MERAL SEÇER: “KADIN KOOPERATİFLERİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

MERAL SEÇER: “KADIN KOOPERATİFLERİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

reklam"

MERSİNDEN KOOP, “STRATEJİK PLAN HAZIRLIK ÇALIŞTAYI” YAPTI

MERSİNDEN KOOP, 2020-2022 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI’NI HAZIRLIYOR

MERAL SEÇER: “KADIN KOOPERATİFLERİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, “Kadınlar Kazanacak, Mersin Kazanacak” sloganıyla 2020-2022 Dönemi Stratejik Plan Hazırlık Çalıştayı gerçekleştirdi.

Mersinden Koop Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer, “Bizim stratejik planda hedefimiz sürdürülebilir, çok sayıda kadına dokunan bir kooperatif yapısına ulaşmak” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda 2020-2022 Dönemi Stratejik Plan Hazırlık Çalıştayı gerçekleştirdi.

“Kadınlar Kazanacak, Mersin Kazanacak” sloganıyla yapılan çalıştayda, Mersinden Koop Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer ve kooperatifin kurucu ortaklarının yanı sıra Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve çalıştay katılımcıları yer aldı. Politik, ekonomik, sosyal, teknoloji ve ar-ge, yasal, çevresel ve kooperatifler konularının ele alındığı 7 masada katılımcılar bir moderatör ve bir raportör eşliğinde fikir paylaşımında bulundu.

“Kadınlarımızın ürünlerine katma değer katarak kazanca dönüştürmek istiyoruz”

Mersinden Koop Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer, kooperatifin kuruluş aşamasından bahsetti. Meral Seçer, Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olarak kurdukları kooperatifin “Mersinden Koop” kısa adını taşıdığını ve markalaşma süreciyle ilgili başvurularını gerçekleştirdiklerini söyledi. Kooperatifin hedeflerinden söz eden Meral Seçer, şöyle dedi:
“8 kurucu ortakla yola çıktık. Ortaklarımız profesyonelliği, amatör ruhu ve gönüllülük esasını ön plana aldılar. Bu gönüllülük ruhunu profesyonel metotlarla da desteklemek istiyoruz ve Mersin’imizdeki kadınlarımıza en etkili, en doğru yoldan ulaşmayı hedefliyoruz. Kooperatif ortakları olarak amacımız, Mersin’imizdeki kadınlarımızın sosyal, ekonomik, kültürel becerilerini bir araya getirip bunu bir değere dönüştürmek ve onların güçlenmesini sağlamak. Bunun için Mersin’deki kadınlarımızın ürettikleri yerel el işi ürünlere ve lezzetlere veya ortaya koyacakları yeni ürünlere katma değer katarak bunları kazanca dönüştürmek istiyoruz. Ayrıca geleneksel ürünlerimizin gelecek nesillere aktarılmasını arzu ediyoruz. Bunun için pek çok çalışmalarımız, hazırlıklarımız bulunmakta.”

“Sağlam adımlar atarak en doğru yolu bulmayı hedefliyoruz”

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kalkması için kadınların her yönden güçlü olması gerektiğini ifade eden Meral Seçer, sosyal yönden güçlenmenin önemine değinerek, “Kadınlarımızın sosyal yönden güçlü olması toplumumuzun da güçlü olması anlamına geliyor. Kadının sosyalleşerek kendine özgüvenin artmasının hem ailesine hem Mersin’e hem de topluma çok katkısı olacaktır. Kadınlarımızın güçlenmesinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Bu noktada sağlam adımlar atarak en doğru yolu bulmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Kadın kooperatiflerinin sürdürülebilir olmasını çok önemsiyoruz”

Kadın kooperatiflerinin son yıllarda yaygınlaştığını söyleyen Meral Seçer, bu noktada “sürdürülebilirlik” konusunun önemli olduğunu vurgulayarak, “Son yıllarda ülkemizde kadın kooperatiflerinin kurulmasıyla ilgili bir akım var. Biz de bu akımın içinde yolculuğumuza başladık. Fakat burada Mersinden Koop olarak kadın kooperatiflerinin sürdürülebilir olmasını çok önemsiyoruz. Çünkü yaptığımız araştırmalarda çok sayıda kadın kooperatifini ziyaret ettik, fuarlara gittik, bu konularda bilirkişilerle görüştük. En önemli sorunlardan birinin sürdürülebilirlik olduğunu gördük. Bizim de stratejik planda hedefimiz sürdürülebilir, çok sayıda kadına dokunan bir kooperatif yapısına ulaşmak” dedi.

“Çalıştayımızın sonuçlarını katılımcılara bildireceğiz”

Çalıştaydan çıkacak sonucun yol haritalarına katkı sunacağını ifade eden Meral Seçer, sonucun diğer kooperatiflere de yol gösterici olabileceğini belirtti. Çıkacak sonucu katılımcılarla paylaşacaklarını vurgulayan Meral Seçer, “Buradan çıkacak sonuçla diğer kooperatiflere de yol gösterici olabileceğimizi düşünüyorum. Biliyoruz ki gelişmiş ülkelerdeki kuruluşlar ve örgütlerle gelişmemiş ülkelerdeki kuruluşlar ve örgütler arasındaki en önemli başarı farkı plan ve programsızlıktan kaynaklanıyor. Bunun için stratejik planı çok önemsiyoruz. Çalıştayımızın sonuçlarını yani stratejik planımızı katılımcılara bildireceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklamreklam