BAŞKAN SEÇER: “ÖZGECAN OLAYINDA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ UYUŞTURUCU BAĞIMLISI İNSANLARIN BU MESLEKLERDE OLMAMASI LAZIM”

BAŞKAN SEÇER: “ÖZGECAN OLAYINDA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ UYUŞTURUCU BAĞIMLISI İNSANLARIN BU MESLEKLERDE OLMAMASI LAZIM”

YOLCU TAŞIMA ARAÇ SÜRÜCÜLERİ İÇİN EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI

SABIKASI OLANLAR VE MADDE BAĞIMLILARI DOLMUŞ, TAKSİ ŞOFÖRÜ OLAMAYACAK

SEÇER: “MERSİN’İN GELECEĞİ AÇISINDAN, SOKAKTAKİ HUZUR AÇISINDAN ÖNEMLİDİR DİYEREK BU İŞE GİRİŞTİK”

SEÇER: “184 ŞOFÖR ALIMI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Şoförler ve Otomobilciler Odası işbirliğiyle düzenlediği yolcu taşıma araç sürücülerine yönelik eğitim programının ilk dersi, Başkan Vahap Seçer’in katılımıyla yapıldı.

Başkan Seçer, burada yaptığı konuşmada,“Kararlıyız. Mersin’in geleceği açısından, sokaktaki huzur açısından önemlidir diyerek, bu işe giriştik. Bizleri gerçekten üzen, Mersin açısından, özellikle Tarsus açısından kötü bir imaj olan Özgecan olayında görüldüğü gibi uyuşturucu bağımlısı insanların bu mesleklerde olmaması lazım” dedi.

Başkan Seçer, yeni şoför alımları yaptıklarını söyleyerek, “Kadınları önemsiyoruz. İlk alımlarda 33 kadın arkadaşımızı aldık. Son olarak 184 şoför alımı gerçekleşti. 27 kadın başvurmuştu, uygun olan 17 kişi vardı, hepsi alındı” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın şehir içi ulaşımın daha modern ve güvenli hale getirilmesi, toplu taşıma araçları ile taksileri kullanan sürücülerin güvenilir kişilerden seçilmesinin sağlanması ve sürücülerin kayıt altına alınması amacıyla başlattığı yolcu taşıma araçları sürücü eğitim programının ilk dersi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in katılımıyla Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda yapıldı.

Başkan Seçer, bu konuda kararlı olduklarını ifade ederek, “Mersin’in geleceği açısından, sokaktaki huzur açısından önemlidir diyerek, bu işe giriştik. Bizleri gerçekten üzen, Mersin açısından, özellikle Tarsus açısından kötü bir imaj olan Özgecan olayında görüldüğü gibi uyuşturucu bağımlısı insanların bu mesleklerde olmaması lazım” dedi.

“Yaptığınız iş gerçekten zor bir iş”

Seçer, toplantı öncesinde, Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın Mersin’deki bin adet ticari takside Corana virüsü salgınına karşı uygulayacağı dezenfekte çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Daha sonra sürücülere ve hat sahiplerine seslenen Başkan Seçer, “Yaptığınız iş gerçekten zor bir iş. Çocuklarınızın rızkını kazanma adına tabiri caizse kelle koltukta iş yapmaya çalışıyorsunuz. Kaza sonucu sakat kalma, belki canından olma riski taşıyan bir meslek” dedi.

“Sokaktaki huzur için bu işe giriştik”

Yolcu taşıma araçları sürücülerine verilecek eğitimleri önemsediklerini ifade eden Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Önemli bir eğitim süreci başlayacak, Neden önemli? Kendi yaşadığım deneyimlerden başlayayım. Belediye Başkanı oldum, en önemli mücadele alanımız belediye otobüslerini süren şoförler oldu. Vatandaşa kötü muamele eden, sinkaf eden, yaşlı vatandaşlarımıza kötü muamele eden, direksiyonda çay içen, sigara içen, her türlü nahoş hareketi yapan, yolcu güvenliğini tehlikeye atan, telefonla konuşan, birçok gereksiz sözüm ona şoförle mücadele ettik. Tutanak altına aldıklarımızı tutanakla işten çıkardık, tutanak altına alamadıklarımızı tazminat pahasına işten çıkardık. Yeni şoförler alıyoruz. Kadınları önemsiyoruz. İlk alımlarda 33 kadın arkadaşımızı aldık. Son olarak 184 şoför alımı gerçekleşti. 27 kadın başvurmuştu, uygun olan 17 kişi vardı, hepsi alındı. Bu konu 2017 yılında meclis kararında belirlenmiş. Ücretle ilgili sorun yaşanmış. Bizim arkadaşların yaptığı çalışma ile 600 liradan 300 liraya düşürülmüş. Kararlıyız. Mersin’in geleceği açısından, sokaktaki huzur açısından önemlidir diyerek, bu işe giriştik. Bizleri gerçekten üzen, Mersin açısından, özellikle Tarsus açısından kötü bir imaj olan Özgecan olayında görüldüğü gibi uyuşturucu bağımlısı insanların bu mesleklerde olmaması lazım. Onlar da bizim yurttaşımız ama böyle bir mesleği icra etmemesi lazım. Onları da alır devlet tedavi eder. Ama böyle bir işin içinde olmaması lazım. Suçlu bir adam olmaması lazım. Suç işlemeye meyilli bir insan olmaması lazım. Şimdi bunlardan ari bir yapı oluşturuyoruz. Bu tür özellikleri olan insanların müracaatları reddediliyor, bu eğitimi alamayacaklar.” 

