MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN MUT VE GÜLNARLI ÜRETİCİLERE KIL KEÇİSİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN MUT VE GÜLNARLI ÜRETİCİLERE KIL KEÇİSİ

reklam"

MUT VE GÜLNARLI ÜRETİCİLER DE KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARINA KAVUŞTU

BAŞKAN SEÇER, MERSİN’İN YÖRÜKLERİNE CAN SUYU OLUYOR

SEÇER, TARIMSAL DESTEKLERLE YÖRÜKLERİN DERDİNE DERMAN OLUYOR

SEÇER: “SİZE EMANET EDİLEN KOYUNLARIN PARASI BU HALKIN PARASI”

SEÇER: “İNCE ELEDİK, SIK DOKUDUK, EN İTİNALI ŞEKİLDE ÜRETİCİLERİ TESPİT ETTİK”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” kapsamında küçükbaş hayvan dağıtımlarını sürdürüyor. Birçok paydaşın desteklediği proje kapsamında  Mut ve Gülnar ilçelerinden seçilen 3’ü kadın toplam 13 üretici, kıl keçisi cinsinde küçükbaş hayvanlarını törenle teslim aldı. Mut’tan 7, Gülnar’dan da 6 üreticiye toplam 375 küçükbaş hayvan ulaştırıldı.

Teslim töreninde konuşan Başkan Seçer, Projenin burada başlamasından öte projenin bitimi önemli, projenin başarılı olması önemli. Size emanet edilen koyunların parası bu halkın parası, benim param değil. Onun için ince eledik, sık dokuduk, paydaşlarımızla beraber en itinalı şekilde üreticilerimizi tespit ettik. Hiçbir ayrımcılık olmadan tamamen yaş ve kadın olma hüviyetini öne aldık. Genç olsun istedik, kadın olsun istedik, burada bir pozitif ayrımcılık yaptık” dedi.

5 yıl sürecek projede her yıl 60 üreticiye destek verileceğini ve kadınlara öncelik tanınacağını söyleyen Başkan Seçer, 5 yılın sonunda toplam 300 aileye destek verileceğini ve damızlık popülasyonuna 7 bin 500 yeni küçükbaş hayvan katılacağını vurguladı. Gelecek yıldan sonra bu yıl küçükbaş hayvan verilen üreticiden elde edilecek dişi damızlık hayvanı, üçüncü yılda yeni üreticilere verilerek döngünün devamının sağlanacağını belirten Seçer, büyükbaş hayvan üreticilerine de 3 yıl süreli yem desteği başlatacaklarını duyurdu.

Projeden faydalanıp, kıl keçilerini teslim alan Mut’un Kuskan Mahallesi’nden Şerife Sabancılar,“Allah razı olsun bu desteği bize verenlerden, yürütenlerden. Projeyi duyduğumda çok heyecanlandım. Bunu da en güzel biçimde yetiştireceğime sizlere söz veriyorum. Ben yetiştireyim ki diğer insanlar da bizim yetiştirdiğimiz hayvanlardan faydalansın” dedi.

Dağıtım töreninde üreticilerin kullanması amacıyla Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bir adet zeytin boylama makinesi hediye edildi. Başkan Seçer, bugüne kadar Mut’a yaptıkları fide, fidan ve alet ekipman desteklerinden bahsederken, Ekim ayının ilk haftasında kooperatiflere üreticilerin kullanımı için süt soğutma tankları teslim edeceklerini belirtti. Seçer, “Mut ve Gülnar’da % 50 hibeli zeytin fidanı dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Mut Dağpazarı ve Elmapınarı’nda 60 bin adet kantaron, Gülnar’da değişik mahallelerde alıç fidanı dağıtımını da önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerine yer verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” kapsamında küçükbaş hayvan dağıtımını Mut ilçesi ile sürdürdü. Birçok paydaşın desteklediği proje kapsamında Mut ve Gülnar ilçelerinden seçilen 3’ü kadın toplam 13 üretici küçükbaş hayvanlarını gerçekleştirilen törenle teslim aldı. Mut’tan 7, Gülnar’dan da 6 üreticiye toplam 375 küçükbaş hayvan ulaştırıldı.

Proje kapsamında ilk yıl 27’si kadın olmak üzere toplam 60 üreticinin her birine 25 küçükbaş hayvan verilecek.  Başkan Seçer, üretici seçimi konusunda da kadınlara ve gençlere öncelik verdiklerini ifade ederek, bir yıllık yem ve hayvanlara yapılacak aşının finansman desteğini de Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin karşılayacağını belirtti.

Başkan Seçer: “Projenin başlamasından öte bitimi önemli”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın öncülük ettiği projenin paydaşlarını, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Mersin Veteriner Hekimler Odası, Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği oluşturuyor. Mut Karacaoğlan Parkı’nda gerçekleşen dağıtım töreninde Başkan Vahap Seçer’e Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mersin İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Bektaş Şenay, Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır ile belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, belediye bürokratları, muhtarlar ve üreticiler eşlik etti.

5 yıl sürecek projede her yıl 60 üreticiye destek verileceğini ve kadınlara öncelik tanınacağını söyleyen Başkan Seçer, 5 yılın sonunda toplam 300 aileye destek verileceğini ve damızlık popülasyonuna 7 bin 500 yeni küçükbaş hayvan katılacağını vurguladı. Gelecek yıldan sonra bu yıl küçükbaş hayvan verilen üreticiden elde edilecek dişi damızlık hayvanı, üçüncü yıl yeni üreticilere vererek döngünün devamının sağlanacağını belirten Başkan Seçer, Projenin burada başlamasından öte projenin bitimi önemli, başarılı olması önemli.Size emanet edilen koyunların parası bu halkın parası, benim param değil. Üreticime gelecek yem benim param değil halkın parası, emaneti. Onun hayvanına yapılacak aşı benim paramla alınmıyor sizin paranızla alınıyor, bu önemli. Onun için ince eledik, sık dokuduk, paydaşlarımızla beraber en itinalı şekilde üreticilerimizi tespit ettik. Ben vicdanım katında son derece rahatım. Hiçbir ayrımcılık olmadan tamamen yaş ve kadın olma hüviyetini öne aldık. Genç olsun istedik, kadın olsun istedik, burada bir pozitif ayrımcılık yaptık” dedi.

“Tarım Mut halkının geçim kaynağı, geçmişi, bugünü, geleceği

Tarım alanında diğer ilçelere gösterilen özenin Mut’a da gösterildiğini kaydeden Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Mut, bölgemizin en bereketli toprakları üzerine kurulu. Tarım Mut halkının geçim kaynağı, geçmişi, bugünü, geleceği. Tarım Mut’un aslında her şeyi. Burada tarım olmazsa insanları tutmak biraz güçleşir. Herkes ya Karaman’a gider ya Mersin merkeze gider ya daha büyük bir ilçeye, Anamur’a, Silifke’ye gider. Orada kendisine ekmek aramaya gitmek zorunda kalır. Ama tarım, üretim hepimizi Mut’a bağlıyor. Biz bu gerçekleri görüyoruz. Bunun için de tarım alanında diğer ilçelerimize gösterdiğimiz özeni Mut’a da gösteriyoruz. Tarım Türkiye’de çok derin bir konu, çok karmaşık bir konu. Tarım Türkiye’de gelmiş geçmiş bugüne kadar kaç hükümet olduysa bütün hükümetleri ya zirve yaptırır ya yerle yeksan eder. Tarıma önem veren, değer veren, çiftçinin kıymetini, alın terinin kıymetini bilen başbakanlar siyasi hayatımızda çok önemli destekler görmüştür. Tarım sadece para değil. Bizim tarımımız olmazsa Türkiye’de işsizlik tavan yapar. Tarım aynı zamanda işsizliği de ortadan kaldıran bir sektör.”

“Tanklar Ekim ayının ilk haftasında kooperatiflerimize teslim edilmiş olacak”

Başkan Seçer, dağıtım töreninde Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bir adet zeytin boylama makinesi hediye etti. Bu yıl yapılan 60 kilometrelik sulama borusu dağıtımlarını da Mut’ta başlattıklarını ve 15 bin 600 metre sulama borusu dağıtımı yaptıklarını belirten Başkan Seçer, yılsonuna kadar ilçeye yapılacak olan hizmetlerden de bahsetti. Başkan Seçer, şöyle dedi:

“Mut Aydınoğlu Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne 1, 3 tonluk olacak. Çamlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne 1 adet yine 3 tonluk, Kemenli Karadiken Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne 1 adet 5 tonluk. Gülnar Köseçobanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne 1 adet 3 tonluk olmak üzere toplamda 4 adet süt soğutma tankı vereceğiz. Tanklar Ekim ayının ilk haftasında kooperatiflerimize teslim edilmiş olacak. Yine Mut ve Gülnar’da % 50 hibeli zeytin fidanı dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Mut Dağpazarı ve Elmapınarı’nda 60 bin adet kantaron, Gülnar’da değişik mahallelerde alıç fidanı dağıtımını da bu yıl sonuna kadar önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleştirmiş olacağız.”

“Bize önemli katkılar yaptılar çünkü işi, bilenle yapacaksın”

Başkan Seçer, projeyi merkezdeki Akdeniz, Mezitli ve Yenişehir ilçeleri hariç 10 ilçede sürdürdüklerini ve ırk seçimine özen gösterdiklerini belirtti. Tarsus’a güney karaman cinsi, Mut’a da kıl keçisi cinsi küçükbaşları verdiklerini vurgulayarak, “Damızlık Koyun Keçi Üreticileri Birliği olmak üzere bize önemli katkılar yaptılar çünkü işi bilen ile yapacaksın. Veterinerden daha iyi bilemezsiniz hayvanın hastalığını. İlçe Tarım’dan daha iyi bilemezsiniz hayvancılığın nasıl yapılacağını ya da hangi damızlık hayvanın daha sağlıklı, daha iyi olduğunu Damızlık Üretici Birliği’nden daha iyi bilemezsiniz. Onun için bu paydaşlarımızla biz yola çıktık” ifadelerine yer verdi.

Başkan Seçer, Gülnar’da Çukurkonak, Kuskan, Şeyhömer, Kayrak, İshaklar ve Köseçobanlı’ya, Mut’ta ise Kayaönü, Gökçetaş, Çatakbağ, Bozdoğan, Ilıca, Topkaya ve Alaçam’a toplam 375 küçükbaş hayvan desteği sağladıklarını belirtti.

“Önümüzdeki yıl itibari ile 3 yıl süreyle büyükbaş hayvan yetiştiricilerine de yem desteği vereceğiz”

Başkan Seçer, ilerleyen süreçte tarım alanında yapacakları desteklerden de bahsetti. Gelecek yıl Mut ve Gülnar’da iki ilçede tamamı hibeli arıcılık ekipmanları desteği sunacaklarını, Mut’ta zeytin, Gülnar’da ise badem fidanı dağıtımı gerçekleştireceklerini belirtti. Seçer, Gülnar’da 2021’de ceviz soyma makinesi desteği sunacaklarını kaydetti. Seçer, Silifke Balandız’da Atalık sarı buğday tohumu dağıttıklarını hatırlatarak, Gülnar’dan da bakliyat ve nohut tohumu talebi geldiğini, bu desteği 2021 yılında gerçekleştireceklerini duyurdu.

Başkan Seçer, gelecek seneden itibaren 3 yıl süreyle büyükbaş hayvan yetiştiricilerine de yem desteği sağlayacaklarını belirterek, “Hayvancılık projesi küçükbaş hayvan dağıtımıyla bitmeyecek. Önümüzdeki yıl itibari ile 3 yıl süre boyunca büyükbaş hayvan yetiştiricilerine de yem desteği yapacağız. Gelecek yıl başlıyoruz. Yaptığımız bu projede ilk yıl Akdeniz, Çamlıyayla, Mezitli, Tarsus, Toroslar, Yenişehir. İkinci yıl Anamur, Erdemli, Gülnar, Silifke. Üçüncü yıl Mut ilçemizde dağıtım yapacağız. Burada büyükbaş hayvan işletmesi olan üreticilerimize yem desteği vereceğiz” diye konuştu.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?