TOROSLAR BELEDİYESİ, AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI KUTLAMALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

TOROSLAR BELEDİYESİ, AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI KUTLAMALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

reklam"

Toroslar Belediyesi, Ahilik kültürünün tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla kentte düzenlenen 30. Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarına ev sahipliği yaptı.

Mersin protokolünün bir araya geldiği kutlamalarda şed kuşanma töreni yapıldı, başarılı esnaf ve sanatkarlara sertifikaları verildi.

 

“AHİ PİLAVI DAĞITMA GELENEĞİ YAŞATILDI”

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nce gerçekleşen kutlamalarda, yaklaşık 800 yıl önce Ahi Evran Veli’nin başlattığı Ahi pilavı dağıtma geleneği de Toroslar Belediyesince yaşatıldı.

Yoğun ilgi gören programda Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, misafirlerine Ahilik pilavı ikram etti.

Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Başkan Yılmaz, esnafın ve sanatkarın her zaman yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Başkan Yılmaz; “Binlerce yıl öteden gelen ve çağının çok ötesinde ciddi bir disiplin ve organizasyon ortaya koyan Ahilik Teşkilatı, bugünlere kadar süzülüp gelmiştir. Esnafımızın her zaman yanındayız. Bu konuda elimizi taşın altına koymaya, birlikte Mersinimiz, esnafımız, sanatkarımız, ülkemiz ve milletimiz için gerekeni yapmaya hazırız” dedi.

Toroslar Belediyesi Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ile başlayan kutlamalar, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde devam etti.

Ahilik kültürünün anlam ve önemine değinilen programa;  Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Kıratlı, CHP Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ve Talat Dinçer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin İl Müftüsü Aydın Yığman, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı, il kurum müdürleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş insanları, mahalle muhtarları, esnaf ve sanatkarlar, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı; “Pirimiz Ahi Evran, bizlere kardeşliği, cömertliği, dürüstlüğü, el açıklığını ve dayanışmayı öğütler. Devletimizin ve milletimizin yanında olmayı, her koşulda ve her şartta bir olmanın önemini hatırlatır. Şehrimizin büyümesi, gelişmesi, iş ve istihdam alanlarının artması için hepimize ayrı görevler düşmektedir. Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği olarak mesleki eğitim seferberliği başlatacağız” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır da Ahiliğin örnek bir toplum hareketi olduğuna dikkat çekerek; “Ahilik, birlik olmaktır. Bu dayanışma ve paylaşma kültürünü devam ettiren, hakka hizmet etmede dürüstlüğü ile yaşayan tüm esnafımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

BAŞKAN YILMAZ; “AHİLİK GELENEĞİNİN GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMASINI ÖNEMSİYORUZ”

Ahilik Haftası’nı kutlayan Başkan Yılmaz; “Batı Medeniyetleri Avrupa orta çağ karanlığındayken, ustanın, çırağın ve kalfanın ilişkisini, ticaret, iş, rekabet, tüketici hukukunu ve buna ilişkin bir disiplin ortaya koyan, Anadolu’da sağlıklı ve güçlü bir ticaret merkezi olmasını sağlayan, zor günde ve vatan savunmasında görev alan Ahilik Teşkilatı üyelerini ve kurucusu Ahi Evran’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

Başkan Yılmaz, salondaki tüm gençlere de seslenerek; “Sevgili gençler, sizler de geleceğin esnafı, tüccarı, mühendisi, doktoru, teknikeri, ara elemanı olacaksınız. Sosyal hayatta yazılı olmayan birçok kuralı, ustanın, kalfanın, çırağın ustaya karşı sorumluluklarını, örfümüzü ve geleneklerimizi yaşatacak olan sizlersiniz. Hepinize eğitim ve iş hayatınızda başarılar diliyorum” dedi.

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Kıratlı ise kendisinin de bir esnaf olduğunu ve baba mesleğini yürüttüğünü hatırlatarak; “Esnafın, ahiliğin, helal kazancın ne olduğunu bilen bir kardeşiniz olarak burada olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Ahilik demek, birlik, beraberlik, kucaklaşmak, paylaşmak demektir. Üzerimize düşeni yapacağız ve güzel örnek olmaya devam edeceğiz. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

VALİ PEHLİVAN; “AHİLİK; BİLİMDİR, İLİMDİR, İRFANDIR

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan de esnafın her zaman yanında olmaya devam edeceklerini kaydederek, Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarının hayırlara vesile olmasını diledi.

Vali Pehlivan; “Ahilik; doğruluğu, dürüstlüğü, ahlaki kuralları vurgular. Bilimdir, ilimdir, irfandır. Ticari ve sosyal hayatat da ilim ile irfanı ve ahlakı bütünleştirmek üzere kurulmuş bir yapıdır” şeklinde konuştu.

Toroslar Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri devam eden programda şed kuşanma töreni yapıldı. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve protokol üyeleri tarafından; İl’in Ahisi, İl’in Kalfası, İl’in Çırağı Esnaf ve Sanatkârlarına ödülleri verilirken, mesleğinde yarım asırlık ve kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden esnafa da plaket takdim edildi.

 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da Mersin Kuyumcular Odası Başkanı İsa Varlıklı’ya Ahilik Kaftanı’nı giydirerek, ödülünü takdim etti.

Program, Toroslar Belediyesinin Geleneksel Ahi Pilavı ikramının ardından sona erdi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?