GÜLTAK “KENTİMİZE KAZANDIRDIĞIMIZ MERSİN MİLLET BAHÇESİ’NİN İNŞASI HIZLA DEVAM EDİYOR”

GÜLTAK “KENTİMİZE KAZANDIRDIĞIMIZ MERSİN MİLLET BAHÇESİ’NİN İNŞASI HIZLA DEVAM EDİYOR”

reklam"

 

Yoğun Ankara temaslarımız; Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ve Murat Kurum ile Lütfi Elvan Bakanlarımızın desteği sonucu ihalesi yenilenen; 140 dönüm araziye kurulacak “Mersin Millet Bahçesindeki inşa çalışmaları hızla sürüyor.

Mersinlileri yeşille ve maviyle buluşturacak olan Millet Bahçemiz; sosyal ve kültürel donatı alanları, millet kıraathanesi, yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanlarıyla, doğa ile iç içe bir cazibe merkezi olacak.

Mersin Millet Bahçesi’ni; 29 Ekim’de; Cumhuriyet Bayramımızın 97’inci yıldönümünde Mersinlilerin hizmetine açmayı planlıyoruz. İzninizle; kentimiz, ilçemiz ve vatandaşlarımız için çok önemli ve değerli bulduğum bu özel projenin hayata geçmesine vesile olmaktan gurur ve mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim.

MÜFTÜ DERESİ ISLAHI VE PEYZAJ ÇALIŞMASI

Mersin Millet Bahçesi Projesi kapsamında ayrıca, bölgeden geçen Müftü (Efrenk) Deresi’nde de ıslah ve peyzaj çalışmaları gerçekleşecek. Görüştüğümüz DSİ Bölge Müdürlüğü’nce ıslah ve peyzaj projeleri hazırlanıp ihalesi yapıldı. İlk etapta Çetinkaya AVM’ye kadar olan bölüm ıslah edilecek dere yatağına meyil verilerek farklı bir mühendislik çalışması gerçekleşecek. O bölgede, insanlarımızın akan suyu kolayca görmelerini sağlayacak; yürüyüş yollarının da olduğu güzel bir ıslah çalışması yapılacak.

ÇAY MAHALLESİ’NDE YENİ VE MODERN BİR YAŞAM ALANI YÜKSELİYOR

TOKİ tarafından Çay Mahallemizde başlayan ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi’ de Pandemiye rağmen aralıksız sürüyor. Ataş yerleşkesi içinde, ilk etapta 20 blok halinde 416 konut; ikinci etapla birlikte toplam 684 daire yapılacak.

Kentsel yenileme ve dönüşüm projesinde, 13 dönümlük alanda park ve bahçeler, yeşil alanlar yer alacak. Binalar arasında kendi peyzajları yer alacak. Parklar, oyun alanları ve spor sahaları, spor aletleri olacak. Binaların esintiyi alabilmesi için de güney kuzey cepheli olacak.

Bloklarda; 36 adet dükkân, cami, okul, 4 adet kapıcı dairesi de yer alacak. Burada ayrıca, içinde 8 adet dükkânın olacağı bir ticaret merkezi inşa edilecek. İhtiyaç halinde konut sayısı 800’e kadar çıkacak ve bu konutlardan Çay Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız öncelikli olarak faydalanacak.

BAHÇE ve BARIŞ MAHALLELERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Bahçe ve Barış mahallelerimizde başlatılacak kentsel dönüşüm projesi için vatandaşlarımızın borçlanma oranını düşürmeye yönelik olarak,konutlar 60 metrekare olacak şekilde fizibilite çalışmalarımız devam etmektedir. Projeden bu kez çok umutlu olduğumuzu ifade etmek isterim.

Proje kapsamında;

0-72 m2 176 adet konut;
70-100 m2 52 adet konut
100 m2 72 adet konut
24 adet dükkân
Cami, Kültür Merkezi, Kreş, Kapalı Pazar yapılması planlanmaktadır.

TURGUT REİS MAHALLEMİZ RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ

Yoğun Ankara temaslarımız neticesinde, Turgut Reis Mahallemiz 25 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de riskli alan edildi. Bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca saha çalışmalarına başlandı.

