyu hattını dış hibelerle yapacaklarını kaydeden Başkan Seçer, “Bu şekilde 2024’e kadar Mersin’de çok mesafe alacağımızı göreceksiniz” dedi.

Mahalle muhtarından teşekkür

Elvanlı Mahallesi Muhtarı Mustafa Hayta da,  Başkan Vahap Seçer’in,  ilk göreve seçildiğinde Elvanlı’ya söz verdiğini ve bu sözünü tuttuğunu belirterek, “Sayın Başkanım, ilk başkan olacağında Elvanlı’ya geldiğinde bize bu şansı tanıdı, söz verdi, suyumuzu da getireceğinin sözünü verdi. Allah kendinden razı olsun. Sayın Başkanım her zaman var olduğunu bize gösterdi. Ekibiyle beraber hepsine defalarca teşekkür ediyorum. Suyumuzu da getirecek Allah izin verirse, inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Paramız yok, borçlanma alamadık gibi bahanelere sığınmayacağız”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Elvanlı Mahallesi’nde yurttaşlarla da sohbet etti. Başkan Seçer, “Mevcut imkanlarımızı hatta imkansızlıklarımızı imkana dönüştürerek, bütün sıkıntılara rağmen, paramız yok demeden, gelirimiz düştü demeden, borçlanma yetkisini Meclis bize vermedi demeden mevcut imkanları en iyi şekilde değerlendirip, sizlere hizmet edeceğiz. Ne yapacağız,  ne edeceğiz sizlere hizmet edeceğiz. Paramız yok, borçlanma yetkisi alamadık gibi bahanelerin arkasına sığınmayacağız, yoktan var edeceğiz, yine bu Mersin’e hizmet edeceğiz. Bu konuda kararlıyız”dedi.

50 yıldır beklenen köprüyü Mersin Büyükşehir yapıyor

Başkan Seçer, Erdemli ziyareti kapsamında, Mergin Çayı üzerinde yapılan köprünün şantiye alanını da gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bölgeye 50 yıl önce köprü yapıldığını, o günün şartlarında yapılan köprünün bugün yetersiz olduğunu ve yıllardır yeni bir köprü beklediklerini belirten mahalle sakinleri ve muhtarlar, köprü inşaatını başlatan Başkan Seçer’i alkışlarla karşıladı. Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Burası birçok güzergahı bağlıyor. Hüsametli, Veyselli, Tapureli, Alibeyli,  Elbeyli, Yeniyurt. Birçok bölge faydalanıyor ve buralar tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgeler. Buranın önemini bir kat daha ortaya çıkıyor. Çok yoğun çalışan bir bölge. Burada dar bir köprü var. Zaman zaman büyük araçların dönmekte zorluk yaşadığı keskin bir viraj yer. Kış aylarında da yükselti güneşi kestiği için don ve buzlanma oluyor, o da tehlike yaratıyor. Dolayısıyla direkt karşıya geçeceğimiz için bu sorun da ortadan kalkacak. Burada bir yükselti yapmamız lazım, virajı da kıracağız. Trafik açısından daha rahat ve güzel olacak. Yaptığımız imalat köprü 70 metre uzunluğunda, 1162 metre de yeni yol yapıyoruz. Viraj ortadan kalkıyor ve yol kısalıyor aynı zamanda. Değerli bir çalışma oluyor. Umut ediyorum, bittikten sonra da bu bölgenin halkı bize teşekkür edecek. Çünkü hakikaten hayatları kolaylaşacak.”

“Aralık ayına kadar bitecek”

Yöredeki köprü ihtiyacını belediye başkanı olmadan önce öğrendiğini ifade eden Başkan Seçer, “Burada seçim çalışmaları sırasında muhtar adaylarımızla bir toplantı yaptık, bu sözü ben orada verdim. Özellikle tarım üreticilerinin yoğun olduğu bölge, buradan tarım ürünleri hale, pazara ulaşıyor ve sıkıntı yaşanıyor dedikleri için de önemsedim. Allah nasip etti, göreve gelir gelmez de projesi gerçekleşti, ihalesi yapıldı. Şu anda da imalatı devam ediyor. Pandemi dolayısıyla bir kesinti oldu, o da şimdi normale dönüyor. Aralık ayına kadar da bu iş bitecek. İnsanlar bölgelerinde hizmet istiyor, hizmet bekliyor, hayatlarının kolaylaşmasını istiyor. Muhtarlarımız vatandaşların talebi doğrultusunda çalışıyor, emek ediyor. Onlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yeniyurt Mahalle Muhtarı Ertuğrul Tat, Tapureli Mahalle Muhtarı Hasan Yıldız, Hüsametli Mahalle Muhtarı Faruk Eser ve Veyselli Mahalle Muhtarı Bülent Arslan da köprü projesinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür etti. Muhtarlar, köprü ihtiyacını senelerce birçok siyasetçiye anlattıklarını, sözler verildiğini ancak sözlerin tutulmadığını, Başkan Seçer’in ise seçim öncesi verdiği sözü tuttuğunu söyledi.

