AKP kulislerinde dolaşan kritik anket: Oylar ilk kez 2002’nin gerisinde

AKP kulislerinde dolaşan kritik anket: Oylar ilk kez 2002’nin gerisinde

Deniz Zeyrek, AKP’liler arasında dolaşan kritik ankete ilişkin bir yazı kaleme aldı. Ankara’da uzun süre AKP’de görev almış bir grubun, yaptığı anketleri aboneleri ile paylaştığına dikkat çeken Zeyrek, “Son anketi ben de gördüm, erime herkesin dikkatini çekmiş” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesinde ‘İki fotoğraf ve muhalefete zor bir soru’ başlıklı köşe yazısında AKP kulislerinde dolaşan kritik ankete ilişkin açıklamalarda bulundu.

adsiz-tasarim-2.png

Erken seçim olacak mı?

Son zamanlarda AKP kulislerinde en çok “erken seçim olacak mı” sorusunu duyduğunu belirten Zeyrek, “Kasım 2022’de, yani normal vaktinden 8 ay önce seçim bekleyenler de var ama ben Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidarın imkanlarını son gününe dek kullanacağı, seçimleri zamanında yapacağı kanaatindeyim. O nedenle ‘erken seçim olacak mı’ sorusundan çok, ‘yapılacak ilk seçimler nasıl sonuçlanır’ sorusunu daha fazla önemsiyorum” ifadelerine yer verdi.

‘Paylaştıkları raporu gördüm’

Ülkenin genel ekonomik tablosu nedeniyle iktidarın kan kaybının devam ettiğine vurgu yapan Zeyrek şöyle devam etti:

“AK Parti açısından başka bir kayıp alanı daha var. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kitlesel kayıplar yaşayabilir. Mevcut politikaları sürdürürse büyük kentlerdeki Kürtlerin oyunu da kaybedebilir.

Ekonomi, işsizlik gibi faktörlerin neden olduğu kayba Kürt seçmenlerin kaybı eklendiğinde de AK Parti, kurulduğundan bu yana en düşük oy alabilir.

adsiz-tasarim-4.png

Ankara’da çoğu AK Parti’de uzun süre görev almış, AK Partili başbakanlara danışmanlık yapmış, siyasetçi, akademisyen ve kamuoyu araştırmacılarından oluşan bir grup var. Düzenli olarak araştırmalar yapıyor, sonuçları sadece aboneleriyle paylaşıyorlar.

Temmuz sonu paylaştıkları raporu görme fırsatı buldum.

AKP’nin oyları ne kadar düştü?

AK Parti’nin oylarındaki ciddi erimeyi onlar da tespit etmişler ve analizlerinde AK Parti oylarının 2002 öncesine düştüğüne dikkat çekmişler.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın popülaritesi de AK Parti’nin üstünde olmakla birlikte, ciddi düşüşe geçmiş.

Peki gelecek iki yılda AK Parti ve Erdoğan bu tabloyu değiştirebilir mi?

Bunun için iki ciddi gelişme yaşanması şart.”

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?