MERSİNLİ KADINLAR “EMEKTEYİZ” DEDİ

MERSİNLİ KADINLAR “EMEKTEYİZ” DEDİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN DOLU DOLU KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin “Emekteyiz”sloganıyla düzenlediği “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinliğinde, yüzlerce kadın bir araya geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer ile birlikte Özgecan Aslan Barış Meydanı’ndaki etkinliklerde, emekçi kadınlar ile bir araya gelerek, kadınların gününü kutladı. Başkan Seçer, Türkiye’de 1930’lu yıllarda kadına verilen haklardan söz ederek,“Bugün kadın, diğer coğrafyalara göre Türkiye’de dimdik ayakta ise birçok alanda varlığını gösteriyorsa, Ulu Önder Mustafa Kemal’in kurduğu laik Cumhuriyet sayesinde” dedi.

Seçer, ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınlara yönelik verilen hizmetleri de tek tek anlatırken, “Biz belediye olarak kadınlarımıza yönelik her türlü pozitif ayrımcılığı yapma sözü verdik ve yapıyoruz. ‘Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ dedik, kurduk ve kadın daire başkanımız var. Bizim 26 dairemiz var, 9 kadın daire başkanımız görev yapıyor. Bunun sayısı artacak. Zaman içinde göreceksiniz. En azından yarısı kadın daire başkanı olacak” dedi.

Hayatın her alanında emekleriyle var olan kadınlar, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla düzenlediği “Emekteyiz” etkinliğinde bir araya geldi. Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda düzenlenen etkinliklere eşi Meral Seçer ile birlikte katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Biz belediye olarak kadınlarımıza yönelik her türlü pozitif ayrımcılığı yapma sözü verdik ve yapıyoruz” dedi.

Başkan Seçer, gün boyu süren etkinliklerde kadınlar ile bir aradaydı

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliğe, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Meral Seçer, CHP Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Ali Mahir Başarır, CHP Parti Meclis Üyesi Fatma Güner ve CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ile yüzlerce emekçi kadın katıldı. Meydanda düzenlenen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu’nun açılış konuşması ile başladı.

Başkan Seçer, sahneye eşi ile birlikte çıktı

Başkan Seçer, eşi Meral Seçer ile birlikte sahneye çıkarak, alandaki kadınlara hitap etti. Başkan Seçer, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Gününüzü kutluyoruz. Sevgili kadınlarımız, analarımız, bacılarımız, sevgililerimiz, güzel kadınlarımız, emekçi kadınlarımız, mücadeleci kadınlarımız, cefakar, vefakar, ahde vefayı bilen Anadolu kadını. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum. Benim eşim de öyledir. Çok cefakardır, azimlidir, her zaman evin direğidir. Sizlere teşekkür ediyoruz. Her şeye rağmen, bütün olumsuzluklara rağmen, yaşadığınız adaletsizliklere rağmen, analarımız, bacılarımız, yarlarımız, dimdik ayaktasınız. Ailenin direğisiniz, ülkemizin aslında güvencesi sizlersiniz. Sizleri bir kez daha tüm kalbimle, tüm samimiyetimle, sevgiyle kucaklıyorum” dedi.

“Mücadele etmeniz lazım”

Kadınların her alanda eşitlik talebine değinen Başkan Seçer, “Dünya değişiyor. Çağ, bakış açıları ve değer yargıları değişiyor. Bölgesel, etnik, dinsel, mezhepsel, meşrepsel olarak her alanda olduğu gibi, cinsiyet eşitliğini de biz insanlar olarak isteme hakkına sahibiz. Birikimi olan, liyakati olan, adaleti bilen, insanlığı bilen, paylaşımı bilen bütün insanlar bunun farkında. Yalnız dünyada şöyle de bir gerçek var. Oturarak, bekleyerek, isteyerek, dilenerek haklar verilmiyor. Mücadele etmeniz, çalışmanız lazım, istemeniz, emek etmeniz lazım”diye konuştu.