142. CADDE MODERN BİR PAZARA VE DÜZENLİ BİR CADDEYE KAVUŞTU

Şevket Sümer ile Hal Mahallesi sınırlarını belirleyen 142. Cadde üzerinde gerçekleşen Cephe İyileştirme ve Pazar Sokağı Çevre Düzenleme Projesi” kapsamındaki çalışmalarımız tamamlandı.

Yenileme projesi sayesinde; mahalle sakinleri, pazarcılar ve bölgedeki esnafımız; her yönüyle zengin, canlı, estetik ve düzenli bir caddenin yanı sıra, rahatlıkla alışverişlerini yapabildikleri modern ve cazip bir pazaryerine kavuştu.

Proje sayesinde, caddeye bakan tüm binalar boyanıp cepheleri iyileştirildi, vitrinler ve tabelalar yenilendi. Pazar stantları ve kapama kanopileri üretimleri yapılırken, kaldırım ve yol kaplama çalışması da yenilendi.

AKDENİZ’DE YENİ BİR İŞ MERKEZİ DOĞUYOR

Eski belediye hizmet binamızın TEDAŞ’a ait olan hisseleri, trampa usulüyle belediyemize kazandırılacak. Daha sonra bu binanın yerine 21 katlı; altında otoparkı ve dükkânlar bulunan bir iş merkezi yapacağız.

KARADUVAR BALIKÇI BARINAĞI KAPASİTE ARTTIRMA PROJESİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan ile birlikte Karaduvar ile ilgili peş peşe müjdeler verdiler.

Karaduvar Limanı’nda mendirekler ile kapasite arttırılacak, iç derinlik sağlanarak Çamlıbel’de konuşlanan profesyonel gemilerin Karaduvar’a gelmesi sağlanacak. Barınağa yapacağımız ilave rıhtım ve iskelelerle tekne kapasitesini yaklaşık 320’ye çıkaracağız.

ÇAMLIBEL DAHA DA GÜZELLEŞECEK, MARİNA PROJESİ HAYATA GEÇECEK

Geçtiğimiz haftalarda kentimizi ziyaret eden Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan; Çamlıbel Balıkçı Barınağı, Mersin’e yakışır hale getireceklerini ve proje çalışmalarına başladıklarını söylediler.

Proje sayesinde burası; hem marina, hem su sporlarının ve ışıklı su gösterilerinin yapılabildiği, iskele ilavesi ile tam donanımlı, Mersin’e yakışır, ilgi çeken aktivite alanı olacak. Belediye olarak, projenin başlaması noktasında Bakanlığımızla koordinasyon ve iletişim içindeyiz.

MERSİN’İN İMAR SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

Yıllardır olmaz denilen; Mersin’in 1/5000’lik planının çıkması ve kentin imar sorunun çözülmesi yönündeki girişimlerimiz sonuç verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2. Etap 1/5000’lik imarıyla ilgili onay yazısı, kamu yararı doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum tarafından onaylandı.

KARADUVAR SAHİLİ CANLANDIRMA VE YENİLEME PROJESİ

Karaduvar sahili ve balıkçı barınağında, bakım ve yenileme çalışması başlattık. Sahilde tahkim çalışması yaptık, yeni bir istinat duvarı örerek, ayrıca sahilin kumunu çöp ve atıklardan arındırdık.

Yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmasıyla da adeta bir mesire alanına çevireceğimiz Karaduvar sahilimize gelen insanlarımız; gönül rahatlığıyla denize girip yüzebilecek, dileyen balığını avlarken; isteyen denizin kenarında pikniğini yapabilecek. Karaduvar Sahilinin 2. Etap (Doğu) kısmında da çimlendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına başladık.

KARADUVAR BALIK FESTİVALİ, 50 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADI

Mersin’de ilk kez belediyemiz tarafından düzenlenen; kentimizin ve ülkemizin gündemine oturan “Karaduvar Balık Festivali”, her yaş ve kesimden yaklaşık 50 bin vatandaşımızın yoğun ilgisi ve katılımıyla gerçekleşti.

