TFF BAŞKANI NİHAT ÖZDEMİR’DEN, GS BAŞKANI MUSTAFA CENGİZ’E SERT SÖZLER

TFF BAŞKANI NİHAT ÖZDEMİR’DEN, GS BAŞKANI MUSTAFA CENGİZ’E SERT SÖZLER

reklam"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

İŞTE NİHAT ÖZDEMİR’İN AÇIKLAMALARI:

Bugün sizlerle, özellikle son günlerde oluşan gündemi değerlendirmek, kulüplerimizden gelen eleştirileri yanıtlamak, bu sezon yaşanan olayları bir de federasyon cephesinden dinlemeniz için bir araya gelmek istedik. Üzülerek söylüyorum, bugün konuşacağımız konular yerine Milli Takımımızın EURO 2020’de nasıl başarılı olacağını tartışmayı, Türkiye’nin paha biçilmez boyutta tanıtım yapacağı, İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finaliyle ilgili hazırlıkları konuşmayı çok isterdim. Liglerimizde 2. yarı yeni başladı, inanılmaz bir tartışma ortamı yaşıyoruz. Herkesin futbol ortamından şikayeti var ancak kimsenin çözüm önerisi yok. Bir kurulumuz karar alıyor, 18 kulübümüzden de farklı sesler çıkıyor ama ortak tek bir ses var: ‘Federasyon önümüzü kesiyor, MHK bizi hedef alıyor’… MHK 18 kulübü birden nasıl hedef alabilir?

FUTBOLUN TÜM PAYDAŞLARININ FEDERASYONUYUZ

Eleştiri tabii ki olacaktır, yeter ki ölçülü, saygılı, adil olsun. Biz X kulübün, Y kulübün federasyonu değiliz. 18 kulübün de değiliz. Binlerce futbolcunun, futbolun tüm paydaşlarının federasyonuyuz. Bu tablonun futbolumuza zarar vermekten başka bir yansıması olmadı. Kirli düzen, şaibe, masa başı oyunlar, masaya vurma, masayı kırma gibi, sorumluluktan uzak söylemlerin Türk futboluna ne faydası olabilir? Hiçbir zaman bir kulübü, diğerinden ayırt etmedik. Protokolleri herkese eşit uyguladık. Kulüplerin çıkarlarını değil, Türk futbolunun menfaatlerini gözettik.

ALGI OPERASYONLARINI SIKÇA GÖRDÜK

Tarafsız kurullarımızın aldığı her karara saygı bekledik ama hiçbir gün o saygıyı maalesef göremedik. Bilakis, kurulların bağımsız kararlarına art niyetle yaklaşıldığını, algı operasyonları yürütüldüğünü de sıkça gördük. Her eleştiriyi sineye çektik, kendimizde hata aradık, düzeltme yoluna da gittik. Polemiklerin içinde kaldık ama kulüplerimizle hiçbir zaman polemiğe girmedik. Cevap yetiştirme yolunu seçmedik.

HOCAMIZA VE MİLLİ TAKIMIMIZA GÜVENİYORUZ

Bugün hepimizi birleştiren, kenetleyen, gurur duyduğumuz bir milli takımımız var. Son Dünya Kupası sahibi Fransa’ya karşı Konya’da kazanıp, Paris’te berabere kalan, evinde gol yemeyen, 1 maç kala da finalleri garantileyen bir Milli Takımımız var. Hocamıza, kadromuza güveniyoruz. Önümüzde finaller var. Maç maç bakacağız, gidebileceğimiz en üst noktaya kadar da gideceğiz.

