BÜYÜKŞEHİR, ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLER İÇİN UZMANLAR İLE ÖZEL BİR YAYIN HAZIRLADI

BÜYÜKŞEHİR, ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLER İÇİN UZMANLAR İLE ÖZEL BİR YAYIN HAZIRLADI

EĞİTİMCİLERDEN ÖĞRENCİLERE YAKLAŞAN SINAV SÜRECİNDE TAVSİYELER

SINAV ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİ YAKINDAN İLGİLENDİREN KONULAR ELE ALINDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgını nedeniyle ilk olarak Temmuz ayının son haftasına ertelenen, ardından 27-28 Haziran’da yapılması kararlaştırılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na hazırlanan öğrenciler için özel bir yayın hazırladı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Eğitim Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nin koordinasyonunda hazırlanan programda eğitimciler, tarih değişikliğinin öğrenciler üzerinde yarattığı kaygıyı, artan sınav süresi ile sınavın ilk bölümünün baraj puanının düşürülmesini, sınavda dikkat edilmesi gereken hususları ve 12. sınıf ikinci dönem konularının kaldırılmasını değerlendirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgınının Türkiye’de etkilerini göstermeye başladığı ilk günden itibaren yüz yüze eğitime ara vermek zorunda kalan öğrenciler için birçok konuda uzaktan destek vermeyi sürdürüyor. Büyükşehir, salgın nedeniyle ilk olarak Temmuz ayının son haftasına ertelenen, ardından 27-28 Haziran’da yapılması kararlaştırılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan öğrenciler için konunun uzmanları ile özel bir yayın hazırladı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Eğitim Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi, pandemi sürecinde “Uzaktan Eğitim Sistemi Modülü” ile öğrencileri yalnız bırakmadı. Kurs Merkezi rehber öğretmeni Cansu Turan moderatörlüğünde, yine Kurs Merkezi rehber öğretmeni Canan Serin ve kamu kurumunda hizmet veren matematik öğretmeni Göksu Şerin, yaklaşan sınav sürecini ele aldı. Eğitimciler, tarih değişikliğinin öğrenciler üzerinde yarattığı kaygıyı, artan sınav süresi ile sınavın ilk bölümünün baraj puanının düşürülmesini, sınavda dikkat edilmesi gereken hususları, 12. sınıf ikinci dönem konularının kaldırılmasını değerlendirdi.

Eğitimciler yaklaşan üniversite sınavı öncesi öğrenciler için bir araya geldi

Büyükşehir Belediyesi, hayatlarının en önemli ve kritik sürecinde olağanüstü bir durumla karşılaşan öğrencilere destek olmaya devam ediyor. Yaklaşan sınav öncesi iki kere sınav tarih değişikliği yaşayan öğrenciler için özel bir yayınla bir araya gelen öğretmenler, öğrencileri hem motive etti, hem de sınavla ilgili önemli birçok maddede değerlendirmede bulundu.

YKS tarihi ikinci bir değişiklikle 27-28 Haziran’a alındı

Sınav tarihinin ilk olarak Temmuz ayının son haftasına ertelenmesi, ardından 27-28 Haziran tarihine çekilmesinin öğrenciler için aslında bir avantaj olduğunu belirten matematik öğretmeni Göksu Şerin, “Özellikle kıyı kesimlerinde sıcaklık ortalamasını çok yüksek olduğu için öğrenciler sınavda ciddi sıkıntı çekeceklerdi. Sınavın öne alınması onları harekete geçiren bir etken oldu. Tarih bazında baktığımızda normal sınav süresinden bir hafta daha ileriye atıldı, kardan zarar söz konusu aslında. Öğrencilerimiz hala kardadır diyebiliriz” dedi.

12. sınıf ikinci dönem konuları sınava dahil edilmeyecek

Pandemiden dolayı ikinci dönem yüz yüze eğitimin gerçekleşememesi sonucunda 12. sınıf ikinci dönem konuları yine bu yıla özgü olarak sınava dahil edilmeyecek. Eğitimciler, son sınıf öğrencilerinin işlemedikleri konulardan sorumlu olmamasını avantaj, mezun durumundaki öğrencilerin bu konulara daha önce zaman ayırarak emek harcadıkları için onlar açısından dezavantaj olarak yorumladı. Göksu Şerin, “Kimyada organik kimya, edebiyatta Cumhuriyet dönemi, AYT matematik konularından limit, türev gibi önemli konuların kaldırılması, öğrencilerin sorumlu oldukları konulara daha fazla hakim olmaları gerektiğini ve o konulara daha detaylı çalışmaları gerektiğini göstermektedir” dedi.

Sınav süresi arttı, baraj puanı düştü

Sınavın ilk bölümü olan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) zamanı iyi kullanabilme becerisi olduğunu söyleyen Canan Serin, sadece bu yıla özgü verilen 30 dakika ek süreyle öğrencilerin netlerinin birbirine daha yakın olacağını ifade etti. Serin, “380 puan ile 381 puan arasına giren 10 bin öğrenci varsa bu sene bu sayı 11 bin öğrenci olabilir. Bu durumda aslında öğrencilerimizin çekeceği puanların virgülden sonraki kısmı bile bizim için çok kıymetli hale geldi. Baraj konusuna gelince YKS’de lisans programlarına yerleştirmede 180 barajı kullanılıyordu. Sadece bu yıla özgü bu durum 170 puana çekildi. Bu aslında sadece 170 ile 180 puan arasında olan öğrencileri ilgilendiren bir durum. Bununla birlikte verilere baktığımızda, bu bizlere 112 bin ile 200 bin arasında öğrencinin üniversiteye yerleşeceğini ifade ediyor” diye konuştu.

Eğitimciler evde çalışma stratejileri anlattı, maske kullanımını değerlendirdi

Öğretmenler, sınava hazırlık döneminin önemli bir kısmını evde uzaktan eğitim modülüyle ve kendi imkanlarıyla hazırlanarak geçiren öğrenciler için kalan süreçte bol bol deneme çözmeleri gerektiği söyledi. Öğrencilerin deneme sonunda analiz yaparak, yanlışlarını ya da boş bıraktıkları soruları mutlaka öğretmenlerine sorması gerektiğini vurgulayan Canan Serin, “İki aylık süre bizim için çok önemli. Kendilerini toparlayıp, çalışmaya devam eden öğrencilerin başarıyı daha hızlı yakalayacaklarını kesinlikle biliyoruz. Deneme çözdükten sonra kendi analizlerini yapıp, konu eksiklerini belirleyip, bunun üzerine çalışmalarını detaylandırmaları gerekiyor. Evde çözülen denemelerde öğrencilerimiz kesinlikle maske kullanmak durumunda. Bu duruma kendilerini alıştırmak zorundalar. Ne kadar hızlı adapte olurlarsa, başarıyı o kadar daha kolay elde edecekler. Sınav girişinde çocuklarımıza maske ve dezenfektan dağıtımı yapılacak. ‘Sınav süresi boyunca çocukların maske kullanımı zorunludur’ diye bir açıklama gelmedi. Tabii belki bunu söyleme gereksinimi duymamış olabilirler. Öğrencilerimiz, sınav görevlileri tarafından bunu net bir şekilde öğrenebilecek” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?