Karaduvar sahilinde, 2 gün süren etkinliğimize akın eden binlerce konuğumuza, ekmek arası 5 ton sardalya ve şalgam ikram ettik.Festivalimizde; Mersinli hemşerimiz, ünlü Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak da keyifli bir söyleşi yaptı.

“Karadeniz’in Hamsisi Varsa, Akdeniz’in de Sardalyesi Var” sloganıyla düzenlediğimiz renkli festivalimizde; konserler, olta balıkçılığı avı, ödüllü bilgi yarışmaları, eğlenceli animasyon ve çocuk etkinlikleri gerçekleştirdik.

AÇIK HAVA SİNEMA GÜNLERİ İLE HALKIMIZA NOSTALJİYAŞATTIK

Akdeniz’de ilk kez düzenlediğimiz ‘Açık Hava Film Günleri’ ile Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerini mahallemize taşıdık. İlk gösterimi, “Müslüm” filmi ile Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdik. Vatandaşlarımıza hem nostalji yaşatırken, sinemaya hiç gitmemiş insanlarımıza da beyaz perdede ilk kez film izleme keyfi yaşattık.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN OKUL BAHÇELERİNE YÜZME HAVUZLARI KURDUK

Göreve gelir gelmez yine bir ilke imza atarak, 4 mahallemizde bulunan okul bahçelerine portatif yüzme havuzları kurduk ve yaz tatilinde çocuklarımıza bayram sevinci yaşattık. 7 ila 13 yaş arası 5 bin çocuğumuza eğitmenler tarafından ücretsiz kurs vererek yüzme öğrenmelerini sağladık.

ÇAMLIBEL’E YENİ BİR ATATÜRK BÜSTÜ KAZANDIRDIK

Çamlıbel’de bulunan ve baştan sona restore ettiğimiz Atatürk Büstü’nün açılışı; “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın” 101’inci yılında, vatandaşlarımızın da katılımıyla düzenlediğimiz kortej yürüyüşü ve törenin ardından coşkuyla gerçekleştirdik.

AKDENİZ’İ SPORUN MERKEZİ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

30 MİLYON TL BÜTÇELİ PROJE

Kırsal mahallelerimize çok amaçlı mini basketbol sahalarıkazandırırken, Çay Mahallesi, Karacailyas ve Seyfi Ali Türkoğlu futbol sahaları da sentetik çim sahaya dönüştürüldü. Bu sahalardaki otomatik sulama sistemleri, soyunma odaları, tribünler ve tel örgüler yenilenecek, tesislere yeni su depoları yapılacak.

25 adet mini basketbol ve 4 adet yeni halı saha yapımına yönelik ihalede 5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak.

TAZİYE EVLERİMİZİN SAYISINI ARTTIRIYORUZ

Geleneğimizi sürdürmek için taziye evlerinin sayısını arttırıyoruz. Yeşilçimen Mahallesi ’ne inşa ettiğimiz binanın açılışını yakında gerçekleştiriyoruz. Özgürlük Mahallemizde ise 2’ncisini yaptığımız taziye evinin yapımı bitmek üzere.

Yeni taziye evleri için mahallelerimizde arazi araştırması yaparken, hayırsever vatandaşlarımızın belediyemize hibe ettiği binaları da taziye evine dönüştürüyoruz.

Yeni yapılan taziye evlerimiz Eylül ayında hizmete girecektir. Ayrıca; Karaduvar Taziye Evimizin 2’nci katının inşaatı, girişimlerimiz neticesinde Karaduvarlı hayırsever bir vatandaşımız tarafından başlatılacaktır.

62 BİN TON ASFALT DÖKTÜK

Akdeniz’de yaşayan vatandaşlarımız arasında hiçbir ayırım yapmadan,ihtiyaç duyulan mahallelerimizde asfalt, kaldırım, yol ve parke taşı gibihizmetleri sunmak için yoğun bir mücadele içindeyiz.

15 aylık süreç içerisinde; 29 mahallemizde 62 bin ton asfalt kaplamaçalışması gerçekleştirdik.

Geriye kalan diğer mahallelerimizde de bu çalışmalarımızı gerçekleştirip, Akdeniz’in kaldırım ve asfalt ihtiyacını gidereceğiz.Pandemiye rağmen ara vermeden sürdürdüğümüz hizmetler sayesinde, geçmişte unutulan mahallelerimizin çehresini değiştiriyor, vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırıyoruz.