“Çok daha güzel günler bizi bekliyor”

Çalışmanın ve emek vermenin gücüne değinen Seçer, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen haklara da vurgu yaparak, “31 Mart’ta bahar geldiyse, oturarak olmadı. Her şey daha güzel olduysa oturarak, yatarak olmadı. Çalışarak, emek ederek oldu. Eğer bundan sonra da ‘Her şey çok daha güzel olsun’ diyorsak, çalışmak, emek etmek zorundayız. Bu topraklar kadim topraklar. Her taraftan acı fışkırır, mutluluk fışkırır, gözyaşı fışkırır. Ama bugün medeniyet fışkırıyor. Çok daha güzel günler bizi bekliyor, hiçbir endişem yok”ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 1930’lu yıllarda kadına verilen haklardan söz eden Seçer, “Bugün kadın diğer coğrafyalara göre Türkiye’de dimdik ayakta ise, birçok alanda varlığını gösteriyorsa, Ulu Önder Mustafa Kemal’in kurduğu laik Cumhuriyet sayesinde. Mustafa Kemal Atatürk, 1930’lu yıllarda, daha dünyada kadının adı yokken, ‘Benim kadınım her şeye layık demiş, ‘Anadolu kadını yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlarda göklere çıkartılmaya layık’ demiş. Seçme ve Seçilme Hakkı’nı getirmiş. İlk muhtarlarımız 1930’lu yıllarda, ilk belde belediye başkanımız Artvin’de Yusufeli’nde seçilmiş. 1935 seçimlerinde bu ortalama bugün Meclis’te yok. 17 kadın milletvekili parlamentoya girmiş. 600 sandalyeli Meclis’te bütün zorlamalara rağmen, bütün farkındalık yaratma gayretlerine rağmen şu anda 102 milletvekili var” diye belirtti.

Demokrasi tarihinde toplumların sorunlu süreçler yaşayabileceklerini, fakat bunları da hep birlikte çalışarak aşacaklarını ifade eden Seçer, “Çalışarak, birlik içerisinde, beraberlik içerisinde, Türkiye gibi olacağız, Mersin gibi olacağız. Mersin bir Türkiye’dir, Türkiye Mersin’dir. Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e bütün yurttaşlarımın bir arada kardeşçe yaşadığı bir şehirdir Mersin. Bundan sonra daha da sımsıkı olacak Mersin. Birbirimizi seveceğiz, birbirimizi sayacağız, Tarsuslu, Anamurlu, Çamlıyaylalı, Gülnarlı, Mutlu ayrımı yok” dedi.

“Kadınlarımıza yönelik her türlü pozitif ayrımcılığı yapma sözü verdik ve yapıyoruz da”

Seçer, ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınlara yönelik verilen hizmetleri de tek tek anlattı. Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Biz belediye olarak kadınlarımıza yönelik her türlü pozitif ayrımcılığı yapma sözü verdik ve yapıyoruz. ‘Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ dedik, kurduk,  bir kadın daire başkanımız var. Bizim 26 dairemiz var, 9 kadın daire başkanımız görev yapıyor. Bunun sayısı artacak. Zaman içinde göreceksiniz. En azından yarısı kadın daire başkanı olacak. Birçok alanda yeni bazı düzenlemeler yaptık. Kadınların çalışamaz denildiği alanda, kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Artık Anamur’dan, Tarsus’a kadar Mersin’in sokakları, park ve bahçeleri kadınlara emanet. Son alınan kadınlarımızla beraber 260 kadın kardeşimizi Park ve Bahçeler ile Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’nde çalışmak üzere işe aldık. Bu devam edecek. Dediler ki, kadınlar otobüs şoförlüğü yapamaz. Ben yapabileceğini söyledim. Usta şoför kadınlarımız ve yeni aldığımız toplam 40 kadınımız işbaşı yaptı. Ekmek kulübelerini de tamamen kadınlara teslim ettik. 38 noktada, MER-EK satış noktalarında artık vatandaşlarımıza bizlerin ürettiği ekmeği kadınlarımız verecek. Parkomat uygulaması başladı, 92 yurttaşımızı işe aldık. Bunların 27’si kadın kardeşlerimiz. Kadınlarımız gelsinler, bize müracaat etsinler. Hangi iş kolunda ihtiyacımız varsa biz bunları mülakatla, seçerek, bu işi yapabilecek kadınlarımızı işe almak istiyoruz”dedi.

“Bu yürüyüşle farkındalık yaratmak istiyoruz”

Mersin’de yakın zamanda kurulan Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Meral Seçer de “Mor Kortej” yürüyüşüne katılarak, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Kadınların bundan sonraki süreçte sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan daha güçlü olmasını dilediğini belirten Meral Seçer, “Bu yürüyüşle farkındalık yaratmak istiyoruz. Kadının daha güçlü olduğunu, bunun için birlikte olduğumuzu hissettirmek istiyoruz” diye konuştu.

