MERSİN’DEN KIBRIS’A TARİHİ KULAÇLAR ATILACAK

MERSİN’DEN KIBRIS’A TARİHİ KULAÇLAR ATILACAK

Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek organizasyonla Milli Yüzücü Emre Seven, Mersin’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ne kulaç atacak.  Dünya Açık Deniz Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından belirlenen açık deniz yüzme kurallarına göre gerçekleşecek yüzme geçişi Mersin-Kıbrıs arasında solo, durmadan ve kafessiz olarak yapılacak ilk geçiş denemesi olacak.

80 kilometre uzunluğundaki parkurun 30 ila 40 saatlik bir sürede tamamlanması bekleniyor. Toplamda 100 binin üzerinde kulaç atacağı tahmin edilen Emre Seven, ilk kulacı attıktan sonra herhangi bir kara parçasına veya tekne, feribot, gemi vb. gibi herhangi bir deniz aracına temas edemeyecek.Emre Seven, 2 Ekim Cumartesi günü sabaha karşı saat dörtsularında ilk kulacı Anamur Burnu’ndan atacak. Geçiş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuzey batısında yer alanKoruçam Burnu’nda tamamlanacak.

‘Kulacım Kadar Uzaktasın’ sloganıyla düzenlenecek Mersin-Kıbrıs Solo Yüzme Geçişi’nin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Milli Yüzücü Emre Seven, yüzme geçişinin gözlemciliğini yapacak Channel SwimmingAssociation(Manş Geçişi Organizasyonu) Başkanı ve dünyaca ünlü İngiliz yüzücü Michael Read, 18 kez Guinness Dünya Rekortmeni ve Emre Seven’in antrenörü Namık Ekin, Emre Seven’in antrenörü Kâmil Resa Alsaran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zeliha Mendeli ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

HEDEF ULUSLARARASI BİR PARKUR OLUŞTURMAK

Toplantıda konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin ve KKTC arasında bir yüzme parkuru oluşturmak, uluslararası yüzücüleri buraya çekmek gibi önemli bir hedefleri olduğunu söyledi. Başkan Özyiğit, KKTC’nin çok haksız bir blokajla karşı karşıya kaldığını ve bu blokajların sporla kırılabileceğine inandıklarını ifade etti. Başkan Özyiğit, “Kulacım Kadar Uzaktasın  sloganıyladüzenleyeceğimiz Mersin – Kıbrıs Solo Yüzme Geçişi organizasyonuyla karşınızdayız. Bu organizasyon hepimizi heyecanlandırmaktadır. Kıbrıs bize bir kulaç kadar yakındır. Bu kulaç barışa atılan bir kulaç olacaktır.  Bildiğiniz gibi 1 Eylül 2019 tarihinde yani Dünya Barış Günü’nde ‘Barışa Kulaç At’ sloganıyla Aydıncık ilçesinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne kentine kadar yüzen Hacette Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü’nden 8 sporcumuza sponsor olmuştuk.  Yine bu yıl 10 sporcumuz ilk kulacı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Mersin’e doğru attılar ve Silifke’ye başarılı bir şekilde ulaştılar. Bu organizasyona da Yenişehir Belediyesi olarak destek verdik. Mersin ve KKTC arasında bir yüzme parkuru oluşturmak, uluslararası yüzücüleri buraya çekmek gibi önemli bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmak için atılan her adıma ve her kulaca destek vermeye devam edeceğiz.”dedi.

Başkan Özyiğit’ten Michael Read’e teşekkür

Michael Read’ın Mersin’de bulunması ve geçişte gözlemci olmasını çok değerli bulduklarını kaydeden Başkan Özyiğit, “Yeni denememizin ayrı bir özelliği olacak. Daha önce yapılan geçişler birden çok yüzücü ile yapıldı. Yenişehir Belediyesi olarak düzenleyeceğimiz organizasyonla Sayın Emre Seven, tek başına solo ve kafessiz bir şekilde parkuru tamamlamayı hedefleyecek. Emre bey yüzerken dünyaca ünlü yüzücü ve Manş Geçişi Organizasyonu Başkanı (Channel Swimming Association– CSA) Michael Read ve KKTC Yüzme Federasyonu’ndan hakemler kendisini takip edecek.   Sayın Michael Read’in davetimiz üzerine buraya gelmesi bizleri onurlandırdı. Bu parkurun dünya kamuoyunda tanınması için de kendisinin teşriflerini çok değerli buluyoruz. Huzurlarınızda kendisine şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Başkan Özyiğit “Sportif faaliyetlerin barışa katkı sunduğunun farkındayız”

Organizasyonun barışa katkı sunacağını belirten Başkan Özyiğit, “Emre Seven’in bu parkuru tamamlaması ile Mersin’den KKTC’ye uzanan yeni bir yüzme parkuru tanımlanacak.  Düzenleyeceğimiz bu organizasyon, inanıyoruz ki bölgemizde barışa  katkı sunacak. Bu bölge uzun bir aradan sonra önemli bir sportif faaliyetle konuşulacak.  Yenişehir Belediyesi olarak sportif faaliyetlerin barışa katkı sunduğunun farkındayız.  Nitekim sporun felsefesinde de barış, kardeşlik ve sevgi vardır.”dedi.

“Türkiye Yüzme Federasyonu hakem verme gereği bile duymadı”

Resmi taleplerine rağmen Türkiye Yüzme Federasyonunun böyle büyük bir organizasyona hakem vermediğini söyleyen Başkan Özyiğit, Organizasyona destek veren ve katkı sunan Mersin Valiliğine, Mersin Ticaret ve Sanayi Odasına, KKTC Mersin Başkonsolosluğuna, Mersin İl Emniyet Müdürlüğüne, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığına, Gümrük ve Liman Polisine ve Yenişehir Hastanesine buradan teşekkür ediyorum. Devletimizin bu kurumları böyle uluslararası önemli bir organizasyona katkı sunarken, üzülerek belirtmek istiyorum ki resmi talebimize rağmen Türkiye Yüzme Federasyonu hakem verme gereği bile duymamıştır. Buradan herkesin aklına herhalde şu soru gelir, Türkiye Yüzme Federasyonu ne iş yapar?’ Eğer dünyada rekor olabilecek, bir organizasyonahakem vermiyorsanız. Nereye hakem vermeyi düşünüyorsunuz? Kapalı salonlardan kafanızı çıkartın. Bu tür organizasyonlara destek verin, öncü olun.  Biz isterdik ki Türkiye Yüzme Federasyonu tam yanımızda olsun, omuz omuza bu organizasyonu gerçeklilerim. KKTC Türk Cumhuriyeti Yüzme Federasyonuna hakem desteği ve her türlüğü desteği verdi kendilerine teşekkür ediyorum. Umut ediyorum ki bu parkuru kalıcı hale getiririz.”şeklinde konuştu.

Michael Read “çok önemli bir organizasyon olacak”

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Emre Seven’in davetiyle Mersin’e gelen Channel Swimming Association(Manş Geçişi Organizasyonu) Başkanı ve dünyaca ünlü İngiliz yüzücü Michael Read, Emre’ye büyük bir destek verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu Emre için zorlu ve büyük bir mücadele olacak. Bu geçiş hem Emre, hem Sayın Başkan hem de Konsolosumuzun başkanlıklarındayapmış oldukları çok önemli bir organizasyon olacak.Temiz bir ruhla el ele verdiğiniz için sizlere çok teşekkürederim.” ifadelerini kullandı.

Emre Seven “Bunu başaracağımıza inanıyorum onun için buradayım

Kıbrıs’a yüzmek istediğini ifade ettikten 24 saat sonra Abdullah Özyiğit’in talimatıyla Yenişehir Belediyesinin kendisine ulaştığını kaydeden Emre Seven, “Bir başarının ardından o başarıyı tebrik etmek ve alkışlamak çok basit ama o başarının kokusunu önceden alıp o başarıya yatırım yapmak farklı bir meziyet ve farklı vizyon gerektirir. Ben Kasım ayının başında Kıbrıs’a yüzmek istediğimi sosyal medyadan paylaştım. 24 saat sonra Abdullah Özyiğit’in talimatıyla Yenişehir Belediyesinden bana ulaştılar.Aslında alkışlanması gereken bu. Bunu başaracağımıza inanıyorum onun için buradayım. Sayın Başkanıma bu hayalimi gerçeğe dönüştürdüğü için teşekkür ediyorum. Hayalime bir el uzanması gerekiyordu ki o el Sayın Abdullah Özyiğit’in eliydi. Ayrıca bu parkurun uluslararası anlamda tanınması için Michael beyi davet ettik, sadece bir mail attık ve geleceğini söyledi. Tüylerim diken diken oldu. Sizin de enerjinizi hissediyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum, her şey kardeş ülkelerimiz için.” diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zeliha Mendeli ise “Bu anlamlı organizasyonda çok büyük emekleri geçen sayın Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e ve diğer herkese gönülden teşekkür etmek isterim. Göreve geldiğimiz ilk günden beri sayınBaşkanımız KKTC’ye yönelik haksız ambargolara aşabilmek için her zaman yanımızda oldu.  Burada bir ilki gerçekleştireceğiz inşallah bunu başaracağız. Deli yürek ve milli yüzücü Emre Seven cesaretinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?