BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİ EĞİTİM DÖNEMİNDE EBEVEYNLERE ÖNERİLER

BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİ EĞİTİM DÖNEMİNDE EBEVEYNLERE ÖNERİLER

reklam"

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilere yönelik rehberlik ve psikolojik destek hizmeti veren Merci Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde görevli rehber öğretmenler, çocukların yüz yüze eğitime geçiş sürecini daha kolay ve rahat geçirebilmeleri için ebeveynlere önerilerde bulundu. Rehber öğretmenler, “Özveri, dikkat ve dayanışmayla çocuklarımızın okula dönmesini güvenli bir şekilde sağlamalı ve süreci doğru yöneterek verimli bir dönem geçirmeleri adına gayret göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de tüm kademelerde yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte ebeveynlere destek sürecini başlattı. Öğrencilere rehberlik ve psikolojik destek hizmeti sunan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Merci Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde görevli rehber öğretmenler, çocukların yüz yüze eğitime geçişte oryantasyon sürecini daha kolay ve rahat geçirebilmeleri için ebeveynlere önerilerde bulundu.

Maske kullanımının gerekliliği anlatılmalı ve teşvik edilmeli”

Merci Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde görevli Rehber Öğretmen Canan Serin, bireysel alışkanlıkların yanında kurumsal alışkanlıkların da değiştiği pandemi sürecinde okula yeni başlayan öğrenciler için oryantasyon sürecinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Çocukların oryantasyon sürecini daha rahat ve kolay geçirebilmeleri açısından ebeveynlere önemli görevler düştüğünü dile getiren Serin, “Covid-19 pandemisi tüm dünya insanlığının sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz şartlarda özveri, dikkat ve dayanışma ile çocuklarımızın okula dönmesini güvenli bir şekilde sağlamalı ve süreci doğru yöneterek verimli bir dönem geçirmeleri adına gayret göstermeliyiz. Bazı veliler okulların açılması taraftarıyken bazı velilerimiz bu durumu sakıncalı olarak görüyor olsa da 6 Eylül itibariyle tüm kademelerde haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlandı.  Özellikle okula ilk kez başlayan öğrencilerimiz eğer daha önce maske kullanmadıysa, kısa zamanlı olmak kaydıyla maske kullanımına alıştırılmaları gerekmektedir. Maske kullanımının gerekliliği anlatılmalı ve teşvik edilmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla okulda öğretmenlerini ve okul çalışanlarını maskeli gördüğünde çocuklar tedirgin olmasın, korkmasın” diye konuştu.

“Süreci iyi yönetmek adına uzmanlardan da destek alabilirsiniz”

Serin, uzun süre devam eden online eğitimin ardından yüz yüze eğitime geçişte ailelerin rolünün çok önemli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Onlara yaşadıkları kaygıyı yansıtmamaları, sabırlı, anlayışlı olmaları ve bununla beraber çocuklara süreçle alakalı net, açıklayıcı bilgiler vermeleri okula uyumlarının daha hızlı ve pozitif şekilde olmasına yardımcı olabilir. Okuldan eve döndüklerinde okullarının nasıl geçtiğinin sorulması, bir sıkıntı yaşayıp yaşamadıklarının öğrenilmesi, onlarla sohbet edilmesi, okul ve öğretmenlerle iletişimde kalınması da süreç için çok önemlidir. Kesinlikle duyguları nedeniyle onları eleştirmeyin, suçlamayın ve başka çocuklarla kıyaslama yapmayın. Unutmamalıdır ki aile içi yaşanan problemler, boşanma, taşınma, ani kayıplar, kardeş kıskançlığı,  arkadaşlarla olan ilişkiler, okul içi olan ilişkiler, ders başarı düzeyi okul uyumunu zorlaştıracak sorunların başında gelmektedir. Ara sınıflarımızda da pandemiyle birlikte eğitime ara verildi ve beraberinde hibrit eğitim modeli ile devam eden öğrencilerimizde uyum problemi, uyku düzensizliği, dikkat bozuklukları oluştu ve dolayısıyla eğitimde verim alınamadı. Bu noktada çocuklar çok uzun süre eğitim ve öz disiplin gelişimlerinden mahrum kaldıkları için, çocuklarımızın dikkat süreleri göz önüne alınarak çalışma programları da ona göre düzenlenmelidir. Tabi süreci iyi yönetmek adına uzmanlardan da destek alabilirsiniz.”

Yeni dönemde öğrencilere yardımcı olmak için hazırız”

Yeni eğitim-öğretim döneminde Merci Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nin tüm imkanlarıyla destek sunmaya hazır olduğunu kaydeden Serin, “Tüm yaş gruplarında isteyen her öğrenci bu hizmetten faydalanabilir. Bu yeni dönemde de başta öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Bizler de yeni dönemde öğrencilere yardımcı olmak için burada hazırız” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?