MERSİN’İN ALTYAPISI “360° SU YÖNETİMİ” İLE TAKİP EDİLİYOR

MERSİN’İN ALTYAPISI “360° SU YÖNETİMİ” İLE TAKİP EDİLİYOR

reklam"

Mersin’e kazandırdığı altyapı ve içmesuyu yatırımlarıyla takdir toplayan MESKİ Genel Müdürlüğü, SCADA Sistemi’ni “360° Su Yönetimi” ile suyun kaynağından çevreye bırakılmasına kadar olan tüm sürecini anlık olarak izleyebilecek bir noktaya taşıyor.

MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, teknolojik sistemlerlekaynağından arıtılmasına kadar suyun döngüsünü takip edebileceklerini ifade ederek; “360° Su Yönetimi pilot çalışması ile maliyetimiz, sadece 1 DMA bölgesinde yılda 1 milyon 385 bin TL azaldı. Bu yılın sonuna kadar 20 adet DMA alanları oluşturarak, yüksek basınçlı bölgeleri, güneş enerjisi ile optimum seviyeye indireceğiz. Basınç seviyesini kontrol altında tutarak, kesintisiz su temini sağladığımız vatandaşlarımızın memnuniyetini artıracağız diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ), mevcut altyapıları etkin ve verimli bir şekilde kullananSCADA Sistemi’ni, “360° Su Yönetimi”sağlayacak bir noktaya taşıyor. MESKİ, “360° Su Yönetimi” anlayışı ile suyun kaynağından arıtılarak, çevreye bırakılmasına kadar olan tüm süreci anlık olarak izleyebilecek. Sürdürülebilir teknolojiyi altyapılaradataşıyan MESKİ, Mersin’in bugünü ve geleceği için önemli kazanımlar elde ediyor.

Yapılacak olan DMA alanları ile yüksek basıncın neden olduğu altyapıdaki arızalar MESKİ tarafından önemli seviyede azaltılıyor. İdeal basınç seviyesini koruyacak olan hatlar, aboneler için de önemli bir konfor sağlama avantajı sunuyor. MESKİ’nin kurmuş olduğu pilot DMA alanları sayesinde, arıza giderimi için şehirde yürütülen kazı ve diğer çalışma sayılarında da azalmalar olması bekleniyor.

Kaynağından arıtılmasına kadar suyun tüm döngüsünü takip edebilecek

MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, teknolojik altyapısistemi ile hakimiyet alanlarının genişlediğini ifade ederek, İhalesi sonuçlanan iş kapsamında ölçüm ve kontrol sistemleri anlık olarak izlenip kontrol edilebilen içmesuyu tesislerinin sayısıgenişleterek, işletmemizin kayıplarının önüne geçeceğiz. “360° Su Yönetimi” pilot çalışması ile maliyetimiz, sadece 1 DMA bölgesinde yılda 1 milyon 385 bin TL azaldı. Enerji ve kimyasal maliyetlerinin düşmesinin yanı sıra şebekedeki ekipman ve boru ömrü de uzuyor. Basınç seviyesini kontrol altında tutarak,kesintisiz su temini sağladığımız vatandaşlarımızın memnuniyetini artıracağız. Mevcut İçmesuyu Tesisleri’nin izleme ve kontrol merkezlerini, etkin ve verimli bir işletme içingerekli olangereksinimleri sağlayacak şekilde donatarak, yeni merkezine taşıyacağız. Şehirde bulunan atıksu (kanal) pompa istasyonları ve Arıtma Tesisleri’ni de bumerkezden izleyip,kaynağından arıtılmasına kadar suyun tüm döngüsünü takip edebileceğiz. Bu yılın sonuna kadar 20 adet DMA alanları oluşturarak, yüksek basınçlı bölgeleri, güneş enerjisi ileoptimum seviyeye indireceğiz dedi.

Ayrıca, “360° Su Yönetimi”nin diğer kazanımlarından biri olarak MESKİ’nin işletme maliyetlerinin önemli girdilerinden olanelektrik tüketimleri, altyapısıyla birlikte anlık olarak izlenebilecek ve yönetebilecek. Bu sayede hızlı müdahale yetkinliğini artıracakolan MESKİ, yapılan ölçüm ve analizler ile sürekli iyileştirme çalışmalarına olanak bulacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklamreklam