CHP’Lİ ANTMEN ‘AKKUYU İLE BİRLİKTE RUSLAR SICAK DENİZLERE İNDİ

CHP’Lİ ANTMEN ‘AKKUYU İLE BİRLİKTE RUSLAR SICAK DENİZLERE İNDİ

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, bugün Mecliste düzenlediği basın toplantısında Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında üçüncü reaktörün temelinin atılması törenini eleştirerek “Bugün 11 Mart. Yani 11 Mart 2011’de Japonya Fukuşima’da meydana gelen nükleer felaketin yıldönümü. Dün de Mersin Akkuyu’da üçüncü reaktörün oturulacağı alanın temeli atıldı. İktidar aslında dün değil de tam da Fukuşima Nükleer felaketinin yıldönümü olan bugün o temeli atsaydı tam yerinde olurdu! Nasıl olmuş da atlamışlar şaşırdım!” dedi.

Antmen, açıklamasında, Fukuşima Nükleer Santrali kazası sonrası yaşanan zararlarla ilgili görüntüler paylaştı. CHP’li Vekil “Fukuşima nükleer santral felaketi yaşandığında Japonya başbakanı olan Naoto Kan, beş yıl sonra itirafta bulunarak, ‘Recep Tayyip Erdoğan’a Japon nükleer teknolojisini tavsiye ettiğime pişman oldum. Türkiye gibi sismik ve terör riski olan bir ülke nükleer santralden vazgeçmeli’ dedi. Bakınız, dünya teknoloji lideri bir ülke diyor ki ‘Nükleer santral kurmayın!’ Teknoloji devi ülkede bile kaza alıyor. Ama Tübitak’ın başına bile hayvanat bahçesi müdürü atayan bir ülkede neler olur siz hesap edin. Rusların sıcak denizlere inme projesi de Akkuyu ile birlikte hayata geçmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Alpay Antmen’in açıklamalarında öne çıkanlar şu şekilde;

SANTRALDAKİ BİR KAZADA MERSİN CEHENNEME DÖNER

Daha önce söyledim, yine söylüyorum; Akkuyu nükleer santrali,  Akdeniz’in ekosistemini bozacak; tarımını, turizmini, insan sağlığını, yaşamı tehdit edecek düzeyde etkileyecektir. Ayrıca bölgemiz nükleer atık deposuna dönüştürecektir. Bunun yanında santralin yapım ve işletmesine ilişkin sözleşme kamu yararına ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır. Oysa ülkemiz ve özellikle bölgemiz, doğa ve insan dostu yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengindir. 6 Nisan 2019 tarihinde Mersin-Akkuyu’da nükleer santralde reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlak oluşmuştu. Mersin Akkuyu’da santral inşaatında yaşanan çatlak geleceğimizde, bölgemizde ve ülkemizde de çatlak oluşturmaktadır. Mersin uzun sahilleri, yeşil bir doğası olan inci gibi parlayan bir kenttir. Mersin cennet bir şehirdir. Yarın yaşanacak bir kazada cennet Mersin; cehenneme döner!

AKKUYU YÖNETİMİ TÜRKİYE’DE DEĞİL

Bu arada başka bir konu da şu değerli basın mensupları; Şu anda Akkuyu’da 8 yönetici var. Sadece bir tanesi Türk. O da çifte vatandaş. Başka bir konu ise şu; Akkuyu yönetiminde bulunan Henri Edouard Proglio’nun, ülkesi Fransa’da yolsuzluk yaptığı ve hem kamu kurumundan hem özel sektörden maaş aldığı da biliniyor.

AKKUYU’DA NE OLDUĞU SIR

Ayrıca bir soru önergesi ile de Ticaret Bakanına “Akkuyu’ya Ruslar hangi malzemeleri getiriyor?” diye sordum. Ticaret Bakanı sayın Pekcan verdiği yanıtta “Ticari sır” dedi. Ne sırrı? Mersin’e nükleer santral yapılıyor ama ülkemiz bunun içinde ne olduğunu bilmiyor! Bu kitlesel ölçekte yıkıma yol açacak bir saatli bombadır. Son bir husus, Akkuyu Rus limanı, askeri üssü olacak ya; buraya çok yakın mesafede NATO limanı var. Bu kadar yakın mesafede Rus ve Amerikan silahlı güçleri arasında ne gibi senaryolar yaşanabilir, takdirini kamuoyuna bırakıyorum.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?