MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ANA SPONSORLUĞUNDA MEDETSİZ ZİRVESİNE ULAŞTILAR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ANA SPONSORLUĞUNDA MEDETSİZ ZİRVESİNE ULAŞTILAR

reklam"

Mersin Dağcılık Spor Kulübü (MERDAK), 16. Muzaffer Erol Gez Dağcılık Festivali kapsamında Karboğazı Medetsiz 2. Anma ve Saygı Tırmanışını gerçekleştirdi.

25-26 Haziran tarihlerinde Türkiye genelinden farklı dernekler, kulüpler ve bireysel dağcılardan oluşan 90 civarında dağcınıntırmandığı etkinlikte, 85 dağcı zirveye ulaştı.

3524 metrelik tırmanışla ilgili bilgi veren Mersin Dağcılık Spor Kulübü (MERDAK) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Sağnak, Bu sene 16’ncı Muzaffer Erol Gez Dağcılık Festivali kapsamında Karboğazı Medetsiz Dağcılık Şenliğimizi, hayattayken şenliğe ismini verdiğimiz Muzaffer Erol Gez’in 20 Haziran 2020’de hayatını kaybetmesi sebebi ile aynı zamanda ilkini geçen yıl yaptığımız anma tırmanışının ardından bu yıl da ölüm tarihine en yakın hafta sonunda 2’nci Anma Tırmanışı olarak yaptık.Mersin Büyükşehir Belediyesinin ana sponsor olduğu, Türkiye Dağcılık Federasyonunun da desteklediği bu etkinliğimizdeki tüm sponsor, destekçilerimiz, gören alanlar, katılımcılar ve anma tırmanışı yapan dağcılarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Medetsiz zirvesinin rotasının ilk defa Muzaffer Erol Geztarafından açıldığını kaydeden Sağnak, Medetsiz zirvesi,Toroslar Dağ Grubunda Bolkarların en yüksek noktası olup, 3524 metredir. Oldukça zorlu bir dağ olan Medetsiz,tüm Türkiye dağcılarının ilgi gösterdiği bir zirvedir. Gece 2-3 gibi 3 ayrı ekiple toplam 90 dağcının Keçebelimevkiinden geçerek Medetsiz külahının çanağına gün doğumunda ulaşması ve zorlu külah tırmanışının sabah 6 sularında ilk ekibin zirve yapmasıyla birlikte geri dönüşler başladı. Bu yılki etkinliğimizde Türkiye’nin her yerinden 90 dağcı tırmanma yapmış ve 85’i zirveye ulaşma başarısını göstermiştir. Karboğazı rotası, aynı zamanda Kurtuluş Savaşında 44 köylünün 700 işgalci Fransız askerini bozguna uğratıp esir aldığı bir kahramanlık olayına da şahit olmuştur. Medetsiz zirvesine tırmanış yapılan Karboğazı, kayakçılar tarafından da ilgi görmektedir. dedi.

Festivalde koltuk değnekli bir dağcının da MERDAKrehberliğinde Medetsiz’in zirvesine tırmanıp faaliyeti tamamladığını sözlerine ekleyen Sağnak, Birçok dağcılık derneğinin yanı sıra, Mersin Çölyak Hastaları Derneği Glutensizhayat farkındalığı yaratmak için festival kapsamında rehberliğimizde zirve tırmanışı yapıp faaliyetlerini tamamlamıştır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklamreklam