BAŞKAN SEÇER’DEN “İSTİKLAL MARŞI” MESAJI

BAŞKAN SEÇER’DEN “İSTİKLAL MARŞI” MESAJI

reklam"

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,“12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Seçer, mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Ulusal Kurtuluş günlerinde, Anadolu’da oluşan heyecanı koruyan, vatan sevgisi ve inancını canlı tutan İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde ‘Milli Marş’ olarak kabul edilişinin 99. yılını büyük bir gururla kutluyoruz.

İstiklal Marşı; ulusumuzun özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan asla ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak var olma mücadelesinin ölümsüzleştiği eşsiz dizelerdir.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’yla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olarak öylesine güzel ifade etmiştir ki, bu dizeler onun kaleminden çıkıp artık milletimize mal olmuştur.

O güç dönemlerde dahi toplumun bir ferdi olarak sıkıntıları derinden yaşayan Mehmet Akif; inancını hiçbir zaman kaybetmemiş, Anadolu’yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış, Milli Mücadele’ye değerli katkılarda bulunmuştur.

‘Korkma’ sözcüğüyle başlayan ve her bir mısrasında bizlere çok şey katan bu eserin ruhu, sonsuza dek bizlere yol göstermeye devam edecektir.

Bugün hepimize düşen en büyük görev, İstiklal Marşımız’da anlamını bulduğu gibi, geçmişteki eşsiz mücadelelerin önem ve değerlerini bilmek, Cumhuriyetimizi ve onun eşsiz değerlerini sonsuza kadar yaşatmak olmalıdır.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 99. yıldönümünde İstiklal Marşı’nda istiklal davamızı anlatması bakımından büyük manası olan önemli mısralar vardır. “Benim en beğendiğim bölüm de ‘Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet, Hakkıdır Hakk’a tapan milletimizin İstiklal’ benim bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır” diyen, Kurtuluş Mücadelemizin ateşini yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklamreklam