MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YEREL TİYATROLARA DESTEK

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YEREL TİYATROLARA DESTEK

YEREL TİYATRO TOPLULUKLARI, BÜYÜKŞEHİR’İN DESTEĞİYLE OYUNLARINI SAHNELEYECEK

BÜYÜKŞEHİR, 6-11 EKİM’DE MERSİN’DEKİ TİYATRO TOPLULUKLARINI TİYATROSEVERLER İLE BULUŞTURUYOR

BÜYÜKŞEHİR, YEREL MÜZİSYENLERDEN SONRA TİYATROCULARA DA DESTEK OLUYOR

Büyükşehir Belediyesi, yerel tiyatro topluluklarını desteklemek ve tiyatro oyunlarının daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla Mersin’deki tiyatro topluluklarını tiyatroseverler ile buluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 6-11 Ekim’de 20.00-23.30 saatleri arasında Polis Evi’nin karşısında yer alan Kültür Park içerisindeki Amfi Tiyatro’da tiyatro gösterileri düzenlenecek. Yerel tiyatro toplulukları, Koronavirüs önlemlerinin alınacağı alanda tiyatro oyunlarını sahneleyecek. Mersinli tiyatroseverler, açık havada 6 farklı tiyatro oyununu izleme fırsatı bulacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yerel tiyatro topluluklarını desteklemek ve tiyatro oyunlarının daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla Mersin’deki tiyatro topluluklarını tiyatroseverler ile buluşturuyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 6-11 Ekim 2020 tarihleri arasında 20.00-23.30 saatleri arasında Polis Evi’nin karşısında yer alan Kültür Park içerisindeki Amfi Tiyatro’da tiyatro gösterileri düzenlenecek.

Tüm önlemler alınacak  

Pandemi döneminde yerel müzisyenleri desteklemek amacıyla başta Kültür Park olmak üzere Mersin’in birçok noktasında konserler düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, müzisyenlerin ardından yerel tiyatro topluluklarına da destek veriyor ve oyunlarını daha çok kişiye ulaştırmalarını sağlamak amacıyla işbirliği yapıyor. Yerel tiyatro toplulukları, Koronavirüs önlemlerinin alınacağı alanda tiyatro oyunlarını sahneleyecek. Mersinli tiyatroseverler, açık havada 6 farklı tiyatro oyununu izleme fırsatı bulacak.

6 Ekim Salı günü, Tiyatro Kulis “Aşk-ı Analiz”, 7 Ekim Çarşamba günü Tiyatro Agon “Kahkaha Garı”, 8 Ekim Perşembe Hayali Cinas Tiyatrosu “Karagöz Bebek Bakıcısı”, 9 Ekim Cuma günü Duvarsız Sanat Tiyatrosu “Soluk Soluğa”, 10 Ekim Cumartesi günü Kırmızıperde Tiyatrosu “Sen Gara Değilsin” ve 11 Ekim Pazar günü Ekip Tiyatro “Patatesli Krep” adlı oyunlarıyla, Mersinli tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.

“Mersin’deki tiyatro topluluklarını bir çatının altında desteklemek arzusu içerisindeyiz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Mersin’de var olan tiyatro topluluklarına ve tiyatroyu seven tüm vatandaşlara hizmet etmek, onları bir çatının altında desteklemek arzusu içerisinde olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu noktada 27 Mart Dünya Tiyatro Günü haftasında Mersin’de bulunan tiyatro topluluklarına temsiller yaptırtmak istedik. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden topluluklara ‘Beraber bu etkinlikleri yapalım’ diye talep gitti. Onlar da çok büyük bir memnuniyetle kabul ettiler ve bunu programımıza almıştık. Ancak pandeminin yarattığı bu süreç sebebiyle o haftaki etkinliği iptal etmek zorunda kaldık. İlerleyen süreçte tıpkı Mersin’deki yerel müzisyenlere yaptığımız destek gibi tiyatro topluluklarına da destek olmak, onları ne kadar önemsediğimizi ifade etmek üzere iletişimimizi koparmadan, toplantılarımıza devam ettik. 2 Ekim’de prömiyerimizi yapacağız, ondan sonraki haftada da Mersin’deki yerel tiyatrolarımıza ‘Tiyatro Haftası’ organize ediyoruz. 6-11 Ekim tarihleri arasında sadece Mersin Tiyatro Derneği’nin (METİD) dışında talepte bulunan tiyatro toplulukları ile bir hafta organize edeceğiz. Hem tiyatroyu ve sanatı desteklediğimiz, bir arada olduğumuz, iç içe olduğumuz için, hem de onlarla bir arada bu etkinliği yapacak olmanın verdiği mutluluk sebebiyle çok mutluyuz. Mersin’de sanata, tiyatroya, kültüre emek ve hizmet eden, seven herkese sahip çıkmak ve bir arada olmak bizim görevimiz. Bu birlik ve beraberlik olduğu müddetçe de sanat ve sanat kurumları her zaman daha aydınlığa ilerleyecek. Biz Mersin halkının sanata, kültüre ne denli duyarlı ve istekli olduğunu, sevdiğini bildiğimiz için de onlarla iç içe olmak, onlarla destekleşerek, irtibatlanmaktan mutluluk duyuyoruz.”

“Sanatın iyileştirici gücünü kullanarak temsillerimizi yapmak istedik”

Özdülger, 2 Ekim 2020 Cuma günü “Aslolan Hayattır” oyunuyla perdelerini açtıklarını belirterek, sosyal mesafeye dikkat ederek seyirci ile bir araya geleceklerini söyledi. Özdülger, “Biz sanatın, halkın içerisinde, toplumlarda şifalandırdığı noktasından yola çıktığımız için, aynı zamanda moralleri düzeltip, iyileştirdiği için seyircimizi ve halkımızı hiçbir şekilde sanattan uzak tutmak istemiyoruz. Çünkü onların psikolojilerine sanatla destek olmayı hedefliyoruz ve yapıyoruz”dedi. Özdülger, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeniden yapılandırdığı Şehir Tiyatrosu’nu, sadece Mersin’de değil ülkede, hatta yurt dışında kendisini ve şehrini en iyi şekilde ifade edecek bir yapıya getirmek istediklerini vurguladı.

“Biz hep birlikte daha büyüğüz”

Özdülger, tiyatro etkinliklerine herkesi davet ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sanatla ilişkilenmiş ve sanatı seven tüm topluluklar ve seyircilerimizle barış ve kardeşlik içerisinde, kucaklayıcı bir yaklaşımımız var. Bunun bilinmesini çok arzu ederiz. Birlik, beraberliğimiz olduğu müddetçe, bizlerin sanattan uzak kalması mümkün değil. Yaklaşımımız da tüm sanat, kültür birimleri ve ilişkili herkese kucak açmak, bir arada olmak, hep birlikte sanatımızı ve kültürümüzü yayabilmek. Bu vesileyle 6-11 Ekim’de yapacağımız tiyatro etkinliklerimize herkesi, tüm sanatseverlerimizi bekliyoruz. Çünkü biz hep birlikte daha büyüğüz. Sanat, hep bir arada olduğumuz müddetçe çok daha büyük ve çok daha fazla kitleye ulaşacak. İlgilenen, destekleyen, önemseyen herkese şimdiden sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?