BÜYÜKŞEHİR, EMİNE TEYZENİN GÖREN GÖZLERİ OLUYOR

BÜYÜKŞEHİR, EMİNE TEYZENİN GÖREN GÖZLERİ OLUYOR

reklam"

BÜYÜKŞEHİR, TEK GÖZ ODADA YAŞAM MÜCADELESİ VEREN EMİNE TEYZEYE YOLDAŞ OLUYOR

YALNIZ BAŞINA BİR YAŞAM SÜREN EMİNE TEYZE, BÜYÜKŞEHİR İLE YALNIZLIĞINI UNUTUYOR

BÜYÜKŞEHİR, 83 YAŞINDAKİ GÖRME ENGELLİ EMİNE TEYZEYİ YALNIZ BIRAKMIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İlçesi’nde tek göz odalı müstakil bir evde yaşamını devam ettirmeye çalışan görme engelli Emine Bakır’ı yalnız bırakmayarak, verdiği hizmetlerle kendisine yoldaş oluyor. 83 yaşındaki Emine Teyze, Mart ayından bu yana Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın öncülüğünde Büyükşehir’in tüm hizmetlerinden faydalanıyor.

Büyükşehir personelinin rutin olarak ziyaret ettiği Emine Teyze, evde bakım, sağlık ve yaşlı destek hizmetinin yanı sıra sıcak yemek ve haşere ilaçlama gibi pek çok hizmetten de yararlanıyor. Büyükşehir’in desteğinin kendisini mutlu ettiğini anlatan Emine Teyze, “Belediye’nin hizmetlerinden memnunum. Belediye olmasa ben burada nasıl geçinirim? Evvela Allah, sonra Belediye sağ olsun. Belediye reisine gittiğinizde benden çok selam söyleyin” diyerek ekipleri uğurluyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, her koşulda yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların yanında yer alıp, dertlerine derman olmaya devam ediyor. Büyükşehir ekipleri, Akdeniz İlçesi Şevket Sümer Mahallesi’nde tek göz odalı müstakil bir evde yaşamını devam ettirmeye çalışan görme engelli Emine Bakır’ı yalnız bırakmayarak, verdiği hizmetlerle ona yoldaş oluyor.

Büyükşehir tüm birimleriyle Emine teyzenin yanında

Sorunların birebir yerinde değerlendirilmesi için Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Git, Dinle, Çöz Projesi” ile ekipler dezavantajlı birçok kişinin yanında yer alıyor.  Yüzlerce kişiye ulaşılan projeyle hayatına dokunulan kişilerden biri de 83 yaşındaki Emine Bakır. Mart ayında Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından tespit ve takibi yapılan ve o süreçten bu yana bir dakika bile yalnız bırakılmayan görme engelli Emine Teyze’ye, Büyükşehir Belediyesi tüm birimleriyle hizmet veriyor.

Kadın ve Aile Hizmetleri personelinin rutin ziyaretleri ile Emine Teyze yalnız bırakılmazken, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından başta evde bakım, sağlık ve yaşlı destek hizmeti veriliyor. Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Aşhane’den sıcak yemek de götürülen Emine Teyzenin evi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi tarafından da haşereye karşı ilaçlanıyor. Pandemi sürecinde de hizmetleri sıklaştırılan Emine Teyze, yaşlı destek hizmetleri kapsamında da günlük olarak aranıyor ve hali hatırı sorularak, yalnızlığı paylaşılıyor.

Tek göz bir odada verilen yaşam mücadelesi

Tek göz odalı ve bir mutfağı bulunan müstakil evde yaşam mücadelesi veren Emine Teyze, 4 ay kadar önce bakımevine götürülen engelli, yatağa tam bağımlı ve Alzheimer hastası 61 yaşındaki oğlu Mahmut Bakır’ın bakım merkezine yerleştirilmesiyle birlikte tam anlamıyla yalnız kaldı. Aslen Adıyamanlı olan ve yaklaşık 50 yıl önce Mersin’e yerleşen Emine Teyze, eşini 25 yıl önce kaybetti. Yetkililerden gelen huzurevi ya da bakım merkezine yerleştirilme önerilerini reddeden Emine Teyzenin tek destekçisi Mersin Büyükşehir Belediyesi oldu.

Büyükşehir Emine teyzeyi göz muayenesine de götürdü

Yaşlı maaşı ile yaşam mücadelesi vermesine rağmen yetkililerden bir isteği olmadığını belirten Emine Teyzenin gözü de gönlü de tok. Sadece gözü için doktora gitmeyi talep eden Emine Teyzenin tedavisi için gerekli adımlar atıldı. Mersin Büyükşehir’in öncülüğünde Adana Devlet Hastanesi’nde Türkiye’de göz alanında uzman en iyi doktorlardan biri tarafından tedavisi yapılacak olan Emine Teyzenin bir gözüne nakil, diğer gözüne de kornea tedavisi uygulanacak. Bundan sonraki süreçte de Büyükşehir Belediyesi tedavinin takibini yapacak.

Emine Teyze: “Evvela Allah, sonra Belediye sağ olsun”

Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin kendisini devamlı ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Emine Bakır, aldığı hizmetleri anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Emine Teyze, “Allah razı olsun. Onlar geldiğinde mutlu oluyorum. Ben yalnız oturuyorum. Gözüm 2 yıldır görmüyor. Gözüme kıl geldi çektim. Bundan sonra böyle görmemeye başladım. Bazen oğlum yanıma geliyor, bazen gelemiyor. Sizi Allah korusun. Başımızdan eksik olmayın. Bana yemek de getiriyorlar. Belediye’nin hizmetlerinden memnunum. Başımın, gözümün üstünde yerleri var. Allah razı olsun. Belediye olmasa ben burada nasıl geçinirim? Evvela Allah, sonra Belediye sağ olsun. Çok memnunum. Başım gözüm üstünde yeriniz var. Sağ olun teşekkürler. Belediye reisine gittiğinizde benden çok selam söyleyin” dedi.

“Tedavi sürecinde Emine Teyzenin yanında olacağız”

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan Burcu Sert, Emine Teyzeyle pandemi döneminde tanıştıklarını ve o günden beri gerçekleştirdikleri ziyaretleri düzenli olarak devam ettirdiklerini söyledi. Sert, “Geçen hafta itibari ile tedavi sürecine başladık, hastaneye götürdük. Büyükşehir Belediyesi olarak tedavi sürecinde yanında olacağız” diye konuştu.

Sosyolog Özmutlu: “Duygusal yoksunluğunu bir nebze de olsa tamamlamaya çalışıyoruz”

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri Birimi’nde görevli Sosyolog Eylül Özmutlu ise “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak onun yanında olmaya çalışıyoruz. Duygusal yoksunluğu var. Biz bunu bir nebze de olsa tamamlamaya, her zaman yanında olduğumuzu belirtmeye çalışıyoruz” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?