56 BİN 538 METREKARE KARO KAPLAMA

18 mahallemizde toplam 56 bin 538 metrekare karo kaplama çalışmasıgerçekleştirdik.

12 BİN 995 METREKARE KİLİT TAŞI

9 mahallemize toplam12 bin 995 metrekare kilit taşı döşedik.

36 BİN 494 METRETÜL BORDÜR DÖŞEME

20 mahallemize toplam 36 bin 494 metretül bordür döşedik.

PARK SAYIMIZI ARTTIRIYOR,

AKDENİZ’İ YEŞİLLE VE RENGÂRENK ÇİÇEKLERLE DONATIYORUZ

Akdeniz sınırları içerisinde; 173 adet park ve yeşil alan (dinlenme yeri) ile 15 adet futbol sahamız mevcuttur. Bir yandan mevcuttaki park ve yeşil alanların bakım-onarımını yaparken, diğer yandan da Akdeniz’e yeni çocuk parkları ve yeşil alanlar kazandırıyoruz.

Huzurkent Bahşiş mahallemizde; yıllardır atıl vaziyette duran araziyi, vatandaşlarımızın hoşça vakit geçireceği, çocuklarımızın gönüllerince eğlenebileceği 3 dönümlük bir parka dönüştürdük. Siteler MahallesiMuhtarlık binası yanındaki parkımız; yeniden yapılmaya başlandı ve çalışmalar tamamlandı.

Şevket Sümer Mahallesi’nde yıllardır atıl vaziyette duran park alanında çalışmalar başlattık; yeni parkımız bayramda çocukları bekliyor olacak. Özgürlük Mahallemizde ise; Cumhuriyet Bulvarı üzerinde yer alan 12 buçuk dönümlük arsayı TCDD’den kiralayıp, burayı 8 buçuk dönümlük bir parka dönüştürmek amacıyla proje çalışmalarına başladık.

BELEDİYEMİZE HİBE ARAÇLAR KAZANDIRDIK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile Türkiye Belediyeler Birliği tarafından, belediyemize, 1 adet damperli kamyon, 2 adet çöp kamyonu, 1 adet süpürge aracı ile 373 adet çöp konteynırını hibe olarak aldık.

PARKLARIMIZA FOTOSELLİ ÇEŞMELER YERLEŞTİRİYORUZ

Sıcak yaz günlerinde, vatandaşlarımızı bir nebze serinletmek amacıyla, 3 ayrı bölüm halinde imal edilen ve içinden soğuk su akan fotoselli çeşmeleri, ilçemizin farklı parklarına yerleştirdik.

Çeşmeler, vatandaşlarımızın ve engelli insanlarımız yanı sıra, sokak hayvanlarının ulaşabileceği tarzda imal edildi. 8 adet fotoselli soğuk su çeşmesini, kentimizde vatandaşlarımız tarafından yoğun şekilde kullanılan parklarımıza yerleştirdik.

DAHA TEMİZ BİR KENT İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Kent merkezinde bulunan İstiklal Caddesi, Kuvayi Milliye Caddesi ve Silifke Caddesine, çarşıyı ziyaret eden vatandaşlarımızın da talebi üzerine 143 adet mini çöp kovaları yerleştirdik.

AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN AİLELERİNE SAHİP ÇIKIYORUZ

Vatan uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimizin hatırasına sahip çıkıyor, şehit ailelerimizi yalnız bırakmıyoruz. Her fırsatta ziyaret ederek hal hatırlarını sorduğumuz, taleplerini dinlediğimiz şehit ailelerimize gücümüz yettiğince maddi ve manevi destek oluyoruz. Akdeniz’deyaşayan 5 Şehit ailesinin evinin; ihtiyaçları ve taleplerine göre tadilat, bakım ve onarımlarını gerçekleştirdik.

