MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN TİYATRO EMEKÇİLERİNE TAM DESTEK

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN TİYATRO EMEKÇİLERİNE TAM DESTEK

reklam"

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in sanata verdiği önem doğrultusunda Mersin’de birçok etkinliğe imza atan Büyükşehir Belediyesi, bunlara bir yenisini daha ekledi ve yerel tiyatro topluluklarına destek verdi.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen ve Kültür Park içerisinde düzenlenen tiyatro gösterileri, Tiyatro Kulis’in “Aşk-ı Analiz” adlı oyunu ile başladı. Salgın önlemlerinin alındığı alanda tiyatro toplulukları, 11 Ekim’e kadar 13 farklı oyun ile izleyenlerin karşısına çıkacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, pandemi dolayısıyla güç durumda kalan ve oyunlarını sergileyemeyen yerel tiyatro topluluklarına destek oluyor. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı koordinesinde düzenlenen tiyatro gösterilerinin ilki Tiyatro Kulis’in “Aşk-ı Analiz” adlı oyunu oldu.

Seçer’in öncülüğünde kültür-sanata tam destek

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in sanata verdiği önem doğrultusunda Mersin’de birçok etkinliğe imza atan Büyükşehir Belediyesi, bunlara bir yenisini daha ekledi ve yerel tiyatro topluluklarına destek verdi.  Başkan Seçer, modern, çağdaş, sanat, kültür ve kardeşlik kenti Mersin’i yaratmak istediklerini belirterek, “Tiyatro çok önemli. Geçmişten bugüne, geleceğe insan yaşamını anlatan bir sanat dalı” diyerek, tiyatroya verdiği önemi her fırsatta dile getiriyor.

Tiyatro toplulukları 13 farklı oyun sahneleyecek

Tiyatro Kulis’in “Aşk-ı Analiz” adlı oyununun gösterimine Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş ile Mersin Tiyatro Derneği Başkanı Melih Kayadelen katıldı. “Sahnemizi paylaşıyor, perdeleri birlikte açıyoruz” sloganıyla yerel tiyatro topluluklarına destek amacıyla düzenlenen gösteriler, Koronavirüs önlemlerinin alındığı Polis Evi’nin karşısında yer alan Kültür Park içerisindeki Amfi Tiyatro’da 11 Ekim’e kadar her akşam saat 20.00’de başlayacak. Tiyatro toplulukları 13 farklı oyun sahneleyecek.

Özdülger: “Sanat umudunu kaybetmiş insanlara umut verir”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, yerel tiyatro topluluklarının ilk oyununa katılmanın ve güzel bir başlangıç yapmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, “Şehrimizde, her yerde sanat konu olsun, müzik olsun, tiyatro, heykel, resim olsun istiyoruz ve bunu sizlerle birlikte başaracağız. 13 tiyatro topluluğumuzun gösterilerini izleyeceğiz. Sanat umudunu kaybetmiş insanlara umut verir, yolunu kaybetmişlere yol gösterir, hayatı güzelleştirir. Onun için sanat her daim olmalı. Değerli tiyatro topluluklarımızla birlikte siz değerli sanatseverleri buluşturuyor olmak Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin haklı bir gururu” dedi.

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş, tiyatronun önemine dikkat çekerek, “Tiyatroyu halkın ayağına götürmek gerekiyor. Bazen sokakta olmalı, bazen yaylada, bazen meydanda olmalı, halkın arasında olmalı, açık havada olmalı” dedi.

Kayadelen: “Bu bir ilkti ama son olmayacak”

Mersin Tiyatro Derneği Başkanı Melih Kayadelen,yerel yönetimlerin katkısıyla ve desteğiyle sanatın Mersin’in her köşesine ulaşacağını belirterek,“Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ve bir ilk olan bu etkinliğe katkı sunan bir dernek olarak mutluluğumuz çok büyük. Bu bir ilkti ama son olmayacak. Hayat damarlarımızdan birinin ama en önemlisinin kopmaması için bu etkinliği başlatan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e derneğim adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Sosyalleşmeye ihtiyacımız olduğu bir dönemde çok iyi oldu”

Ailecek tiyatro oyununu izlemeye gelen ve çok memnun kaldığını söyleyen Yasemin Durak,“Gerçekten çok güzel bir çalışma. Çok da özlemiştik, çok bunaldık sosyalleşmeye ihtiyacımız olduğu bir dönemde çok iyi oldu. Tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum” dedi. Durak, Başkan Vahap Seçer’in Mersin’de sosyal ve kültürel anlamda güzel çalışmalar yaptığını sözlerine ekledi.

“Çok güzel noktalara değinen ufku geniş bir oyun”

Kızının da küçük yaşlardan beri tiyatroyla ilgilendiğini ve Mersin’de tiyatro ile iç içe olduklarını ifade eden izleyenlerden Nalan Coşar,“Aşk-ı Analizi daha önce de izlemiştim. Bu sefer kızımla birlikte geldik. Eğlenceli, çok güzel noktalara değinen bakış açısı çok geniş, ufku geniş bir oyun. Mutluyum, gururluyum. Bu konuda kendimi çok mutlu hissediyorum. Sanat olmazsa olmazımız” ifadelerine yer verdi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?