ALDIĞIMIZ KARARLAR DEVRİM NİTELİĞİNDEDİR

FFP talimatı ve takım harcama limitleri, bugün çok tartışılmaktadır ama Türk futbolunda almış olduğumuz kararlar bir devrim niteliğindedir. Kulüplerin mali disipline uymaları halinde düzlüğe çıkacaklarına yürekten inanıyoruz. Göreve gelir gelmez yayıncı krizini kucağımızda bulduk. Kulüplerin menfaatlerini maksimum koruyabilmek için seri olarak 14 toplantı gerçekleştirdik. Paris’te beIN SPORTS’un üst yönetimiyle bir araya geldik ve her iki tarafın haklarını koruyacak kararlar aldık. 2 Ağustos’ta beIN SPORTS’la sözleşme yeniledik. Kulüplerimizin 3 ay geciken ödemelerinin hepsini yaptık. Kulüplerimiz de o parayla transfer yaptı. %13’lük bir kayıp oldu ancak yayıncımızla istikrarlı işbirliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Digiturk, bizim stratejik ortağımızdır. Gelecek sezon da Türk futbolunun değerini yükselterek kendileriyle yola devam edeceğiz. Ziraat Türkiye Kupası’nda iş birliği yaptığımız Turkuvaz Medya Grubu ve alt liglerden maçları ekrana getiren, Süper Lig maçlarını radyodan aktaran TRT’ye de şükranlarımızı sunuyoruz. Yeni sponsorluk müjdelerimiz olacak.

UEFA HAYRAN KALDI

Süper Kupa finali Vodafone Park’ta oynandı. Araştırmalara göre, Türkiye’ye 1 milyar TL’den fazla fayda sağlandı. UEFA hayran kaldı. Organizasyon gücümüzü, 30 Mayıs’ta Şampiyonlar Ligi finaliyle göstereceğiz. Yeni projelerimizi çok önemsiyoruz. UEFA Çocuk Vakfı ile çok önemli bir anlaşma yaptık.

MAÇ ERTELEMEK İÇİN TALEP BEKLEMEDİK

Elazığ ve Malatya’da bir deprem yaşadık. Önceliğimiz, oradaki vatandaşlarımızın güvenliği. Federasyon olarak maç ertelemek için herhangi bir kulüpten talepte bulunmaya gerek duymadık. Bölgedeki tüm kulüplerimizle birebir görüştük, onlara geçmiş olsun dedik. Erteleme kararımızı da kamuoyuna bildirdik. Sonrasında yapılan açıklamalar, iddialar, tamamen bizim dışımızdadır. Tüm maçları ertelerken, Malatya’da neden maç oynatalım? Bir yanda enkaz altında vatandaşlarımız kurtarılmaya çalışılıyor, diğer tarafta artçılar yaşanıyor. Allah korusun maç sırasında bir artçı olsa, insanlar panik olsa, bunun hesabını nasıl verirdik?

BİLDİKLERİ HALDE ELEŞTİRİ KONUSU YAPTILAR

Kulüp Lisans Kurulu’nun yapısını değiştirdik. Talimatta 3 yıllık bir plan ortaya kondu. 18 kulübümüzün başkan, yöneticileri ve CFO’ları ile seri toplantılar yaptılar. Tüm tablolar bire bir anlatıldı, sözlü ve yazılı olarak bildirildi. Ancak ne hikmetse, beraber yürürlüğe soktuğumuz bu talimatı eleştiri konusu yaptılar. Takım harcama limitlerinin 2 Eylül’de açıklanacağı herkes tarafından bilinmekteydi. Bunu kulüplerimizle yazılı olarak paylaşmakla kalmayıp, internet sitemizde de bunu ilan etmiştik. Ancak daha sonra niye 2 Eylül’de açıklandı diye eleştiriler oldu. Sayın Mustafa Cengiz’in son dönemde bazı sözleri oldu. Sayın Cengiz’in açıklamalarını üzüntüyle izledim. Hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz eleştirilerde bulundu. Kulüp Lisans Kurulu da, tıpkı Tahkim, PFDK gibi bağımsız hukuk kurullarından biridir. Kurulun uygulamalarına müdahalede bulunmamız mümkün değil. Sayın Cengiz’e bir konuda hatırlatma yapmak isterim. Israrla bazı kulüplerimize ayrıcalık yapıldığı söyleniyor. Kulüp Lisans ve FFP Talimatı, tüm kulüplerimizin desteği ve katkısıyla hazırlandı. TFF olarak biz son noktayı koyarak yayınladık. 15 Aralık tarihinde limit arttırım talebinde bulunacağını da tüm kulüplerimiz biliyordu. H maddesine göre kurulun bunu değerlendirme yetkisi vardı.

GEREKİRSE CEZALAR SEZON SONU VERİLECEK

Sayın Cengiz isim vererek beni sert sözlerle suçladı  bende bu yüzden ismini veriyorum bilmiyorsa öğrensinler.Sayın Cengiz’i de bazı kulüplere neden ceza verilmediğine dair soruları konusunda aydınlatmak isterim. Yaptırımlar, talimata göre sezon sonunda yapılacak incelemeler sonunda yürürlüğe girecek. Sayın Mustafa Cengiz, 15 Aralık’tan sonraki başvurular neden kabul edildi diye soruyor. Hayır, öyle değil. Eğer inceleseydi başvuruların 15 Aralık’tan önce yapıldığını görecekti. Kulüplerimize sesleniyorum: Bu tarz polemikler yaratarak TFF’yi taraftarların, kamuoyunun önüne atmayın.

Yine Fenerbahçe Kulübü Başkanı Sayın Ali Koç ve Başkanvekili Sayın Semih Özsoy’un, TFF’nin kendilerine transfer yaptırmadığına dair eleştirileri oldu. Hepinizin bildiği gibi transfer yaptılar. Talimatlar değerlendirildi ve ancak 1 transfer yapılabileceği ortaya çıktı. Sonuç olarak da 1 transferle kış dönemini kapattılar. Transfer planlarına hiçbir zaman karışmadık, karışamayız. Kurul, Fenerbahçe’nin talebini kısmen kabul ederek 16 milyon TL’yi harcama limitine dahil edip, diğer talebini reddetmiştir.

FİKRET ORMAN VE ADİL GEVREK LİMİT ARTTIRIMI İSTEDİ

Ağustos ayında Fikret Orman ve Adil Gevrek, limitlerin %50’ye çıkmasını istedi. ‘Çok erken. Biz UEFA’ya bildirdik, şimdi bunu yaparsak yanlış olur. Aralık’ta tekrar değerlendireceğiz’ dedik. Daha sonra bildiğiniz gibi Kulüpler Birliği Başkanımız değişti. Mehmet Sepil başkan oldu. Kendisi bu limitlerin artırılması gerektiğini bir yazıyla bize bildirdi. 9 Aralık’ta, kabul edilebilir sapma miktarını 2019-20 sezonu için %30’dan %40’a çıkardık. 20 Aralık 2019’da ise, almış olduğumuz bu kararı, kulüpler ortak mutabakat sağlayamadığı için iptal ettik. Daha sonra ‘Biz böyle bir talepte bulunmadık’ diyen kulüplerimiz, Tahkim Kurulu’na başvurdu. Tahkim de tabii ki bu başvuruları reddetti. Maalesef kulüplerimizin, kendi lehlerine olan kararlarda dahi mutabakat sağlamaları mümkün değil.

Kulüp Lisans ve FFP talimatları konusunda gelecek sezon için şunu hatırlatmak istiyorum: Bu talimatın daha ilk senesi. Eksikler, aksaklıklar olabilir. Teknik çalışmaları devamlı yapmaktayız. Doğru olduğuna inandığımız değişiklikleri gerçekleştireceğiz. Federasyon olarak kulüplerin suçlamalarını kabul etmiyoruz. Kulüplerimizi kurtarıyorsak, UEFA’dan ceza almasınlar diye kurtarırız. Bunu herkes böyle bilsin.

TRANSFERLER SAAT 24.00’E KADAR GİRİLEBİLİYORDU

Fenerbahçe’nin, transfer kayıt saatinin 18.00’den gece 24.00’e alınmasına dair bir talebi oldu. Kurulumuz bunu değerlendirmiş, uygun görmemiştir. Kamuoyunun belki de atladığı bir detay var. Siz transferlerinizi saat 24.00’e kadar girebiliyorsunuz. Biz transfer döneminin 1 gün önceden bitmesini istedik. Lisans Kurulu’nun incelemesi ancak 1 gün sürer dedik. Kurulumuz ‘Bize 6 saat yeter’ dedi.

ZORLU GÖRÜŞMESİ

Gelelim Zorlu’daki meşhur görüşmeye. Ben TFF Başkanı Nihat Özdemir olarak tüm kulüp başkanlarımızla gerek federasyon, gerek Zorlu, gerekse herhangi bir yerde görüşebilirim. Bunun bu kadar polemik yapılması kimseye fayda getirmez.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?