KORONA VİRÜSÜ TEHLİKESİ UÇUŞLAR İPTAL

KORONA VİRÜSÜ TEHLİKESİ UÇUŞLAR İPTAL

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilkent yerleşkesinde toplanan ‘Koronavirüs Bilim Kurulu’nun 7’nci toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Yeni Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 361’e çıktı”

Bütün alınan kararları ve uyarıları kamuoyuyla şeffaf şekilde paylaştıklarını dile getiren Bakan Koca, “Şu an ülkemizde Koronavirüsün olmadığını biliyoruz ve ülkeye girişini önlemek üzere Bilim Kurulunun aldığı önerileri hassasiyetle hayata geçirme noktasında özen gösteriyoruz. Bilim Kurulu bu dönemde özellikle Uzak Doğu Asya’dan gelen ülkeler olarak, daha çok Japonya, Tayvan, Tayland, Singapur, Güney

Kore ve Malezya’dan gelen uçuşlara termal kamera uygulamasının doğru olacağını ve bunun da yarından itibaren biz de bakanlık olarak uygulamaya geçeceğimizi söylemek istiyorum. Bu dönemde vaka sayılarının arttığını biliyoruz. Vaka sayısı 17 bin 485’e çıktı, hayatını kaybedenlerin sayısı da 361’e çıktı” şeklinde konuştu.


“Çin’den gelen bütün uçuşların durdurulması kararını aldık”
Son günlerde salgının diğer şehirler ile eyaletlere de uzamış ve sayıların giderek artması nedeniyle Çin’den gelen uçuşların belli bir süreyle durdurulması kararını aldıklarını bildiren Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Bu süre zarfında hem enfeksiyon seyrinin pik yapacağı hem de devamında nasıl bir tedbir alınması gerektiğiyle ilgili tekrar değerlendirilebileceği tartışıldı. Bu çerçevede biz de belli bir gün vererek Çarşamba gününden itibaren ay sonuna kadar Çin’den gelen bütün uçuşların durdurulması kararını aldık. Ay sonu itibariyle devam edip etmeyeceği konusu tekrar değerlendirilerek aldığımız kararı kamuoyuyla da paylaşmış oluruz”

“61 kişinin numuneleri negatif çıktı”
Çin’den gelen kafileyi ziyaret ettiğini hatırlatan Koca, tedbir amaçlı karantina altında tutulan vatandaşların tüm eksiklerinin giderildiğini ve morallerinin de yüksek olduğunu vurguladı. 61 kişiye yapılan numunelerin sonuçlarının da negatif çıktığına değinen Koca, “Dün kendilerini ziyaret ederek yapılan hizmetleri yerinde görmek istedim. Morallerinin yüksek olduğunu, saat başı hizmet etmek ve takipleri yapmak için arkadaşların geldiğini öğrendim. Memnun olduklarını belirterek teşekkür ettiler.

Vatandaşlarının sağlıkları için kendi sağlıklarını hiçe sayan kahraman ekibimize ayrıca teşekkür etmek isterim” şeklinde konuştu.

“Bir seyahat kısıtlaması yok” Seyahat kısıtlaması konusu da değinen Fahrettin Koca, şunları aktardı:

“Bir seyahat kısıtlaması yok. Biz ülkede şu an bu virüsün olmadığını biliyoruz. Bu virüsün yüzde 99 Çin, yüzde 1 çevreden olduğunu biliyoruz. Termal kamera uygulamasına geçecek ülkelerde vaka sayısının artması nedeniyle bu uygulamaya geçildi.”

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?