ZOR DURUMDAKİ AİLELERİMİZİN YARDIMINA KOŞUYORUZ

Hayırsever vatandaşlarımızın da desteğiyle; ekonomik durumu iyiolmayan zor durumdaki ailelerimizin yardımına koşmaya, onların ihtiyaç duyduğu çeşitli ev eşyalarını ve mobilyaları da temin etmeye devam ediyoruz.

SEL MAĞDURU VATANDAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMADIK

Kentimizde etkili olan sağanak yağmurlardan olumsuz etkilenen; evleri, işyerleri ve eşyaları zarar gören vatandaşlarımızı; AFAD, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Akdeniz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri ile birlikte ziyaret ettik.

Aşırı yağışlardan zarar gören tarım arazileri ile seralarda, ayrıca derelerde incelemeler yaptık. Belediye olarak, imkânlarımız ölçüsünde afetzede insanlarımıza yardımcı olduk. Selden zarar gören tarım arazilerini de yerinde inceleyerek çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için çalıştık. AFAD İl Müdürlüğü ile birlikte çalışarak,hasar tespit çalışmalarını gerçekleştirdik.

SEL BASKININA YOL AÇAN ÇAVUŞLU DERESİNİN ISLAHI İÇİN MÜCADELE VERDİK

Kentimizde zaman zaman etkili olan sel baskınları nedeniyle, iki yıl önce üzeri açılan ve bu nedenle aşırı yağışlarda can kayıplarının ve su baskınlarının meydana geldiği, sonuçta birçok mahallemizde de insanlarımızı telafi edilemez zararlara uğratan Çavuşlu Deresi’nin ıslah edilmesi için mücadele ettik.

Bu anlamda Ankara ile sürekli temas halinde olduk, DSİ ve MESKİ nezdinde sürekli görüşmeler yaptık. Girişimlerimiz sonucu bölgede başlayan ıslah, alt ve üstyapı yenileme çalışmaları sayesinde Çavuşlu Deresi’nin yarattığı riskin ortadan kalkmasını sağladık.

CAMİ, TÜRBE VE ZİYARETLERİMİZİN TADİLAT VE BAKIMINI YAPIYORUZ

Akdeniz sınırlarımızda bulunan 18 Cami, 1 Kur’an Kursu ve 4Türbenin, ihtiyaçlarına göre bakım ve onarımlarını yaptık.

Vatandaşlarımızın ortak kullandığı Cami ve Kur’an kurslarımızın fiziki ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Mahmudiye Mahallemizde bulunan Nebi Eyüp Türbesi’nin tadilatı tamamlandı. Kazanlı’da bulunan Şeyh Yusuf Reyhani Türbesi’nin de bakım ve onarım çalışmalarını tamamladık.

ADANALIOĞLU; CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE KORUMA ALTINA ALINDI

Endemik türlere ve nesli tükenmekte olan canlılara yuva olan Adanalıoğlu Bölgemizde; 2 buçuk milyon metrekarelik alan, Mayıs ayı içinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile koruma altına alındı. Kararname ile bölgenin 1 milyon metrekaresi ‘kesin hassas koruma alanı’, 1 buçuk milyon metrekaresi de ‘doğal koruma alanı’ ilan edildi.

ADANALIOĞLUESKİ ÇÖP DEPOLAMA ALANININ ÜZERİNİ TOPRAKLA ÖRTTÜK

Adanalıoğlu Belediyesi’nce geçmişte ‘çöp depolama alanı’ olarak kullanılması sonucu, yıllar içinde tonlarca çöp ve atık biriken bölgede temizlik çalışması başlatarak, iş makineleri ve kamyonlar yardımıyla, alanda önce tesviye ve düzeltme çalışması yaptık. Ardından da 8 dönümlük alana yayılan çöplerin üzerine kamyonlarla taşınan 5 bin ton toprağın serimi ve dolgusu yapılarak üzeri örtüldü.

CARETTA CARETTALAR İÇİN SAHİLDE YAŞAM NÖBETİ TUTTUK

Yumurtlamak için, 25 yıl aradan sonra doğdukları Kazanlı sahiline dönen deniz kaplumbağalarıyla yakından ilgilendik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığımızla da işbirliği yaparak, deniz kaplumbağalarının nesillerinin devamı için belediye olarak tanıtım broşürleri hazırladık.

