11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇALIŞTAYDA BULUŞTU

11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇALIŞTAYDA BULUŞTU

reklam"

SEÇER: “CHP’Lİ BELEDİYELER OLARAK AMACIMIZ HİZMET ETMEK”

SEÇER: “YEREL YÖNETİMLER YASA TASARISI HAZIRLANIRKEN BİZDEN GÖRÜŞ ALINMADI. UMUT EDİYORUM BİZİ DERİNDEN SARSACAK DEĞİŞİKLİKLER OLMAZ”
ÇALIŞTAYDA “TEMİZ AKDENİZ PROJESİ”PROTOKOLÜ İMZALANDI

SEÇER: “EKİPLERİMİZ SELE KARŞI TEYAKKUZDA”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partili 11 Büyükşehir Belediye Başkanının katılımıyla Adana’da gerçekleştirilen “Bereketli Topraklar Üzerinde Akıllı Kentlere Doğru” çalıştayına katıldı.

Çalıştayda değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olarak amacımız hizmet etmek. Bizden beklentiler yüksek. Bunun farkındayız. Amacımız hizmet etmek.Sorumluluklarımızın, yükümlülüklerimizin farkındayız. Çok şükür ki bu sorunların üstesinden gelecek, beklentilere cevap verecek deneyimde, tecrübede siyasetçileriz” dedi.

Yeni Yerel Yönetimler Yasası hazırlıklarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Seçer, yasa hazırlanırken belediyelerin de görüşünün alınacağının söylendiğini, ancak belediyelerden görüş alınmadan bir yasa tasarısı hazırlandığı kaydederek, “Umut ediyorum bizi derinden sarsacak, sıkıntı yaratacak değişiklikler olmaz” ifadelerine yer verdi.

Çalıştayda, ayrıca Akdeniz şehirleri ile ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü arasında gerçekleştirilen “Temiz Akdeniz Projesi”nin protokolü de imzalandı. Mersin, Adana, Hatay ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin taraf olduğu ve deniz temizliği konusunda taahhütlerde bulunduğu protokolü,Mersin Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Vahap Seçer imzaladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partili 11 Büyükşehir Belediye Başkanının katılımıyla Adana’da yapılan “Bereketli Topraklar Üzerinde Akıllı Kentlere Doğru’ çalıştayına katıldı. Çalıştay ile ilgili bir değerlendirme yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “31 Mart sonrası CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanının bir araya geldiği üçüncü toplantı. İlk durağımız İstanbul’du, daha sonra İzmir ve şimdi de komşu kentimiz Adana’dayız. Önümüzdeki günlerde sıra Mersin’e geldiğinde belediye başkanlarımızı kendi kentimizde de ağırlayacağız” dedi.

Çalıştayda, belediye başkanları başta deprem ve sel olmak üzere doğal afetlere karşı alınacak tedbirler, tarımsal üretim, kooperatifleşme, küresel iklim değişikliği, hava kirliliği, sosyal medya gibi konularda uzmanların sunumlarını dinledi, birbiriyle fikir alışverişinde bulundu.

Doğal afetlere karşı tedbirler değerlendirildi
2020 yılının Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen doğal afet haberleriyle başladığına işaret eden Başkan Seçer, “Bunlar hayatın içinde olabilecek gelişmeler ama özellikle afetlerle ilgili tedbirler almamız gerekiyor. Bunlar daha çok idarenin, merkezi yönetimdir, belediyelerdir, bu konudaki önleyici tedbirleriyle ilgili bir durum. Örneğin deprem konusunda çağın gerektirdiği teknik önlemleri alırsanız, ona göre bir imar planı yaparsanız, yapılaşmaya giderseniz, kentleşeceğiniz yerleri iyi belirlerseniz, bir deprem haritanız varsa ve bunun üzerinde bilimsel çalışırsanız bu tür afetlerde can ve mal kaybını minimuma indirirsiniz. Bunlar önemli. Diğer afetler için de bunlar geçerli. Biz de yeni seçilmiş belediye başkanları olarak her konuyu değerlendirdiğimiz gibi bu konuyu da değerlendiriyoruz” diye konuştu.
“Bizden beklentiler yüksek. Bunun bilincindeyiz”

Çalıştayda tarımsal üretim, kooperatifleşme, hava kirliliği, küresel iklim değişikliği, Ortadoğu’daki gelişmeler ve sosyal medya ile ilgili sunumlar dinlediklerini ifade eden Başkan Seçer, ayrıca İyi Partili belediye başkanlarıyla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Başkan Seçer, “Bir arada olmak her zaman faydalı. Danışmak, bilenin bilmeyene aktarması, bazı konularda fikir alışverişinde bulunmak, toplanmak, bir arada olmak, müzakere etmek önemli. İşte biz bunları gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olarak amacımız hizmet etmek. Bizden beklentiler yüksek. Bunun farkındayız. Sorumluluklarımızın farkındayız. Yükümlülüklerimizin farkındayız. Çok şükür ki bu sorunların üstesinden gelecek, beklentilere cevap verecek deneyimde, tecrübede siyasetçileriz. Birbirinden değerli belediye başkanlarımız var” dedi.

“Umut ediyorum sıkıntı yaratacak değişiklikler olmaz”
Başkan Seçer, yeni Yerel Yönetimler Yasası hazırlıklarıyla ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi:
“Bu konuda bazı bilgilerimiz var. Arzu etmediğimiz yasal değişiklikler de var. Biz bunu daha önce Sayın Cumhurbaşkanı toplantıya çağırdığında orada da konuşmuştuk. Bizden katkı istenmişti ama sonra devamı gelmedi. Bizden görevlendirilen arkadaşlar hiçbir suretle çağrılmadı. Toplanılmadı. Yine iktidar kendince bazı değerlendirmelerle yerel yönetimlerle ilgili yasa değişikliği yapıyor. Umut ediyorum bizi derinden sarsacak, sıkıntı yaratacak değişiklikler olmaz. Bekliyoruz, neler çıkacak hep beraber göreceğiz.”

“Ekiplerimiz sele karşı teyakkuzda”
Mersin’de son 2 gündür etkili olan yağış ve buna bağlı olarak yüksek kesimlerden denize doğru inen kar sularının taşkınlara yol açmasıyla ilgili olarak da konuşan Başkan Seçer, “Dünden bu yana yoğun bir yağmur var. Akşam saatlerinde yoğunlaşan yağmur Mersin’de de Adana’da da bazı zorlukları karşımıza çıkardı. Çok etkili oldu. Bazı taşkın tehlikelere neden oldu. Yüksek kesimlere yağan yağmur, daha önce yağmış karların erimesine sebep oldu, onun da tesiri büyük oldu ve dereler yukarılardan gelen suları almaz oldu. Teyakkuzdayız. Şu anda büyük bir sıkıntı yaratacak durum yok. Ekiplerimiz görevinin başında” ifadelerini kullandı.

4 büyükşehir ODTÜ ile temiz deniz protokolü imzaladı
Çalıştayda, Akdeniz şehirleri ile ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü arasında gerçekleştirilen “Temiz Akdeniz Projesi”nin protokolü de imzalandı.
Mersin, Adana, Hatay ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin taraf olduğu ve deniz temizliği konusunda taahhütlerde bulunduğu protokolü, Mersin Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Vahap Seçer imzaladı.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?