GÜLTAK; TARİHİ ZAFER ÇARŞISI ESNAFINI ZİYARET ETTİ

GÜLTAK; TARİHİ ZAFER ÇARŞISI ESNAFINI ZİYARET ETTİ

reklam"

* Başkan Gültak; Mersin’in en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Tarihi Zafer Çarşısı içerisinde faaliyet gösteren esnafları ziyaret ederek talep ve sıkıntılarını dinledi. Başkan Gültak, onlarca esnafın ve yüzlerce çalışanın ekmek yediği çarşının yenilenip düzenlenmesi için üzerlerine düşen ne varsa yapacaklarını belirtti.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, mahalle ziyaretlerinin yanı sıra çarşı esnafını da ziyaret etmeye devam ediyor. Başkan Gültak; Zafer Çarşısı esnafı ile buluşmasında taleplerini dinleyip yakın zamanda hayata geçirilecek projeleri anlatırken, esnaf ve alışverişe çıkan vatandaşlara da Pandemi’ye karşı maske ve dezenfektan dağıtıldı. Ziyarete; AK Parti Akdeniz İlçe Başkanı Emin Genç, Belediye Başkan Yardımcıları, Zafer Çarşısı Esnaf Dernek Başkanı Bekir Algüllü ile Kunduracılar Odası Başkanı Fatih Özcan da eşlik etti. Başkan Gültak, çarşı içerisinde karşılaştığı küçük çocuklarla da yakından ilgilendi, onlarla sohbet edip gönüllerini aldı.

Zafer Çarşısı esnafının talepleri…

Ziyaretine çarşı esnafına simit ikram ederek başlayan Başkan Gültak, ardından da dükkânları ziyaret etti, ikram edilen çaylar eşliğinde esnafla sohbet etti. Ziyareti nedeniyle Başkan Gültak’a teşekkür eden esnaflar; kentin en eski ve en kalabalık yerlerinden biri olan Zafer Çarşısı’nın yenilenip görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması, dükkânların aynı renge boyanması, kapı girişleri ve kaldırımların yenilenmesi gibi konularda taleplerini dile getirdi.

“Vatandaşımızın, esnafımızın düşüncelerine tercüman olmak da benim görevim”

Akdeniz Belediye Başkanı olarak, uyarı ve görüşlerimi belirtmenin yanı sıra, Akdeniz’de yaşayan halkımızın ve ekmeğini kazanan esnafımızın düşüncelerine tercüman olmak da benim görevim” diyen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise, bir esnaf çocuğu olarak, esnafın sorunlarını dinleyip çözmekten kaçmadığını vurguladı. Zafer Çarşısı ve Hamam Sokağı’nda 4 yer noktasında Büyükşehir Belediyesi’nden talepleri olduğunu dile getiren Başkan Gültak; “Daha önce de Çamlıbel’i ilgilendiren bir projemizi hayata geçirmekle ilgili talebimiz vardı fakat bu konuda bize yetki verilmedi. Tabi Çamlıbel esnafının da bir an önce müdahil olmaları gerektiğini söyledim. ‘Yapacağız’ dediler, bekliyoruz.

9 Mart 2020 tarihli resmi yazıyla, ‘Zafer Çarşısı’nın da bulunduğu alanlarda sokak sağlıklaştırma projesi için yetki istedik. 26 Mart 2020 tarihinde, 43098 sayılı resmi yazı ile Büyükşehir, bu talebimizi de uygun bulmadığını bildirdi. Bu bölgede de yenileme alanı var. Büyükşehir Belediye Başkanımız; ‘Ben bu yenileme alanlarını yapmak istiyorum ama etaplara böleceğim dedi. Kanunen böyle bir yetkisi var belediye başkanının. Buna saygı duyduk. Çünkü büyük bir alan olduğu için hepsini bir anda yapmak kolay değil. Birinci etabın içinde bu bölgenin de olduğunu biliyorum. Nobel Oteli’nin arkası, burası (Zafer Çarşısı), Balık Pazarı, Kasaplar Çarşısı ve Camiişerif’te de birkaç bölgeyi biliyorum. Meclis’ten yetki alınması gerekiyordu. Cumhur İttifakı olarak, birinci etabın sınırlarına destek verip Meclis’ten geçirdik” açıklamasını yaptı.

Kent merkezinin de değişime ayak uydurması lazım”

Başkan Gültak; çarşı ile ilgili Akdeniz Belediyesi’nin de projeleri olduğunu belirterek; “İstiklal Caddesi, Hastane Caddesi… Parça parça planlanıp revize edilebilir. Millet Bahçesi ve Çamlıbel’deki değişim çarşıyı da değiştirecek. Tabi buranın değişime ayak uydurması lazım. Fakat 6 aydır bir değişim olmadı. Umarım bir an önce uygulama planları ortaya çıkar. Sayın Başkanımız buraya gelir ve esnaflarla toplantı yapar.

Kimseyi zan altında bırakmak istemem fakat bizim de esnafımızın da aldığı ve buraların yıkılıp meydan’ yapılacağı duyumları var. Eğer bu gerçek ise ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın da hayallerinde bu var ise saygı duyarım. Ama acaba buradaki esnaf ‘meydan’ istiyor mu? Mersin meydan istiyor mu? Bu konu konuşulup tartışıldı mı? Eğer buradaki esnaflar taşınacak ise; taşınacakları yer neresi, hazırlık yapıldı mı gibi birçok soru var” dedi.

“Büyükşehir Belediye Başkanımızın projeler hazırlattığını biliyorum”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; bu sorulara yanıt verecek olan kişinin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer olduğunu da kaydederek; “Sayın Seçer’in projeler hazırlatıp takip ettiğini biliyorum.Zira bize de uzmanlarını gönderdi. Tabi esnaflarımız adına kendisine teşekkür ediyorum. Şimdi yapılması gereken; bu projelerin bir an önce tamamlanıp ortaya çıkarılması, mutlaka ve ilk önce de esnaflarımızlapaylaşmasıdır. Esnaf arkadaşlarım ne diyorsa ben de onların yanındayım. Yeter ki esnafımız, akşam kepenklerini kapatınca evlerine mutlu vehuzurlu dönsünler diye konuştu.

Sözlerini; “Ben de seçilmiş bir belediye başkanıyım. Halkımız, 2024 yılında bana da hesap soracak; ‘Gel bakalım, onca esnaf gezdin de ne yaptın?’ diyecek” şeklinde sürdüren Başkan Gültak; şöyle konuştu; “İş yapacak mekanizmaları tetiklemek gerekiyor. Bir an önce buraya el atılması gerektiğini, ödenek ayrılması ve projeler hazırlanması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda hem hükümetimizin olanaklarını sağlama noktasına yardımcı olmaya ve belediyemizin de desteğini vermeye hazırım.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, son olarak Mersinlilere vefa çağrısı da yaptı; vatandaşlardan, tarihi Zafer Çarşısı esnafına sahip çıkmalarını ve alışverişlerini buralardan yapmalarını istedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?