Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti.

28 Şubat davasında sanık sıfatıyla yargılanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Odatv’nin haberine göre; Türk Silahlı Kuvvetlerinin 22’nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Florence Nightingale Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Karadayı’nın yüksek ateş ve enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 28 Şubat davasının başlayacağı 2 Eylül 2013 yılında ilk kez hakim karşısına çıkmış, hakkında müebbet kararı verilmesinden 5 gün önce hastaneye kaldırılmıştı.

‘ÖLMEDEN ÖNCE AKLANMAK İSTİYORUM’ DEMİŞTİ

Bağırsak kanseri olduğu belirlenen ve ameliyatlar geçiren Karadayı, hastane odasına davet ettiği avukatına, “Ölmeden önce aklanmak istiyorum. 16 aydır davamız İstinaf Mahkemesi’nde sonuçlanmadı. Dilekçe verip., davamızın öne çekilmesini, bütün arkadaşlarımızın aklanmasını görmek istiyorum. Darbecilik lekesiyle bu dünyadan ayrılmak istemiyorum” demişti.

İSMAİL HAKKI KARADAYI KİMDİR?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 22’nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, 1932 yılında Çankırı’da doğmuş, 1951 yılında Kara Harp Okulundan, 1953 yılında Uçaksavar Okulundan mezun oldu.

1961 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı çeşitli birlik ve kurumlarda Takım Komutanlığı ve Karargâh Subaylığı yaptı. 1963 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 12’nci Tümen İstihbarat Şube Müdürlüğü, 2’nci Tümen Topçu Komutanlığı’nda Karargâh Subaylığı, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığında Proje Subaylığı, Kara Harp Okulunda Öğretim Üyeliği ile Lojistik Şube Müdürlüğü, Şam Kara Ataşeliği, 33’üncü Tümen 86’ncı Piyade Alay Komutanlığı ve Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı Plan Prensipler Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

1977 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Karadayı, Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 28’inci Piyade Tugay Komutanlığı yaptı. 1981 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile 39’uncu Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 1985 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 8’inci Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1989 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 1’inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü. 30 Ağustos 1994 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 1998 tarihinde emekliye ayrıldı.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?