Çavuşoğlu sitem etti: Amerika Taliban’la görüşünce sorun yok, biz görüşünce var

Çavuşoğlu sitem etti: Amerika Taliban’la görüşünce sorun yok, biz görüşünce var

reklam"

Türkiye’nin Taliban’a yaklaşımı konusundaki eleştirilere yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Amerika oturuyor, Taliban ile anlaşma imzalıyor, onda sorun yok. Biz görüştüğümüz zaman sorun var. Kendi menfaatlerimiz için herkesle görüşmek lazım” dedi. Çavuşoğlu ayrıca, Taliban’ın yönetim anlayışını benimsemediklerini, ‘Hiçbir yabancıya müdahale etmeyeceğiz, herkes burada yaşayabilir, diplomatik misyonlara da dokunmayacağız, faaliyetlerini sürdürebilir’ gibi mesajlarını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hürriyet’ten Hande Fırat’ın Afganistan’daki son gelişmelere ve Türkiye’nin tutumuna ilişkin sorularını yanıtladı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’in Taliban tarafından ele geçirilmesinin ardından Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmeyle ilgili planını iptal ettiği iddiasıyla ilgili Çavuşoğlu, ‘bunun erken olduğunu ve yeni şartlar oluştuğunu’ söyledi. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kabil Havaalanı’nda askeri kanattayız. Sivil kanatta ise kaos var. Uçakların iniş kalkışlarında da problem oldu. Maalesef bazı kişiler de öldü. Çok üzüldük. Buradan tahliyeler yapılıyor, misyonlar tahliye ediliyor. Bir grup vatandaşımızı getirdik. Havaalanında tahliye ve diğer konularda başta ABD olmak üzere diğer ülkelerle birlikte çalışıyoruz. Önceliğimiz geri kalan vatandaşlarımızın, dönmek isteyen vatandaşlarımızın tahliyesini gerçekleştirmek. Şu anda önceliğimiz farklı. Askerlerimizle ilgili kararı Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hep beraber vereceğiz.”

Çavuşoğlu, Taliban ile müzakere konusu hakkında da, Afganistan içinde, Dr. Abdullah Abdullah, Karzai ve Hikmetyar’ın da içinde olduğu bir komisyon oluşturulduğunu kaydetti. “Bunlar daha önce Taliban ile müzakere eden insanlar. Şimdi Afganistan’ın yönetimi ile ilgili müzakere edecekler” diyen Çavuşoğlu, ‘kendi aralarında barışçıl yöntemlerle anlaşmaya varmalarını umduğunu’ dile getirdi.

“HERKESLE GÖRÜŞMEK LAZIM”

Türkiye’nin Taliban’a olan yaklaşımına yönelik eleştirilere yanıt veren Çavuşoğlu, ABD’yi örnek göstererek, “Amerika oturuyor, Taliban ile anlaşma imzalıyor, onda sorun yok. Biz görüştüğümüz zaman sorun var. Kendi menfaatlerimiz için herkesle görüşmek lazım. Bu onları benimsediğimiz, onların yönetimini ya da ideolojisini benimsediğimiz anlamına gelmez. Çin, Rusya, İran, Taliban ile görüşüyor. Herkes pragmatik davranıyor. Bunlar normal şeyler” değerlendirmesinde bulundu.

“TALİBAN’IN MESAJLARINI OLUMLU KARŞILIYORUZ, YÖNETİMİNİ DEĞİL”

“Sosyal medyada ‘Türkiye laiktir, Taliban rejimini mi benimsedik?’ gibi bazı ifadeler gördüm” diyen Dışişleri Bakanı, bu konuda ise kendisini şu sözlerle savundu:

“Taliban, ‘Hiçbir yabancıya müdahale etmeyeceğiz, herkes burada yaşayabilir, diplomatik misyonlara da dokunmayacağız, faaliyetlerini sürdürebilir’ gibi olumlu mesajlar verdi. Havaalanına şu anda bir müdahaleleri yok. Biz bunları, bu mesajları olumlu karşıladığımızı söyledik. Yoksa, ‘Taliban’ın yönetim anlayışını, rejimini benimsiyoruz, olumlu karşılıyoruz’ demedik. Ayrıca ‘Mesajlarını olumlu karşılıyoruz’ dedik ama temkinli yaklaştığımızı yani uygulamada da görmek gerektiğini söyledik.”

“GERİDE KAOS BIRAKARAK ÇEKİLMEK DOĞRU DEĞİL”

Çavuşoğlu son olarak Afganistan’daki kaosla ilgili şunları dile getirdi:

“En çok eleştirilen iki unsur var. Biri Gani’nin ülkesini aniden terk etmesi. Diğeri ABD’nin ani ve plansız çekilmesi. Konuşacak, buradan çıkarılacak çok dersler var. Bunu ABD Dışişleri Bakanı Blinken’a da söyledim. Şu kaos ortamı bitsin. Hatalarla ilgili söyleyeceğimiz çok söz var. Biden kendisi açısından savunmaya çalıştı ama 20 sene kalıyorlar, çıkış planı olmadan birden çıkıyorlar. Irak’ta da aynı hatayı yaptılar. Bu kadar ani bir kararla ve plansız, geride kaos bırakarak çekilmek doğru değil.”

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?