Kadın üretici pazarı ‘Cimcime Anne’ye umut oldu

Kadın üretici pazarı ‘Cimcime Anne’ye umut oldu

reklam"

Sokak sokak geziyordu, 71 yaşında tezgâh başına geçti

‘Cimcime Anne’ artık daha güçlü

Sokakta mendil ve oyuncak satarak geçimini sağlayan ve ‘Cimcime Anne’ olarak tanınan 71 yaşındaki Meliha Türkgenç, Yenişehir Belediyesi Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’nda kendisine tahsis edilen tezgâhına kavuştu. Pazar alanına gelen ve pazardaki üretici kadınlar ve Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit tarafından çiçeklerle karşılanan Cimcime Anne “Bugün yeniden dünyaya geldim.” dedi. Kadın üretici pazarı bir kadına daha umut oldu.

Hayat hikâyesini anlattığı bir ‘Bi İnsan’ adlı Youtube kanalında ‘Geçimini sağlamak amacıyla sokak sokak gezdiği için artık çok yorulduğunu ve ürün satabileceği bir tezgâh istediğini’ ifade eden Meliha Türkgenç’ın bu talebini Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit cevapsız bırakmadı. Başkan Özyiğit’in talimatıyla kadınların el emeği ürünlerini satışa sunduğu Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’nda Cimcime Anne’ye tezgâh tahsis edildi. Pazara gelen ‘Cimcime Anne’yi Başkan Abdullah Özyiğit ve üretici kadınlar sevgiyle karşıladı.

El emeği takılar, örgüler ve renkli süs eşyaları satacağı tezgâhının başına geçen Meliha Türkgenç, mutluluk gözyaşlarına hâkim olamadı.

Başkan Özyiğit, “Bundan sonra burada hep beraberiz”

Meliha Türkgenç’in yıllardır çile çektiğine ve zor koşullarda yaşadığına dikkat çeken Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Biz duyguları yüksek bir toplumuz ve dayanışmayı ön planda tutuyoruz. Bu dayanışmayı daha fazla ortayaçıkarmak gerekiyor. Cimcime Anne yıllardır çile çekmiş, zor koşullarda yaşamış. Dolayısıyla bugün Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’nda kendisine bir alan açtık. Kendi emeği ile yaşayacak ve daha fazla dayanışma içinde olacak. Bu süreçte kendisine destek olan başta Mustafa Esmer Cengiz, eczacı Sevinç Erdil ve diğer herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra burada hep beraberiz.” diye konuştu.

Türkgenç “Ben Başkanımı çok seviyorum. O, bana yardım etti”

“Yollarda yattım, ortalıkta kaldım, aç kaldım, susuz kaldım.” ifadelerini kullanan Meliha Türkgenç ise şuan çok mutlu olduğunu söyledi. Türkgenç, “Ben dünyaya geldim geleli çok acı günler yaşadım. Yollarda yattım, ortalıkta kaldım, aç kaldım, susuz kaldım en sonunda 10 sene önce bir yer buldum, orada kalıyorum. Bazen oyuncak sattım, bazen mendil sattım. Bazı insanlar bana dilendiğimi söylüyor. Sokak sokak gezerek satış yapmaya çalışıyordum, bazen kazanıyordum bazen kazanamıyordum.  Başkanım bana yardım etti, bugün yeniden dünyaya geldim.  71 yaşındayım, bana bu tezgâhı kurdular. Beni sokaklardan kurtardıkları için teşekkür ediyorum. Ben Başkanımı çok seviyorum. O, bana yardım etti.” şeklinde konuştu.

Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’nın kadın üreticileri de el emeği ürünlerinden Meliha Türkgenç’e hediye ettiler.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?