MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ’NİN ‘DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY PROJESİ’ KADIN ÜRETİCİLERE YOL AÇACAK

MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ’NİN ‘DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY PROJESİ’ KADIN ÜRETİCİLERE YOL AÇACAK

reklam"

MERAL SEÇER: “DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY PROJESİ’NİN TANITIMINA START VERMİŞ OLUYORUZ”

Kurulduğu günden bu yana kadın üreticileri destekleyen pek çok projeye imza atan Mersinden Kadın Kooperatifi, ‘Darısekisi Örnek Köy Projesi’ ile köy kültürünü korumayı, yaşatmayı, genç nesillere aktarmayı ve kadınların üretime katılmasını amaçlıyor. Kooperatifin Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden temin ettiği nergis soğanları ilk mahsulünü verdi. Darısekisi’nin doğal güzelliği olan mis kokulu nergislerin ilk hasadı yapıldı.

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, proje için çok detaylı çalışmalarının olduğunu ifade ederek, “Nergis ekmemizdeki sebep, bu yörede kendiliğinden yetişen bir çiçek olması. Mis kokusu, zarafeti ve güzelliğiyle hem Toroslar’ı yansıtıyor hem de kadınlarımız bunların ekimini yaparak gelir elde ediyor. Biz bir sembol olsun istedik. Bundan sonra da değişik projelerle ilerleyeceğiz. Aslında burada Darısekisi Örnek Köy Projesi’nin tanıtımına start vermiş oluyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından üretim alanına dönüştürülecek Darısekisi Mahallesi’nin eski köy okulunun bahçesine ekilen nergisler ilk mahsulünü verdi. Kurulduğu günden bu yana kadın üreticileri destekleyen birçok projeye imza atan Mersinden Kadın Kooperatifi, ‘Darısekisi Örnek Köy’ projesi ile köy kültürünü korumayı, yaşatmayı, genç nesillere aktarmayı ve kadınları üretime daha çok katmayı amaçlıyor.

Bu amaç doğrultusunda hareket eden kooperatifin Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden temin ettiği nergis soğanları ilk mahsulünü verdi. Darısekisi’nin doğal güzelliği olan mis kokulu nergislerin ilk hasadı yapıldı. Mersinden Kadın Kooperatifi, bölgenin tanınırlığını da artıracak yeni projelerle ilerleyen günlerde kadınlarla buluşmaya devam edecek.

Torosların eteklerinde bir ‘Örnek Köy’

Büyükşehir Belediyesi’nin üreticiyi desteklemek amacıyla gerçekleştirdiği fide-fidan dağıtımları kapsamında Nergis Soğanı Dağıtım Projesi’ne dahil olan Mersinden Kadın Kooperatifi kurucu ortakları, aldıkları nergis soğanlarını Darısekisi Mahallesi’nde atıl durumda olan eski köy okulunun bahçesine dikti. ‘Üretim olmazsa yaşam da olamaz’ vizyonuyla hareket eden Mersinden Kadın Kooperatifi, Darısekisi’ni bir üretim alanına ve kadınların sosyal hayata katılmaları için “örnek köye” dönüştürmeyi hedefliyor.

Darısekisi’nin doğal güzelliği olan nergisler, mis gibi kokusuyla ve zarafetiyle bu hedefin ilk adımı oldu. Kooperatifin kurucu ortaklarıyla imece usulü dikilen nergisler, yine aynı şekilde imece usulüyle hasat edildi. Bölgenin merkeze yakın olması, kadınların üretime, öğrenmeye hazır ve istekli olması, yöre kültürünün zengin olması ise Darısekisi Örnek Köy Projesi’nin avantajlarını oluşturuyor.

“Darısekisi Örnek Köyümüz’de çok detaylı çalışmalarımız var”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Darısekisi Örnek Köy Projesi’ni gerçekleştiriyor olmanın kendileri için heyecan verici olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Darısekisi Örnek Köy’ü yapmamızdaki ilk temel sebep, kooperatif ortağımız Ebru Hanım’ın (Tugay) bu bölgede organik tarım yapıyor olması. Yöredeki kadınlarımızın bu tür faaliyetlere hazır olması, yöre kültürünün, doğasının zengin olması, merkeze yakınlığı, konaklama tesisinin olması sebebiyle pek çok özelliği içinde barındırıyor.Örnek Köyümüz’de gördüğünüz nergis tarlası aslında kooperatifimizin bir simgesi oldu. Örnek Köy alanımızda yörenin kültürünü ekonomik olarak katma değere dönüştürecek ürünlerini işleyeceğimiz alanları oluşturuyoruz. Mersinden Kadın Kooperatifi olarak yaptığımız faaliyetlerde markalaşmayı ön plana alıyoruz. Darısekisi’nde yapacağımız her faaliyet bir yöre kültürünün tanıtılması, anlatılması, yaşatılması noktasında önem taşıyor. Biz bunu markalaştırarak tanınırlığını arttırmak istiyoruz. Böylelikle hem Mersin hem de Mersin’de yaşayan kültürler, doğası, tarihi özel ürünleri ulusal alanda tanınmış olacak. Bunun için markalaşmak gerekiyor. Darısekisi Örnek Köyümüz’de çok detaylı çalışmalarımız var. İlerleyen zamanlarda bunları sizlerle paylaşacağız. Nergis ekmemizdeki sebep, bu yörede kendiliğinden yetişen bir çiçek olması. Mis kokusu, zarafeti, güzelliğiyle hem Toroslar’ı yansıtıyor hem de kadınlarımız, bu bölgedeki insanlarımız çiçeğin ekimini yapıyor. Biz bir sembol olsun istedik. Bundan sonra da değişik projelerle ilerleyeceğiz. Aslında burada Darısekisi Örnek Köy projesinin tanıtımına start vermiş oluyoruz.”