Dokucu, “Kadın futbol takımı kurduk” dedi

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu ise etkinlik alanında yüzlerce kadına seslenerek, kısa sürede kadınlar ve aileleri için hayata kazandırdıkları çalışmalardan bahsetti. “Kadınlarımız ve ailelerinin her türlü sorununda başvurabileceği bir yapı oluşturduk” diyen Dokucu, kadın danışma, terapi ve sanat merkezlerinin yanı sıra gezi kulüpleri, kadın ve çocuk kampları, kreşler, kadın sığınma evi, toplumsal cinsiyet eşitlik birimi, hukuki yönlendirme, ileri yaş aktiviteleri gibi hizmetleri hayata kazandırdıklarını söyledi. Dokucu, son olarak bir de kadın futbol takımı kurduklarını belirtti.

“Başkanımızın bu imkanı sağlaması bizleri daha çok güçlendirdi”

Başkan Vahap Seçer’in kadınlara tanıdığı pozitif ayrımcılıkla Park ve Bahçeler ile Çevre Koruma ve Kontrol Daireleri bünyesinde işe alınan temizlik işçisi kadınlar da alandaki yerlerini aldı. O kadınlardan Safiye Soyal, işe alınmadan önce erkek şiddetine maruz kaldığını ancak şu an kendi ayakları üzerinde durabildiğini belirterek, “Ben şiddet mağduruydum. Çocuklarımı göremiyordum ve çok zor durumdaydım. İş arıyordum ve Başkanımız bana bu imkanı sağladı. Şu an ekmek paramı kendim kazanıyorum. Başkanımız’ın kadınlara bu imkanı sağlaması, bizleri daha çok güçlendirdi”  dedi.

“Kadınlarımızın sayısı gün geçtikçe her alanda artıyor”

Yürüyüşe katılan Mersin Anneleri Topluluğu’nun kurucusu Gizem Yurtseven ise Mersin’de kadınlara sağlanan pozitif ayrımcılığın umutlarını artırdıklarını ifade ederek, “Vahap Bey zaten çok güzel bir belediye başkanı. Kadınları destekliyor ve kadınlarımızın sayısı gün geçtikçe her alanda artıyor. Bu bize gurur ve onur veriyor. Daha da güzel işlere imzalar atacağına inanıyoruz. Biz başkanımızın arkasındayız” diye konuştu.

Seçer, kadınlara çiçek dağıttı

Başkan Seçer, Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından, Mersinden Koop Kadın Kooperatifi bünyesinde çalışmalar yürüten kadınların emeğiyle hazırlanan çiçekleri, kadınlara hediye etti. Ardından kurulan stantları tek tek ziyaret eden, yiyeceklerin tadına bakan Başkan Seçer, el emeği ürünleri de eşi Meral seçer ile birlikte inceledi. Başkan Seçer, ayrıca eşi ile birlikte, Red Bull Neymar Jr’s Five Türkiye gösteri maçının başlama vuruşunu da yaparak, her 2 takıma da başarılar diledi.

Büyükşehir ile 8 Mart dolu dolu geçti

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın Dünya Kadınlar Günü programı, Forum AVM’de “Mor Kortej”yürüyüşüyle başladı. Kortejde “Kadın Özgürlüğün Dilidir”, “Bir Gün Değil Her Gün Varız” ve “Eşit Bir Yaşam İstiyoruz” sloganlarının yer aldığı pankartlarıyla yürüyen kadınların yanı sıra enstrümanlarıyla Büyükşehir Belediye Bandosu ve bisikletleriyle Mersin Bisikletli Gezginler Derneği’nden kadınlar da yer aldı.

Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda gün boyu süren programda ise kadınlar ve çocuklar için gün boyu dolu dolu etkinlikler gerçekleştirildi. Alanda 54 stant yer aldı. Stantlarda çoğunlukla kadın üreticilerin yöresel ve geleneksel ürünlerinin satışı yapıldı.  Çocuk atölyeleri ve sokak müzisyenlerinin de yer aldığı alanda, 6 ressamın 37 eseri ve 18 fotoğraf sanatçısının 45 fotoğrafı sergilendi. Alanda kurulan platform, gün boyu 5 gösteri ve 6 dinleti olmak üzere toplam 11 sahne performansına sahne oldu.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Tarsus’ta da kadınlara karanfiller dağıttı. Kentin en işlek noktaları olan Yarenlik Alanı ile Tarsus AVM önünde kurulan stantlarda çiçeklerle karşılanan kadınlar, nezaketinden dolayı Başkan Vahap Seçer’e teşekkürlerini iletti.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?