DOĞRU NEFES ALMAK NEDEN ÖNEMLİDİR ?

DOĞRU NEFES ALMAK NEDEN ÖNEMLİDİR ?

reklam"

 

Dünyayı sarsan corona virüsünün hızını kesmenin en etkili yolu evde kalmak, sosyal izolasyon sağlamak.

Ancak evlerimizde geçirdiğimiz sürenin sağlığımızı olumsuz etkilememesi için hareketsizlikten kaçınmak da şart.

Corona virüsü bilindigi üzere en çok akciğerleri etkiliyor, zatürre gelişmesine neden olarak hastalarda nefes darlığı oluşturuyor.Yaş ile doğru orantılı olarak da hastalığın şiddeti artıyor. Bu nedenle bu hastalığa yakalananların, tedavi olup iyileşenlerin veya sağlıklı olup evde izole olanların yapabileceği bazı solunum egzersizleri mevcut.
Bu egzersizler akciğer kapasitesinin artmasına, solunum kaslarının güçlenmesine, oksijen satürasyonunun yükselmesine yardımcı oluyor.
Peki , Akciğer kapasitesini geliştirmek için evde yapabileceğimiz basit egzersizler nelerdir ?

DİYAFRAM EGZERSİZLERİ

Dizleriniz bükülü olarak sırt üstü uzanın (destek için dizinizin altına yastık koyabilirsiniz) veya bir sandalyede otururken, bir elinizi göğüs kafesinizin üstüne diğer elinizi de karnınızın üst kısmına koyun (midenizin üstüne). Burnunuzdan sakince nefes alın ve bu esnada karnınızdaki elinizin yukarıya kalkması için karnınızı şişirin (göğüs kafesinizdeki eliniz hareket etmemeli).Yani nefesi ciğerlerimize değil karnımıza almalıyız.
Ardından burnumuzdan aldığınız havayı, ağzınızdan yavaş yavaş verin, nefesinizi verirken karın kaslarınızı kasarak, karnınızdaki elinizin  aşağıya inmesini sağlayın. Bu hareket en önemli solunum kası olan diyaframı güçlendirir. Gün içinde bu nefes egzersizini 5-10 dakika süre ile üç ya da dört kez yaparsanız, nefesinizi daha kolay almanızı sağlayacaktır ve zaman içinde otomatik hale gelecektir.

BÜZÜK DUDAK SOLUNUMU

Bu egzersizde, oturur vaziyette burnunuzdan nefes alın, sonra dudaklarınızı olabildiğince büzerek ıslık çalar şekilde yavaşça nefesinizi verin. Böylece akciğer kapasitenizi artırıp, akciğerinizdeki havayı büyük ölçüde boşaltmış olursunuz. Bu egzersizi günde 2-3 kez 5 dakika uygulayabilirsiniz.

Çok basitçe uygulanabilecek ve etkisi çok büyük olan bu egzersizleri lütfen uygulamaya çalışalım.

Yarın pişman olmamak için
Bugün sağlığınızı ihmal etmeyin…

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?