Tokyo 2020’de Suudi Arabistanlı kareteciyi diskalifiye eden Türk hakem Uğur Kobaş’a ölüm tehditleri yağıyor

Tokyo 2020’de Suudi Arabistanlı kareteciyi diskalifiye eden Türk hakem Uğur Kobaş’a ölüm tehditleri yağıyor

reklam"

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda görev yapan tek Türk karate hakemi Uğur Kobaş ve ailesi, Suudi Arabistanlı sporcunun diskalifiye edildiği erkekler kumite +75 kilo finalinden sonra sosyal medya üzerinden tehditler alıyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Kobaş, “Sosyal medya hesaplarıma sistemli olarak saldırılar yapılıyor. Hesapları ele geçirmek için uğraşıyorlar. Hayatımda ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kaldım” dedi.

Türk karete hakemi Uğur Kobaş’a 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda yönettiği Suudi Arabistanlı Tareq Hamedi ile İranlı Sajad Ganjzadeh arasındaki +75 kilo finalinin ardından tehditler yağdı. Türkiye Karate Federasyonundan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Uğur Kobaş, sosyal medya üzerinden ölüm tehditleri aldığını belirtti.

 

“MAÇIN YAN HAKEMLERİ DE AYNI KANAATTEYDİ”

Final mücadelesinde Ganjzadeh, Hamedi’nin tekmesiyle yere düşmüş ve maça devam edememişti. Görevli doktor ve Dünya Karate Federasyonu doktorunun tavsiyesi üzerine Ganjzadeh maça devam edememiş, bunun üzerine Hamedi ‘hansoku’ (diskalifiye) edilmişti. Hamedi’nin diskalifiye edilmesi kararını tek başına vermediğini aktaran Kobaş, “İranlı sporcu yerde yatarken ilk müdahaleyi yapan doktor hem el işaretleri hem de sözlü olarak maça devam edemeyeceğini orta hakem olarak bana aktardı. Ayrıca Dünya Karate Federasyonu doktoru da devam edemez işareti yaptı. Maçın yan hakemlerini toplayarak değerlendirdik, onlar da aynı kanaatteydi. İranlı karateci müsabaka alanını sedye ile terk ettiği için kurallar gereği Suudi sporcu ‘hansoku’ oldu. Doktorların ve hakemlerin ortak kararını uygulamak orta hakem olarak bana düştü.” ifadelerini kullandı.

“HAYATIMDA İLK KEZ BÖYLE BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYA KALDIM”

SEKİZ FİNALİN ÜÇÜNÜ YÖNETTİ

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?