İşletmelerin vergi oyunu… IBAN’a ceza belli oldu

İşletmelerin vergi oyunu… IBAN’a ceza belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, pek çok esnafın IBAN ile yapılan ödemelerde fiş kesmemesi üzerine inceleme başlattı. Esnafı takibe alan Bakanlık, banka hesaplarını detaylı bir şekilde inceliyor.

İşletmelerin vergi oyunu... IBAN'a ceza belli oldu

Son dönemde pek çok esnaf banka POS cihazlarının komisyon oranları ve alışveriş bedelinin tahsil sürelerinin 45 güne yaklaşması nedeniyle IBAN ile ödemeye yöneldi. Pek çok esnaf işyerine IBAN karekodlu tabela koymaya başlarken ayrıca hizmete dair fişte kesmiyordu. IBAN ile deöme alan esnaf, vatandaştan, havalenin açıklama kısmına da ‘ödeme’ yazılmasını ya da boş bırakılmasını istiyordu. Bu durum, haksız rekabete neden olurken Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti.

Sabah’ın haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı IBAN ile ödeme yaygınlaşınca esnafın banka hesaplarını incelemeye aldı. İşletmelere ve işletmeyle ilişkili tüm hesaplara IBAN yoluyla gelen transferler inceleniyor.

Sadece işletme sahiplerinin değil yakınlarının ve çalışanlarının hesapları ile kiralama yoluyla kullanılan hesaplar da denetleniyor. Banka hesap hareketleri, tapu ve araç sicilleri gibi verilerden yola çıkılıyor.

Denetimleri sıklaştıran Maliye binlerce işletmeyi tespit etti. Ödemeleri banka hesabından alıp fiş vermeyen işletmelere her bir fiş için 3 bin 400 lira, fatura vermeyen işletmelere ise her bir fatura için 3 bin 400 liradan az olmamak üzere belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesiliyor.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?