Doğa ve çevre dostu bir belediyecilik anlayışı ile hareket ediyor, tüm canlıların yaşam alanlarını savunuyor ve koruyoruz. Kazanlı sahilimizde bulunan Caretta Caretta ve Yeşil Deniz Kaplumbağalarının yumurtlama alanlarına uyarıcı tabelalar diktik.

DELTA BELEDİYESİ İLE ‘KENTSEL YEŞİL ALANLAR PROJESİ’ PROTOKOLÜ İMZALADIK

Avrupa Birliği (AB) Şehir Eşleştirme Programı’nın; “Sosyal İnovasyon İçin Kentsel Yeşil Alanlar Projesi kapsamında Selanik’in Delta Belediyesi ile protokol imzaladık. Protokol ile ilçemiz ve Delta sınırlarında yer alan ‘kentsel yeşil alanlar’ ile ilgili ortak çalışma ve araştırmalar yapacağız.

Yine kentsel ormancılık hakkında uzmanlık kazanmak için işbirliği yapıp iyi örnekleri paylaşacağız. Kentsel yeşil alanlar konusunda çalıştaylar da düzenleyip, seçilen yeşil alanlarda pilot sosyal inovasyon yeşil alanlar oluşturacağız.

ÜRDÜN’ÜN AKABE ŞEHRİ İLE KARDEŞ KENT OLDUK

Akabe şehri ile kardeş kent projemiz; İçişleri Bakanlığı’nın 15 Kasım 2019 tarihli yazısı ile kabul edilmiştir. İşbirliği protokolü imzalama aşamasına gelinmiştir. Ancak Pandemi dönemine girildiğinden bir araya gelip protokol imzalayamadık. Salgın sona erdiğinde anlaşmamızı resmiyete kavuşturacağız.

Akabe; Mersin gibi bir liman kenti; Ürdün’ün, denize açılan tek limanı olması sebebiyle de stratejik bir öneme sahip bir kent. Bu anlamda Akabe ile kardeş şehir protokolümüz, ülke olarak ikili ilişkilerimizin yanı sıra, kentimizin ekonomisine, turizmine ve ticaretine çok olumlu katkılar sağlayacaktır.

SPORCU FABRİKASI AKDENİZ BELEDİYESPOR

Akdeniz Belediye Spor bünyesinde bulunan; futbol, basketbol, engellibasketbol ve tenis branşlarına; tekerlekli sandalye basketbol, bisiklet, boks, kick-boks, muay-thai ve wushu olmak üzere, 6 farklı branşı da ekleyerek spor kulübü kapasitemizi arttırdık.

27 Şubat 2020 tarihinde yapılan Okullar arası il finallerinde, Akdeniz Belediye Spor Kulübü Bisiklet Takımı sporcularımız, müsabakada ter dökerek; Genç Erkek A Grubu’nda 1’inci; Genç Erkek B Grubu’nda 1’inci, Genç Bayanlarda 1’inci oldular.

Dört branşta mili sporcu olan Gülizar Kara; boks, kick-box, muay thai branşlarında, Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak, ulusal ve uluslararası müsabakalarda belediyemizi temsil etmektedir. Çeşitli dallarda 29 Türkiye Şampiyonluğu bulunan Gülizar Kara’nın bu başarılarının yanı sıra; Wushu Dünya Şampiyonluğu, MuayThaiAvrupa Şampiyonluğu, Kick Boks Dünya Şampiyonluğu unvanları da bulunmaktadır. Göğsümüzü daha da çok kabartmasına olanak sağlamak için; imkânsızlıklarla uğraşan genç sporcumuzu, spor kulübümüzbünyesine katmanın gururunu yaşıyoruz.

Akdeniz Belediye Spor Kulübü bünyesine katılan Tekerlekli Basketbol Takımı da bu sene 3’üncü Ligde belediyemizi temsil edecek.

AMATÖR SPOR KULÜPLERİMİZİN YANINDAYIZ

Kentimizde faaliyet gösteren 20 amatör spor kulübünün tüm sporcularına; ayakkabı, forma, eldiven ve tekmelikten oluşan malzemeleri hediye ettik. Belediyemizin imkânları ölçüsünde amatör spor kulüplerine maddi destek vermeye, sporcularımızın yanında olup, ulaşım ve idman desteği sunmaya devam edeceğiz.

