Emeklilerin gözü ikramiyelerde: İki formül masada!

Emeklilerin gözü ikramiyelerde: İki formül masada!

024 yılı zamlı maaşların belli olmasının ardından gözler ikramiye ödemelerine çevrildi. Son olarak ikramiyeler 1100 TL’den 2000 TL’ye çıkarılmıştı. Yeni dönemde ikramiyelere bir artış yapılması bekleniyor. İki farklı formül gündeme geldi.

SK, Bağkur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanlara 2024 yılı Ocak ayında yüzde 49.25 oranında zam yapıldı. SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 37.57 enflasyon farkı üzerine yüzde 11.68 oranında ek zam yapıldı.

Emeklilere yüzde 49.25 oranında zam yapılmasının ardından yeni dönem ikramiyeleri de merak edilmeye başlandı. Peki emekli ikramiyelerine bir artış yapılacak mı? İkramiyelere ilişkin iki farklı formül gündeme geldi.

“İkramiyeler emeklilerimize 2018 yılından itibaren ödenmeye başlanan bir tutardır. Dini bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban bayramlarında 2’şer bin liradan toplamda 4 bin TL bayram ikramiyeleri ödenmesi söz konusu. Yeni dönemde bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağı ile alakalı 2 alternatif konuşulmaktadır.

Birincisi bu rakama %50 zam yapılması oda bin TL fark ile 3 bin TL’ye yükselmesi söz konusudur. Peki neden %50 dersek geçtiğimiz dönemde %37,57 enflasyon rakamına ve %11,68’lik refah payı eklentisi ile buradaki toplam tüm emeklilerimiz ayrıt edilmeksizin maaşlarına %49,25 oranına zam yapılmıştı. Emekli ikramiyelerine yüzde 50 artış olma durumunun buna istinaden olabileceğini söyleyebiliriz.,

İkinci alternatif olarak bir kereye mahsus Cumhuriyetimizin 100. yılına istinaden 5 bin TL verilmişti. Burada da çalışan çalışmayan ayırt etmeksizin tüm emeklilerimizi kapsayan bir uygulama olmuştu. Belki şu an verilen 2 bin TL bayram ikramiyesi %150 artış ile 5 bin Türk lirası olabilir.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?