Milli Eğitim Bakanı Özer: Deprem bölgesindeki 10 ilde sağlam raporlu okullar açılacak

Milli Eğitim Bakanı Özer: Deprem bölgesindeki 10 ilde sağlam raporlu okullar açılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkıma uğrayan 10 ilde sağlam raporu alan okulların eğitime açılacağını bildirdi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Özer, “Deprem bölgesinde okulu kullanılabilecek durumda olanlar eğitime başlayabilecek mi” sorusuna yanıt verdi.

Özer, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis’teki eğitim konusunda şunları kaydetti:

“Bu kapsamda 10 ilimizin valileri, milli eğitim müdürleri ve yöneticileriyle koordineli bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. 10 ilde bakanlığımıza ait okul, yurt, pansiyon gibi 20 bin 868 binadan sadece 24’ü yıkıldı, 83’ü ağır hasar aldı. Deprem bölgesinde eğitim-öğretime 1 Mart tarihine kadar ara verdik. 1 Mart’tan sonra 10 ilde eğitim öğretime il bazlı değil, aynen pandemide yaptığımız gibi ilçe ve okul temelli geçiş yapılacak. Sorunu çözülen ilçelerde, bölgelerde eğitim-öğretimi hemen başlatacağız. Bu bölgelerde bazı okullarda depremzedeler kaldığı ve diğer kurumlarımız tarafından da kullanıldığı için o okulları kullanmayacağız. Bu nedenle ikili eğitim seçeneğini aktif kullanacağız. Eğitim-öğretim sadece Çevre Bakanlığı’nın sağlam raporu verdiği okullarda yapılacak.” 

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?