Kartlar SRC belgesi yerine de geçecek, kartı olmayan ticari araç kullanamayacak

Mersin’de 6 bin civarında şoför olduğunu, 4 bin 985 ticari aracın her gün 450 ila 500 bin vatandaşa taşıma hizmeti verdiğini ifade eden Seçer, yaklaşık 1,5 yıl içinde il genelindeki tüm şoförlere ulaşmayı ve eğitimden geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Akdeniz, Tarsus, Silifke ve Anamur’da yapılacak eğitimlere, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Mersin Üniversitesi ve Halk Eğitim Merkezi’nden eğiticilerin katılacağını kaydeden Seçer, kurslarda trafik, ilk yardım, iletişim, psikoteknik dersleri verileceğini anlattı.

Seçer,  “Kurslar sonunda karta sahip olacaksınız. Bu kartlar aynı zamanda SRC belgesi yerine de geçecek. Bu karta sahip olmayan hiçbir arkadaşımız toplu taşıma araçlarında görev alamayacak. Yani bunu zapturapt altına alıyoruz, disipline ediyoruz. Kayıt altına alıyoruz. Bunlar büyük kentlerde yapılan eğitimler. Biz de modern bir kentiz. Bu işte kararlıyız” dedi.

“Mersin, emin ellerde”

Başkan Seçer, yolcu taşıma araçları sürücüleri ve hat sahipleriyle buluşmasında, Mersin’in güvenli, huzur dolu bir şehir olduğuna da vurgu yaptı. Seçer, “Mersin güvenli bir şehir. Herkesin morali yerinde. Mersin, emin ellerde. Mersin, işi bilen kadrolar tarafından yönetiliyor. Bir kere, altını çizeyim iyi niyetli bir yönetim anlayışı içerisindeyiz. Bazı hatalar yapabiliriz. Ama yanlış yapmayız. Yanlış işler içinde olmayız. Kararımız hatalı olabilir, eksik olabilir, bilgi noksanlığı olabilir. Ama bunların hepsini düzeltebiliriz. Deneyimimiz, bilgimiz, vatan sevgimiz, Allah korkumuz, insan sevgimiz, çok şükür hepsi var. Bundan dolayı rahat edin. Mersin’e Belediye Başkanı olduysam, sizlerin desteğiyle oldum. Her iki kişiden biri beni tercih etti. Bu önemlidir, bu değerlidir. Bugüne kadar benim partime oy vermemiş, benim dünya görüşümden olmayan insanlar bana oy verdi. Bunun kıymetini biliyoruz. Bu mesajı da alıyoruz. Herkes rahat olsun, herkesi kucaklayacağız ki, öyle yapıyoruz. Mersin, güçlü bir kent, geleceği olan bir kent.  Mersin bölgenin değil, Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı kentleri arasına girmeye aday bir kent” dedi.

Sürücü eğitimleri 4 noktada verilecek

Sürücü eğitimleri, Akdeniz, Tarsus, Silifke ve Anamur olmak üzere 4 noktada verilecek. Eğitime adli sicil kaydı ve sabıkası olmayan, madde bağımlılığı bulunmayan sürücüler katılabilecek. Eğitim sonunda katılımcı sürücülere yolcu taşıma kartı verilecek ve bu karta sahip olmayanlar taksi, dolmuş, halk otobüsü gibi araçları kullanamayacak. Böylece Mersin genelindeki tüm yolcu taşıma araçları şoförleri eğitimli kişilerden oluşacak, bu tür araçlar vatandaşlar açısından daha güvenli olacak.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?