“Rahat uyuyun, belediye emin ellerde”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  Arslanlı Mahallesi’nde de yurttaşlarla bir araya geldi. Başkan Seçer, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çalışıyoruz. Bir şeyler yapıyoruz. İmkanlarımızı en iyi şekilde kullanarak, her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Ben de her yere gitmeye çalışıyorum. Yerine gitmek, yerinde görmek önemli. Biz çalışmak için geldik, hizmet yapmak için geldik. Türkiye için farklı bir dönem. Öyle imkanlar iyi değil. Belki de en sıkıntılı dönemde görev aldık ama Allah’ın izniyle üstesinden geliriz. Kolay işi herkes yapar. Önemli olan zor işi başarabilmek. Bakın kriz dönemi, pandemi, gelirler düştü, ‘Allah yardımcınız olsun’ dediler. ‘Aşarız’ dedik.  Önemli olan başkanın krizi yönetmesi. Bunu da alnımızın akıyla başardık, çıktık. Gecemizi gündüzümüze kattık. Tüm çalışanlarımızla birlikte gıda yardımından temizlik malzemesine kadar, bebeklerin mamasını bile düşündük. Bunlar önemli. Fakirin fukaranın, hasta, yaşlı hepsinin evine yemek gönderdik 3 ay boyunca. 500 bin kişilik yemek ürettirdik. Bunu Mersin Büyükşehir Belediyesi yaptı. Daha büyük işler de yaparız, vatandaşımıza kol kanat da gereriz, yolunu da yaparız. Kavga olmadan, dövüş olmadan, ekonomik ve siyasi istikrar olduğu noktada, biz en iyi hizmeti veririz, hiç merak etmeyin. İyi bir kadromuz var. Eksiğimiz var, eksikler tamamlanacak, her geçen gün bakacaksınız ki sizlere sahip çıkan bir belediyeniz var. Bundan yana en küçük bir endişeniz olmasın. Kafanızı yastığa koyun, rahat uyuyun. Belediye emin ellerde. Güzel de işler oluyor.”

“Hazırlıklarımızı yatırım programına göre yapıyoruz”

Başkan Seçer, Hüsametli Mahallesi’ndeki buluşmada da yurttaşlara hem yatırımlar hakkında bilgi verdi, hem de Belediye Meclisi’ndeki gelişmeleri değerlendirdi. Yerine getiremeyeceği hiçbir söz ve vaatte bulunmadığını ifade eden Başkan Seçer, yatırım programına aldıkları işleri ise o yıl içinde bitireceklerini söyledi. Seçer,  “Kırsal bölgelerin birinci isteği yol. Her yerde yol isteği var. Grup yolu, orman yolu fark etmiyor. Büyük olunca her şey bizden isteniyor. Yapacağız, bunun başka yolu yok. Ya yapacağız, ya yapacağız. Bunu sabırla, akılla, iyilikle yapacağız ama yapacağız. Biz hazırlıklarımızı yatırım programımıza göre yapıyoruz. Herkes hakkına razı olursa, biz ne yapacağımızı bilirsek, siz ne zaman yapılacağını bilirseniz, bu işler tıkır tıkır gider” dedi.

“Şeytanca siyaset yapmaya gelmedik”

Yurttaşlardan Belediye Meclisi toplantılarını takip etmelerini isteyen Başkan Seçer, Meclis konuşmalarının sadece bazı bölümlerinin montajlanarak sosyal medyada yayınlanmasına da tepki gösterdi. Seçer, “Bazı kara propagandalar da yapılıyor. Üzülüyorum. Meclis çalışmalarında gerginlikler oluyor. Orada bir şey dikkatimi çekti. O anları almışlar, tek taraflı, benim o kısa cümlelerle verdiğim cevapları bir araya getirmişler, onu da sosyal medyada sponsorlu yayıyorlar. Kendi kendimi izledim. Gerçi onu da becerememişler. Hakikaten yine de sabırlı adammışım. Kızgın anlarımı bulmuşlar ama orada bile sabır gözlerimden görünüyor. Çok şükür nezaketimiz, asaletimiz gözlerimizden görünüyor. Bu çok çirkin bir şey. Bir kelimemi almış, sen konuşma diye eklemiş, sanki belediye başkanına sinkaf etmişim gibi sosyal medyada yayıyorlar. Kötülüğe bakın. Şeytanlığa bakın. Şimdi biz bu şekilde şeytanca siyaset yapmaya gelmedik. Hizmet yapmaya geldik” ifadelerini kullandı.

“Su faturalarında rahatlama olacak”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Aydınlar Mahallesi’ndeki konuşmasında da yurttaşlara su faturalarıyla ilgili müjde verdi. Başkan Seçer, şunları söyledi:

“MESKİ’de sürekli yatırımlar yapmamız gerekiyor. Su geliri var, su temin ediyoruz, sudan bir gelir elde ediyoruz. Bazı vergiler var, faturada görüyorsunuz. Atıksu vergisi, çevre temizlik vergisi, o faturalarda tahsil ediliyor. İlçe belediyelerine gidiyor, Maliye’ye gidiyor. O vergilerle bu yatırımları yapmaya çalışıyoruz.  Yoksa suyun bir metreküpünün maliyeti size verilen para değil. Biz hibe bulamazsak, ilave kaynak bulamazsak bu yatırımları da yapma şansına sahip değiliz. Su temel ihtiyaç maddesi. Faturalar biraz kabardı mı şikayetler başlıyor. Pandemi sürecinde su tüketimi arttı. Mart, Nisan, Mayıs’ta herkes evde kaldı. Çoluk çocuk okula gidemedi. Baba, ana işe gidemedi, öğretmen gidemedi, devlet memuru gidemedi, su tüketimi arttı. Bu da faturalara yansıdı,  bu kabak da benim başıma patladı. Vatandaş haklı olarak şikayet ediyor ‘Aman başkan bu işe bir çözüm bul’ diye. Pazartesi günü MESKİ Genel Kurulu yapıyoruz. Suda bir düzenleme yapacağım. Faturalarda şöyle bir rahatlama olacak. Vergilerde düşüş olacak.  Ortada bir rahatsızlık var. Vatandaşın rahatsız olduğu konu beni de rahatsız etti. İyi bir düzenlemeyle inşallah Pazartesi günü Cumhur İttifakıyla da anlaşarak bu işi çözeceğiz.”

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?