Ergün Atalay, Erdoğan’la asgari ücret görüşmesini anlattı: ‘Var’ da demedi ‘yok’ da…

Ergün Atalay, Erdoğan’la asgari ücret görüşmesini anlattı: ‘Var’ da demedi ‘yok’ da…

reklam"

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la asgari ücret üzerine yaptığı görüşmeyi anlattı. Atalay “Zam için ‘var’ da demedi, ‘yok’ da” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre yıllık enflasyon mayısta yüzde 73.50’yi gördü. Hayat pahalılığı dar gelirlilerini belini bükerken, TBMM’de kabul edilen ek bütçeyle önce cumhurbaşkanı ve milletvekilleri maaşlarına zam yapılmıştı. Asgari ücretlilerin zam beklentisi ise sürüyor.

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücreti 16 Haziran’da AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüş, “A’dan Z’ye her şeyi anlatma imkanı bulduk” demişti. O açıklamasında asgari ücretle ilgili net bir açıklama yapmayan Atalay, görüşmeyi Hürriyet’ten Hande Fırat’a anlattı.

‘BU KADAR NET SÖYLEDİM’

Atalay, “Sokakta yaşadıklarımı, insanların anlattıklarını aktardım. Ekonomik sıkıntı vatandaşın artık boğazına gelmiş. ‘Bir an evvel asgari ücretliye, işçi emeklisine, dar sabit gelirliye, işsize düzenleme gerekiyor; nefes alacakları, onlara oksijen olacak bir düzenleme lazım’ dedim. Bu kadar net söyledim. Çünkü ocak ayındaki zamlar bir işe yaramadı. Cumhurbaşkanı durumun farkında. Zam için ‘var’ da demedi, ‘yok’ da. Ama dikkatle dinledi” ifadesini kullandı.

‘TAHAMMÜL KALMADI OK YAYDAN ÇIKTI’

Atalay, şöyle devam etti: “Artık tahammül kalmadı… Zam yapıp enflasyon da böyle artmaya devam ederse zam yapmanın da manası olmaz. Enflasyonla mücadele mutlaka şart. Tahammül kalmadı. İktidar ve muhalefet enflasyonla birlikte mücadele etsin. Sonra sandıkta kim kime istiyorsa oy versin. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması için bakanın çağrıda bulunması yeterli. Yazılı olmayan bir hukuk kuralı vardır; hukuk kadını, emeği, devleti korur. İşte maalesef bu sistem bozuldu. Patronlar istedikleri gibi karar çıkarıyorlar.”

‘ENFLASYON ORANINDA ZAM’

“Peki nasıl bir düzenleme yapılmalı? Zam oranı ne olmalı?” sorusuna Atalay, “İdeal olanı enflasyonun yansıtılmasıdır” dedi.

‘İYİLEŞTİRME YAPMAK ZORUNDALAR’

Atalay “Zam ya da bir düzenleme yapılmazsa ne olur?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Bugün mesele sokağa çıkmak değil. Önemli olan üzüm yemek. Kırmadan, dökmeden elimden gelen müzakereyi sonuna kadar yapacağım. Müzakere ve mücadeleyi beraber yapacağım. Ok yaydan çıktı. Bir iyileştirme yapmak zorundalar. Yapmazlarsa aralık ayına kadar ne asgari ücretli tahammül eder ne de hükümet.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklamreklam