CHP İl Başkanı Adil Aktay, MGC’yi ziyaret etti

CHP İl Başkanı Adil Aktay, MGC’yi ziyaret etti

reklam"

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ni (MGC) ziyaret etti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününün tarihçesine değinen Başkan Adil Aktay, günümüzde bu hakların oldukça gerisinde kalındığını dile getirdi. Basının önemine de vurgu yapan Aktay, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 yılında çalışan gazeteciler ile ilgili kazanılmış haklar var. Ama bugüne baktığımız zaman maalesef o günlerin çok gerisinde olduğumuz kanaatindeyim. Basın yasama, yürütme, yargının yanında dördüncü güç olarak değerlendirilir. Onun için hem basın özgürlüğü hem de basın çalışanlarının ekonomik özgürlüklerinin var olması koşulu önemlidir. Gazetecilik haklarının korunması yönünde daha çok mücadele etmek gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

“Yerel basın desteklenmeli”

Özellikle yerel basının ayakta durması için kent dinamikleri tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade eden Adil Aktay, konuşmasını şöyle sürdürdü: Tabi basının yerelde daha çok desteklenmesi lazım. Yerel örgütlerin de yerel basını ciddi anlamda desteklemesi gerekir. Bu bağlamda dün açılışını yaptığınız MGC lokali için sizleri tebrik ediyorum, hayırlı uğurlu olsun. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın gayret ve desteklerinden dolayı da teşekkür ediyorum. Yerel yönetimlerin, örgütlerin basını ciddi anlamda desteklemesi oldukça önemli diye düşünüyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum.

“Gazeteciliğin mesleki oda şekline gelmesi zaruridir”

MGC Başkanı R. Kaya Tepe ise yapılan ziyarette basın mensuplarının karşılaştığı sorunlara değindi. Tepe, “Mevcut durumda zaten yaşadığımız sıkıntılar vardı ama pandemi ile bu en üst noktaya ulaştı. Türkiye genelinde onlarca radyo ve televizyon kapanırken, pek çok gazetenin de hem ilanlarının kesildiğini hem de kapatma durumunda kaldıklarını biliyoruz ekonomik şartlardan dolayı. Bu dönemde gerek yerel yöneticilerden gerek, kent iş adamlarından kamu kurumu kuruluş yetkilerinden desteklerini bu döngüde artırarak vermeleri gerektiğini ifade ediyoruz. Ve son olarak biz gazeteciliğin artık bir oda şekline dönüşmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?