“Bölgenin kadim kültürünü ve geleneksel yaşamını geliştirip, gelecek nesillere aktarmayı planlıyoruz”

Mersinden Kadın Kooperatifi kurucu ortaklarından Ebru Tugay, Darısekisi’nde organik tarım yaptığını söyledi. Atalarımızın eski çağlarda kimyasal kullanmadan yaptığı tarım ile bugüne gelindiğini, doğanın ve kültürlerin onlardan emanet alındığını vurgulayan Tugay, Bizim de görevlerimizden bir tanesi bunları yaşatmak ve bizden sonra gelecek olan nesillere aktarmak. Biz bu amaçla Darısekisi Örnek Köy Projesi’ni başlattık. Bölgenin kadim kültürünü ve geleneksel yaşamını inşallah burada geliştirip, yaygınlaştırıp gelecek nesillere aktarmayı planlıyoruz. Bizim faaliyet konularımızdan bir tanesi de çiçek üretimi ve bölgenin doğal bitki örtülerinden bir tanesi nergis çiçeğidir. Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi’nin nergis soğanı dağıtım projesine biz de katıldık. Darısekisi’nde yaşayan kadınlarla birlikte ekimini gerçekleştirdik. Bugün de inşallah hep birlikte hasadını yapacağız” dedi.

“Çok güzel bir şey oldu, örnek oldu köyümüze”

Darısekisi’nde yaşayan Fatma Demir de Büyükşehir Belediyesi’nin dağıtımını gerçekleştirdiği nergis soğanlarını dikerek gelir elde etmiş üreticilerden biri. Kendisi gibi Darısekisi’nde yaşayan diğer kadın üreticilerin de nergis dikimi gerçekleştirdiğini söyleyen Demir, “Başkanımız Vahap Bey ve Meral Hanım sayesinde oldu bu güzellik. Hepimiz aldık, diktik. Çok güzel bir şey oldu, örnek oldu köyümüze. İnşallah daha ileriye gidecek bu çalışmalarımız. Teşekkür ediyorum herkese” diye konuştu.

“2021 yılı içerisinde nergis soğanı dağıtımı projemiz devam edecek”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan Ziraat Yüksek Mühendisi Aylin Kutlu, Toroslar ve Tarsus İlçeleri’nde 2020 yılı içerisinde nergis soğanları dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirtti.  Kutlu, “104 üreticimize 200 bin adet nergis soğanı dağıttık. Nergis soğanları üreticilerimize alternatif tarımda kullanmaları için verildi. Daire Başkanlığımız olarak kadın üreticilerimize öncelik tanındı. Ailelerine ek gelir götürebilmeleri için bu desteği sağladı belediyemiz. 2021 yılı içerisinde fide-fidan dağıtımı projelerimiz arasında nergis soğanı dağıtımı projemiz devam edecektir. 2021 yılı içerisinde ise 250 bin adet nergis soğanı dağıtımı planlanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Bizim örnek bir köy olmamıza vesile oldular”

Darısekisi Mahalle Muhtarı Yakup Yetkin, bölge ile ilgili çok hayali ve amacı bulunduğunu, bunlardan birinin bu yıl gerçekleştiğini söyledi. Daha önce herkesin kendi bahçesinde kendi imkânları doğrultusunda nergis yetiştirebildiğini belirten Yetkin, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e, eşi sevgili Meral Hanım’a çok teşekkür ediyoruz çünkü bizimle çok ilgileniyorlar. Aynı zamanda bizim örnek bir köy olmamıza vesile oldular. Şu anda içinde bulunduğumuz tarla nergis tarlası. Nergisi ilk defa kadın üreticilere sundu Vahap Başkanımız. Hakikaten kırsala ağırlık veriyor Başkanımız. Köylüm adına, şahsım adına bugüne kadar verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kadınların ayakta kalması, bir şeyler üretmesi için uğraşan bir insan. Tabii ki böyle bir Başkan’a biz sahip çıkacağız” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?