MERSİN SAHİLİ ARTIK DAHA DÜZENLİ OLACAK

MERSİN SAHİLİ ARTIK DAHA DÜZENLİ OLACAK

reklam"

SEYYARLAR, YENİ ARAÇLARI VE TEK TİP KIYAFETLERİ İLE ÇALIŞMAYA BAŞLADI

MERSİN KÜLTÜR PARK’TA SEYYARLARA DÜZENLEME

SEYYARLAR DAHA TEMİZ VE DÜZENLİ OLACAK

Büyükşehir Belediyesi, Mersin’in daha yaşanılabilir bir kent olması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Mersin’in sahil kesiminde yer alan Kültür Park içerisinde faaliyet gösteren seyyarlar, yapılan yeni düzenlemeler ile daha sağlıklı koşullarda, Büyükşehir tarafından standartları belirlenen yeni araçları ve tek tip kıyafetleri ile kendileri için belirlenen alanlarda çalışmaya başladı. Seyyar esnafının yeni hali, vatandaşlardan tam not aldı.

Büyükşehir Belediyesi, Mersin’in her mahallesiyle daha mutlu, daha yaşanabilir ve daha çağdaş bir kent olması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde başlayan “Kenti Mis Projesi”kapsamında seyyar esnafının daha sağlıklı ve temiz koşullarda satış yapması için başlatılan çalışmalar sonuçlandı. Seyyar esnafının vergi mükellefi olarak, modern ve temiz koşullarda ticari faaliyet göstermesine olanak sağlayacak olan proje ile birlikte seyyar satıcılar, tek tip araçları ve kıyafetleri ile hijyen kurallarına uygun şekilde çalışmalarını sürdürecek.

Standartları, Büyükşehir Belediyesi belirledi

Proje kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından standartları belirlenen kıyafetleri ve araçları ile kendileri için belirlenen alanlarda çalışmalarına başlayan seyyar esnafı, yeni düzenlemeden memnun olduklarını ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Fuat Tuğluoğlu, Kültür Park içerisindeki en büyük düzensizliklerin başında seyyar esnafının geldiğine dikkat çekerek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde bir proje hazırlandığını ifade etti. Bu proje çerçevesinde seyyar satıcılar ile sözleşme yapıldığının ve çalışma koşullarının belirlendiğinin altını çizen Tuğluoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolü ve belirlediği koşullar altında esnafın halkla ilişkiler, hijyen ve öfke kontrolü eğitimi aldığını, zabıta mevzuatına hakim olduğunu ifade etti.

Kültür Park’taki seyyar esnaf, artık vergi mükellefi

Kültür Park’ta satış yapan esnafın bu zamana kadar vergi ödemediğini dile getiren Başkan Tuğluoğlu, yapılan düzenleme ile birlikte seyyar esnafının artık vergi mükellefi olduğunu dile getirdi. Tuğluoğlu, projenin Kültür Park’ın 25 farklı noktasında başladığına dikkat çekerek, “Bizim belirlediğimiz koşullara uygun olsun diye kendilerine araç yaptırttık. Sonra tek tip olsun diye kendilerine kıyafet diktirdik. Bizim müsaade ettiğimiz ürünleri satacaklar. Kimlik ve sertifikalarını verdik. Mersin halkının yüzde 90’ının faydalandığı bir alan olan Mersin Kültür Park’ta görev yapacaklar. Buradaki seyyar esnafı kontrol etmek ve düzeni sağlamak amacı ile 10 tane motorize zabıta ekibi görevlendirdik. Bu esnaf arkadaşlarımızın bize yardımcı olacağına inanıyoruz. Çünkü bu esnaf arkadaşlarımız da Mersin’in bir unsuru” dedi.

Projenin pilot olarak Kültür Park içerisinde başladığını ifade eden Tuğluoğlu, başarılı olması halinde Mersin genelinde uygulamaya konulacağının altını çizdi.

“Zabıtalar da, biz de ekmeğimiz için mücadele ediyoruz”

Seyyar esnafı Emine Karaçalı, 12 yıldır Mersin Kültür Park içerisinde seyyar satıcılık yaptığını dile getirerek,“Zabıtalar da, biz de ekmeğimiz için mücadele ediyoruz. Projenin çok güzel olacağını düşünüyorum” dedi.

Seyyar esnafı Nezihe Aslan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer’e teşekkür ederek,“Çok güzel bir proje. Bu projenin devamının gelmesini istiyorum. Canı gönülden alkışlıyoruz. Severek çalışacağız. İnsanlara iyi davranmak, güzel davranmak, burada bir bardak çay, kahve içip, mutlu olmaları bizi de mutlu edecek. Hijyen konusunda aldığımız eğitimler ile daha bilinçli hale geldik” diye konuştu.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?