BAŞKAN GÜLTAK – DAHA ÇOK İNSANIMIZI KAYBETMEMEK İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜME HIZ VERMELİYİZ

BAŞKAN GÜLTAK – DAHA ÇOK İNSANIMIZI KAYBETMEMEK İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜME HIZ VERMELİYİZ

reklam"

AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK;

“DAHA ÇOK İNSANIMIZI KAYBETMEK İSTEMİYORSAKKENTSEL DÖNÜŞÜME HIZ VERMELİYİZ

* Meclis toplantısında konuşan Başkan Gültak; “Depremlerde daha fazla insanımızı kaybetmek istemiyorsak kentsel dönüşüm ve yenileme projelerine ağırlık vermeliyiz. Nasıl ki insanımız arabasını periyodik olarak bakımdan geçiriyor ise; içinde yaşadığı, çocuklarını uyuttuğu evini de zamanı gelince kontrol ettirmeli, depreme karşı güçlendirmelidir” dedi.

Akdeniz Belediye Meclisi; Kasım ayı birinci oturumunu, M. Mustafa Gültak başkanlığında, konferans salonunda gerçekleştirdi. Açılış ve yoklama ile başlayan toplantı, önceki toplantının birleşim tutanak özetinin oylanmasıyla devam etti. Ardından Meclis’e sunulan, ‘lojistik sektörünün geliştirilerek sektör çalışanların koşullarının iyileştirilmesi’ ile ‘Roman vatandaşların yaşadıkları evlerinin, meslek, istihdam ve eğitim şartlarının iyileştirilmesi’ ile ilgili önergeler okunarak üyelerin oybirliğiyle kabul edildi.

“Amacımız, insanlarımıza daha güvenli ve sağlıklı yaşam alanları sunmak”

Bu gündem maddesi ile ilgili söz alan Başkan Gültak; İzmir’de meydana gelen depremde yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara şifalar dileyerek; “Eğer biz Türkiye’de kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar yapmaz isek, Meclis üyeleri ve belediye başkanları olarak bu ölümlere hepimiz ortak olacağız.

Dolayısıyla bir yeri riskli alan ilan etmek veya kentsel dönüşüm ilan etmek, insanların zararına değil hayrına bir iştir. Hiçbir şey, insan canından üstün değildir. İnsanlarımızın sağlığı, konforu ve daha iyi koşullarda yaşamalarını sağlamak için mücadele ediyoruz. Amacımız, insanlarımızın daha iyi güvenli ve sağlıklı koşullarda yaşamlarını sürdürmeleridir” diye konuştu.

“Canlarımızı kaybetmek istemiyorsak, kentsel dönüşümden başka çaremiz yok”

TOKİ vasıtasıyla özellikle 2001 yılından sonra birçok kentte dönüşüm ve yenileme projeleri uygulandığının da altını çizen Başkan Gültak; “Mersin’de ise kentsel dönüşüm bir türlü başlamıyordu. Çok şükür biz başlattık Çay Mahallesinde. Şimdi Barış, Bahçe ve Turgut Reis’te başlatacağız inşallah. Sadece Akdeniz’de değil, Yenişehir ve Mezitli’de de çok yaşlı binalar, riskli yapılar var. Canlarımızı depremde kaybetmek istemiyorsak, başka çaresi, yolu yok.

Ne dedik? Çay Mahallesi’nde gerçekleşen dönüşümde, sadece mahalle sakinleri oturabilecek’ dedik. Geçmişten gelen bazı yanlışları bir çırpıda düzeltmek kolay değil. Fakat vatandaşın da her şeyi devlete bırakmaması; ailesiyle içinde yaşadığı, çocuklarını uyuttuğu evini yenilemesi, depreme dayanıklı hale getirip kuvvetlendirmesi gerekir. Nasıl ki arabanıza zamanı gelince bakım onarım yaptırıyorsanız, evinize de titizlikle yaklaşmalısınız. İnsanımız, ev alırken her şeyi araştırmalıdır” ifadelerini kullandı.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?