Yenişehir’in tüm renkleri kadın üreticiler için bir arada

Yenişehir’in tüm renkleri kadın üreticiler için bir arada

reklam"

Siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri, Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyiiş birliğiyle kurulan Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarında kadın üreticiler için bir araya geldiler. Buluşmada kadın üretici pazarının mevcut durumu ve geliştirilmesi adına daha neler yapılabileceği konusunda öneriler geliştirilirken, kadın üreticiler için işbirliği vurgusu yapıldı. Toplantıda konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Bu buluşmayı ve bu masayı geliştirelim. Bu masada üreten, emeğini bu kente ve dünyaya duyurmaya ve emeğinin karşılığının almaya çalışan kadınlarımızın yanında olalım. Tüm varlığımla ben sizinle beraberim.” dedi.

Yenişehir’in üretici kadınları, Yenişehir Belediyesi Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarında el emeği ürünlerini vatandaşlarla buluşturma fırsatı yakalıyor. Üretici kadınların yanında olan ve kadınları üretime teşvik eden Yenişehir Belediyesi, Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarıyla kadınlara yeni bir geçim kapısı açtı. 100 kadının stant açtığı pazarda organik organik ürünlerle elde edilmiş birbirinden lezzetli gıdalar, taze meyve ve sebzeler, takılar, örgüler ve renkli süs eşyaları satılıyor.Pazarın geliştirilmesi için Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyi, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcilerini Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarına davet etti. Buluşmada kadın üreticiler için dayanışma ve işbirliği mesajları verildi.

Başkan Özyiğit’ten çocukların ve kadınların mutluluğu için birlik çağrısı

“Ortak paydamız ülkemizi aydınlık, dostça ve kardeşçe birlikte yaşayabileceğimiz güzel bir yaşam alanı haline çevirmektir.” diyen ve çocukların ve kadınların mutluluğu için hep birlikte hareket edeceklerini ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Öncelikle bu güzel ortamı hazırladığı için Yenişehir Kent Konseyi Başkanımız ve yönetimine çok teşekkür ediyoruz. Sizler gerçekten Mersin ve Yenişehir’de kadınlara önderlik eden çok kıymetli insanlarsınız. Bugün hepimiz farklı çatılar altında çözümler üretsek de sonuç olarak ortak paydamız ülkemizi aydınlık, dostça ve kardeşçe birlikte yaşayabileceğimiz güzel bir yaşam alanı haline çevirmektir. Bu ortak paydada buluştuğumuz sürece biliyor ki ülkemizde birçok sorunu hep birlikte aşabiliriz. Genel Başkanımızın bize bir tavsiyesi vardı, demişti ki:‘rozeti bir kenara bırakacaksınız ve tüm vatandaşlara eşit hizmet götüreceksiniz’. Ve biz de o talimata uyuyoruz. Onun için Yenişehir’in geleceği ve çıkarları için ve özellikle çocuk ve kadınlarımızın geleceği, sağlığı, mutluluğu ve güzel bir ortamda mutlu bir şekilde yaşamaları için hep birlikte hareket edeceğiz. Bu dayanışmayı gösterdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Başkan Özyiğit “Tüm varlığımla sizinle beraberim”

Üreten ve emeğini duyurmaya çalışan kadınların yanında olmaları gerektiğini kaydeden Başkan Özyiğit, Bu buluşmanın Yenişehir’de bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu buluşmayı ve bu masayı geliştirelim. Bu masada üreten, emeğini bu kente ve dünyaya duyurmaya, emeğinin karşılığının almaya çalışan kadınlarımızın yanında olalım. Tüm varlığımla ben sizinle beraberim. Bunun için ben ve bu söz varken, olabildiğince fayda üretmeye çalışalım. Ülkede kadınlar mutlu olursa herkes mutlu olur. Çocuklar da, aile de mutlu olur. Kadınların mutluluğu için hep birlikte çalışalım. Hepinizin eline yüreğine sağlık iyi varsınız. İyi ki birlikte böyle çalışmalar içerisindeyiz ve devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dilek Çakır, “Tüm siyasi partilerin kadın temsilcileri bir arada”

Kadının güçlenmesi ortak paydasında hemşehrilik hukuku bilincini oluşturmak istediklerini söyleyen Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır ise “Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyinin ortak planladığı, Yenişehir Belediye Başkanımız Sayın Abdullah Özyiğit’in destekleriyle; Yenişehir’in merkez ve kırsal mahallelerinde ikamet eden kadınlarımızın el emeği, göz nuru olan doğal ürünlerini satabilmeleri; dolayısıyla da kadınların toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak, ekonomik ve sosyal olarak güçlendirmek amacıyla gerçekleştirmiş olduğumuz Yenişehir Belediyesi Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarımıza hoş geldiniz. Tüm siyasi partilerin kadın temsilcilerinin bir arada, 100 üretici kadınımızın tezgahları arasında birincisini gerçekleştirdiğimiz Yenişehir’de Kadın Dayanışması toplantımızın amacı; ‘kadının güçlenmesi’ ortak paydasında, çok aktörlü, çok ortaklı yönetişim anlayışı ile paydaşlar arasında işbirliği, sahiplenme ve iletişimi geliştirmek,  demokrasi ve uzlaşma kültürünü, hemşehrilik hukuku bilincini oluşturmaktır. Bugün, ilk ortak toplantımız için gündem maddemiz Yenişehir Belediyesi Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarımızın geliştirilmesi adına daha neler yapılabileceği konusunda öneriler geliştirmektedir.” diye konuştu.

“Biz kadınların, birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır

Bu toplantının kadınların güçlenmesini sağlayacağını ve yeni kadın üretici pazarlarının kurulmasına ışık tutacağını kaydeden Çakır, Buradan çıkacak sonuçlar;  hem mevcut pazarımızın gelişmesi ve üretici pazarında yer alan 100 kadınımızın daha da güçlenmesini sağlayacak, en önemlisi de devam ettirilmesi planlanan yeni kadın üretici pazarlarının oluşmasında ışık tutacak, yol gösterecektir.  Bilindiği üzere; kadınlar yaşamları boyunca hayatın hemen her alanında bazı temel haklardan, erkekler kadar yararlanamamakta ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıklarla karşılaşmaktadır. Bunların aşılabilmesi için biz kadınların, birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır. Yani şimdiki hazirun gibi. Bizler birlikte güçlüyüz. Ve iyi ki buradasınız. Projemizde; siz değerli paydaşlarımızla bir arada olmayı ve birlikte üretmeyi önemsediğimizi belirtmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarının kadın üreticileri de siyasi partilerin ve STK’ların kadın temsilcilerinin ziyaretlerini anlamlı bulduklarını ve desteklerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirttiler. Konuşmaların ardından Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, stantları tek tek gezerek, üretici kadınlarla sohbet etti. Kadınların önerilerini dinleyen Başkan Özyiğit, yeni kadın üretici pazarları için çalışmaya devam edeceklerini de söyledi.

Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı, cuma ve cumartesi günleri Bahçelievler Mahallesinde bulunan Dikenli Yol Caddesindeki pazar alanında kuruluyor.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?