"> Çocuk giysilerinde ölümcül tehlike: Bakanlık devreye girdi! – Mersin Gerçek Haber

Çocuk giysilerinde ölümcül tehlike: Bakanlık devreye girdi!

Çocuk giysilerinde ölümcül tehlike: Bakanlık devreye girdi!

Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılı okul dönemi tekstil ürünlerinde yapılan denetlemelerde çocuk giysilerinin yapımında kullanılan kordon ve büzme iplerinin standartlara uygun olmadığı belirlendi.Bu ürünlere, idari para cezası, ilan, piyasaya arzının yasaklanması ve piyasadan toplatılması yaptırımlarının uygulanacağı açıklandı.

Konu ile alakalı olarak ihracatı yapan firmalar uyarıldı. Uyarıda, çocukların sağlığını korumak ve AB’de Türk ürünlerinin imajını koruyarak olası maddi kayıpların önüne geçebilmek için üretici ve ihracatçıların mevzuat ve standartlara uyması istendi.

İmha ediliyor

Milliyet’e bilgi veren Ticaret Bakanlığı yetkilileri, Avrupa Birliği’yle uyumlaştırılan Türk mevzuatına göre ürünlere üretim safhasında denetim yapıldığını, daha sonra iç piyasa ya da ihracata yönelik arzda bulunulduğunu belirtti. Yetkililer, “Bazen gözden kaçan olabiliyor, RAPEX sistemi yakalıyor” dedi.

Türkiye’ye de Avrupa’dan ithalat yapıldığını hatırlatan yetkililer, gelen ürünlerin sertifikasına bakıldığını, ayrıca risk esaslı denetim yapıldığını ifade ederek, “Biz de uygunsuzluk yakalarız, bunu bildiririz” bilgisini verdi. Yetkililer, ihracattan geri döndürülen ürünlerin iç piyasaya verilmesinin söz konusu olmadığını, üretici firmasınca imha edilmesinin sağlandığını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklamreklam