CHP’Lİ ANTMEN ‘ÜLKEYİ KORONA İKTİDARI DA KORKU VİRÜSÜ SARDI’

CHP’Lİ ANTMEN ‘ÜLKEYİ KORONA İKTİDARI DA KORKU VİRÜSÜ SARDI’

İçişleri Bakanlığının Covid-19 salgını önlemleri kapsamında baro seçimlerini durdurması ancak diğer toplantı ve kongrelere izin vermesine CHP’den tepki geldi.

Kendisi de eski bir baro başkanı olan Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Anlaşılan İçişleri Bakanına göre Koronavirüs toplantıya göre bulaşıyor. AKP’nin toplantılarında, gösterilerinde, kongrelerinde bulaşmıyor ama barolarda bulaşıyor herhalde” dedi.

Antmen, yasa ile hüküm altına alınan bir kuralın genelge ile değiştirilmesinin hukukla ilgisinin olmadığını belirterek “Burada hedefte barolar bulunuyor. Dik duran, Anayasa ve hukuk dışında hiçbir güce boyun eğmeyen avukatlar hedefe konuluyor. Çünkü salgının kontrolden çıktığı, halka her gün yalan söylendiği, ekonomin battığı, demokrasinin yok edildiği, dış politikada çuvallandığı, hukukun ayaklar altına alındığı bir ortamda baro kongrelerinde gerçekler konuşulacak ve hukuka bağlılık çağrısı yapılacaktı. İktidarın korkusu bundandır” ifadelerini kullandı.

Antmen çoklu baro projesinin bir FETÖ planı olduğunu söyleyerek “Şu ana kadar baskıyla, zorlamayla sadece İstanbul’da ikinci bir baro kurulabildi.  Kamu avukatlarına iktidarın alternatif barosuna üye olmaları için baskı kuruluyor hatta tehdit ediliyor. Barolar dün Ergenekon, Balyoz, Kafes gibi kumpaslara nasıl karşı çıktıysa; bundan sonra da sarayın kumpaslarına karşı dik duracaktır. Amaçları çok açık. Ankara ve İzmir’de de zorla ve baskıyla alternatif baro kurup kongrelere yetiştirmek. Barolar demokrasi diyor ama saray ise kumpası tercih ediyor. Anlaşılan ülkeyi korona virüs, iktidarı da korku virüsü sarmış” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?