AKDENİZ’DE SABAH SPORU BAŞLATTIK

Seyfi Ali Türkoğlu Şafak Erdur Futbol Sahası’nda 8 Haziran’dan itibaren ücretsiz spor aktiviteleri başlattık. Hafta içi her gün saat 07:00 ila 08:00 arasında, uzman antrenörler yönetiminde devam eden sabah sporuna her yaştan vatandaşımız büyük ilgi gösteriyor.

******

KORONAVİRÜS MÜCADELEMİZ

Koronavirüs (Covid19) salgınına karşı yoğun bir mücadele başlattık. Pandemiye dönüşerek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki ölümlere yol açan Koronavirüs salgınına karşı hemen harekete geçtik. Kendimizi eve kapatmadık, sürekli sokaklardaydık. Sivil Savunma Şefliğimiz bünyesinde acilen ‘Kriz Masası’ kurup, salgınla mücadelede koordinasyonu sağladık.

Mobil ilaçlama ekiplerimiz; salgını önlemek amacıyla; ilçemizdeki hastaneler, sağlık ocakları ve eczaneler, Mersin Baro binası, basın kuruluşları, Mali Müşavirler Odası, Berberler Odası ve berber salonları, avukatlık büroları, kuyumcular, sendika ve sivil toplum örgütü binaları, emniyet binaları, Serbest Bölge ve Liman sahası, bankalar, taziye evleri, sosyal tesisler ve konutlar gibi 8 bini aşkın noktayı; cadde ve sokakları 900 bin litre dezenfektan ile dezenfekte etti.

116 camimizi, 95 Kur’an kursu ve dernekleri her hafta dezenfekte ettik. 65 sağlık merkezi ve hastanemizi her gün dezenfekte ettik. 110 eczane ve 7 ecza deposunu her gün sterilize ettik. 75 okulumuzu, sınav öncesi gelen talepler doğrultusunda ilaçladık. 23 resmi kurum, talepler üzerine sürekli dezenfekte edildi.

Arazözlere doldurulan dezenfektanlı tonlarca su ile cadde ve sokaklar, çöp konteynırları yıkanıp arındırıldı. Salgınla mücadele kapsamında 350 bin adet maske ve 30 bin adet el dezenfektanını vatandaşlarımızave resmi kurumlarımıza dağıttık.

TARIM İŞÇİLERİMİZİ UNUTMADIK

Tarlalarda çalışan tarım işçilerimizin kıymetini bildiğimiz için, onları bu dönemde yalnız bırakmadık, onlara da maske ve dezenfektan ulaştırdık.

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZA 30 BİN GIDA KOLİSİ ULAŞTIRDIK

Koronavirüs salgınına karşı, ülke genelinde olduğu gibi Mersin’de de alınan tedbirler kapsamında, sokağa çıkmalarına kısıtlama uygulanan yaşlı, engelli ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza;hayırseverlerimizin de katkısıyla 30 bin gıda kolisi ulaştırdık. Kent merkezinden, kırsal mahallelerimize varana dek ihtiyaç sahibi ailelerimizi yalnız bırakmadık. Sokağa çıkmanın kısıtlandığı günlerde, Akdeniz Vefa Sosyal Destek Grubu bünyesinde, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için günlük 350 adet erzak kolisinin yanı sıra, her gün 10 bin adet yufka ekmek ve 10 bin kâse çorba dağıttık.

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle ile birlikte, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanı sıra, Koronavirüs salgını nedeniyle, Bakanlıkça sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilen yaşlı ve kronik hastalığı olan insanlarımız için 250 bin adet ekmek dağıttık.

100 BİN ADET MASKE ÜRETTİK

Mersin’de tıbbi maske üreten ilk belediye olduk. Dört mahalle evimizde kursiyerlerimiz, ücret karşılığında günlük 5 bin adet maske ürettiler. Böylece bölgedeki kadınlarımıza hem istihdam yaratmış olduk hem de kendi maskelerimizi üretmiş olduk. Günlük üretilen maskelerin 4 binini sağlık kuruluşlarına, bin adedini de sahada görevli personelimize dağıttık.

37 BİN 769 TALEP YERİNE GETİRİLDİ

Vefa Sosyal Destek ekipleriyle birlikte, salgın nedeniyle Bakanlıkça evden çıkmalarına sınırlama getirilen 65 yaş üstü veya engelli vatandaşlarımızın toplamda 37 bin 769 talebini yerine getirdik.

Vatandaşlarımıza 21 bin 380 adet hijyen paketi (kolonya, maske, dezenfektan, çamaşır suyu) dağıttık. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 6 bin 500 adet gıda kolisi ulaştırdık.

Pazaryerlerine alışveriş için gelen vatandaşlarımıza maske ve eldiven dağıtan zabıtamız, pazar tezgâhları arasındaki 3 metre kuralı ile esnafın eldiven ve maske kullanımını sürekli kontrol etmeye devam ediyor. Vatandaşlarımız için ayrıca pazaryerlerine dezenfektan noktaları da kurduk.

Akdeniz sakinlerinin huzur ve esenliği için 7/24 görev başında olan zabıta ekiplerimiz, Pandemi ile mücadelede yoğun bir çaba ortaya koydu. Koronavirüs salgınına karşı seferberlik ruhu içinde verdiğimiz mücadelede zabıtamız; ilçemizde bulunan binlerce işyeri ile toplu kullanım mekânlarını denetledi.

SÜRPRİZ DOĞUM GÜNÜ ZİYARETLERİMİZ

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla, İçişleri Bakanlığımız tarafından hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında, 7’den 70’e vatandaşlarımıza sürpriz doğum günü ziyaretleri gerçekleştirdik. Pasta ve mumlarını takdim ettiğimiz çocuklarımızın ve yaşlılarımızın sevinçlerini paylaştık.

Ayrıca sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, bir sitenin bahçesinde sürpriz kutlama etkinliği düzenleyip, çocuklarımızın bayram coşkusuna ortak olduk.

“AKDENİZ’DE HAYAT VAR” WHATSAPP DESTEK AĞINI KURDUK

Tüm dünya ülkeleri Koronavirüs (Covid19) Pandemisi ile savaşırken, Akdeniz Belediyesi olarak; psikososyal anlamda da vatandaşlarımızı desteklemek, eğitici bilgi ve videolar paylaşabilmek amacıyla; “Akdeniz’de Hayat Var Whatsapp Destek Hattı” oluşturduk.

Bu uygulama, ilk olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hayata geçirilmişti. Dileyen vatandaşlarımız, kurduğumuz bu hat sayesinde, psikolojik destek alabilmenin yanı sıra, Koronavirüs salgını ile ilgili güncel bilgilere ve çeşitli videolara ulaşabiliyor.

SOKAKTA YAŞAYAN CANLARIMIZI UNUTMADIK

Akdeniz’in farklı mekânlarını mesken tutarak doğamızı ve hayatımızı renklendiren kedilere, köpeklere ve güvercinlere; mama, yem ve su ulaştırıp onları ellerimizle besledik. Sokakta yaşayan canlarımız için bin 200 kilogram mama dağıttık.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERİMİZİ YAZ KAMPI İLEÖDÜLLENDİRDİK

Geçen yaz; başarılı; ancak ekonomik anlamda dezavantajlı durumdaki Akdenizli gençlerimizden 200 kız ve 200 erkek öğrencimizi farklı zamanlarda, Silifke’ye göndererek ücretsiz yaz kampı ile ödüllendirdik. Bu yıl, salgın nedeniyle öğrenci sayımızı azaltmak zorunda kaldık.

Geçen haftalarda, gerekli tedbirleri de alarak, önce 35 kız öğrencimizi;ardından 75 erkek öğrencimizi yine Silifke’ye ücretsiz yaz kampına yolladık, denizin keyfini çıkarmalarını sağladık. Ayrıca; 10-13 Ağustos tarihleri arasında 100 anne ile kızları, Silifke Yaz Kampında misafirimiz olacak. Ömründe hiç tatile çıkmamış 65 yaş üstü 200 Akdenizli