KADINLAR ÜRETİCİLERİN YÜZÜ BÜYÜKŞEHİR’LE GÜLÜYOR

KADINLAR ÜRETİCİLERİN YÜZÜ BÜYÜKŞEHİR’LE GÜLÜYOR

reklam"

Kadın üreticiler, Mersin Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ öncesindeTarsus Kültür Parkında kurdukları stantlarda bir araya geldi. Kadınlar, el emeği göz nuru ürünlerini sergiledi, satış yaparakev ekonomilerine katkı sağladı. Başkan Seçer ve MersindenKadın Kooperatifi Başkanı eşi Meral Seçer de kadın üreticileri yalnız bırakmadı.

Stantları tek tek gezen Başkan Seçer, kadınların sadece ekonomik anlamda değil her alanda desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, “Görevde kaldığımız süre içerisinde kadınlara çok farklı yollar açacağız. Kadınların sorunu sadece para değil. Kadınların eğitim desteğinden hukuki desteğe, psikolojik desteğe, birçok desteğe ihtiyacı var” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ için Tarsus Kültür Parkında kurulan stantlarda kadın üreticiler bir araya geldi. El emeği göz nuru ürünlerini sergileyip, satışlarını yaparak ev ekonomilerine katkı sağlayan kadınları Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer yalnız bırakmadı. Mersin’in birçok ilçesinden 191 kadın üreticinin katıldığı ve 57 standın açıldığı Pazar, Tarsus’ta büyük ilgi gördü.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi ile Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’ninöncülüğünde Tarsus Kültür Parkında stant açan kadınlar, 11-12 Şubat’ta ise Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda ürünlerini sergileyecek.Stantlarda sergilenen yöresel ürünleri inceleyen Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile kadın üreticilerin oluşturduğu bu çalışmaların çok değerli olduğunuvurguladı. Doğduğu kent olan Tarsus’un, bölgenin en kadim kenti olduğunu söyleyen Başkan Seçer, etkinlik alanını gezerken eski anılarının canlandığını belirtti.

Mersin’in her ilçesinden kadın üreticiler var”

Etkinliğe Mersin’in her ilçesinden kadın üreticilerin katıldığını ifade eden Seçer, “Burada Mutun, Gülnarın, Tarsus’un,Çamlıyayla’nın ya da diğer bölgelerin kendine ait özellikleri, güzellikleri, el emeği göz nuru ürünleri,bitkisel ürünleri, hayvansal ürünleri, bunların gıdaya dönüşmüş şekli; hepsi var. Buranın vatandaşlarımız açısından da önemli bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. Şehir hayatından bunalan, şehirdeki yaşam şartlarından dolayıtamamen hazır gıda almak zorunda kalan insanlar için de böyle köyde üretilen ya da yöresel bazı ürünlerin sunulmasının onlar açısından da bulunmaz bir nimet diye düşünüyorum. Hem sağlıklı olması, hem doğal olması birçoğu da Ata tohumlarından üretiliyor. Bu da farklı lezzet sunuyor, farklı bir çeşitlilik ortaya koyuyordiye konuştu.

“Kadınlara pozitif ayrımcılık yaptık, yapmaya da devam edeceğiz”

Kadınların Türk toplumu içerisinde çok önemli bir yere sahipolduğunu vurgulayan Seçer, şu ifadeleri kullandı:

“Kadının Türk toplumunda çok farklı bir yeri var. Biz hep yakın tarihte ulusal Kurtuluş mücadelesi ile övünürüz,orada da kadınları konuşuruz. Kadınların verdiği katkıları konuşuruz. Onun için görevde kaldığımız süre içerisinde kadınlara çok farklı yollar açacağız. Her şey para değil, her şey ekonomi değil. Mutlaka çok önemlidir para; önemlidir ekonomi. Birçok ihtiyacınızı karşılarsınız. Ama kadınların sorunu sadece para değil. Kadınların eğitim desteğinden hukuki desteğe, psikolojik desteğekadar birçok desteğe ihtiyacı var. Biz onun için Kadın Dairesi’ni oluşturduk. Kadın Dairesi çok değerli çalışmalar, çok değerli projeler ortaya koyuyor. Birçok dernekle, birçok sivil toplum örgütü ile işbirliği yapıyor.Daha fazla ne yapabiliriz,onlara nasıl dokunabiliriz?’ bu çaba içerisindeyiz. İşte burada oluşturulan etkinlik de bu çabalardan yalnızca bir tanesi. Çalışma hayatında da biz belediyemizde birçok önemli noktalarda kadınların artması konusundapozitif ayrımcılık yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bu ortamı hazırlayan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

“Bize böyle bir olanak sağladığı için Başkanımız’ateşekkürlerimizi iletiyoruz”

Etkinliğe katılarak, stant açan kadınlar, ev ekonomilerine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor. Stant açan kadınlardan Medine Kurnaz, “Bize böyle bir olanak sağladığı için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız’ateşekkürlerimizi iletiyoruz. Tarihi Tarsus Parkı’ndayız, katılım oldukça iyi. Allah emek harcayan tüm ablalarımızın emeklerini kabul etsin. Hızır ayı içerisindeyiz, herkesin evine bolluk bereket getirmesini diliyorum” diye konuştu.

“Çocuğum okuduğu için bu işi yapıyorum”

Etkinliğe Gülnar’dan katılan Şerife Ünlü ise çocuğunu okutmanın çabası içerisinde olduğunu ifade ederek, “Çocuğum okuduğu için bu işi yapıyorum. Büyükşehir Belediyesi sayesinde satış yapıyorum. İlk kez geldim Tarsus’a. İlgi iyi, memnunuz. Ortam çok güzel” dedi.

“Hem emeğimizi sergiliyoruz, hem de bütçemize katkı sağlıyoruz”

Kendisine tahsis edilen stantta tablolarını ve diğer sanatsal eserlerini satan Ümran Yıldırım ise “Öncelikle Mersin Büyükşehir Belediyemize ve Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e teşekkürlerimi iletiyorum böyle bir imkânı sundukları için. Üretici kadınlarımıza böyle bir olanak sağlamaları gerçekten çok güzel. Hem emeğimizi sergiliyoruz hem yaptığımız çalışmaları sergiliyoruz hem de bütçemize katkı sağlıyoruz. Gayet güzel, yer çok güzel, imkânlar çok güzel. Yağlıboya, karakalem çalışması yapıyorum ve sanatın birçok dalıyla ilgileniyorum; tablolar, kâğıt rölyefler. Bunları sergileme imkânı bulduğumuz için gerçekten çok mutluyum” diye konuştu.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?