“İşçi sınıfına adeta Çin Seddi kurmuşlar” diyen Özgür Özel, Bakan Yerlikaya’ya “1977 işçi ile yürüme” teklifi sunmuş

“İşçi sınıfına adeta Çin Seddi kurmuşlar” diyen Özgür Özel, Bakan Yerlikaya’ya “1977 işçi ile yürüme” teklifi sunmuş

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Taksim’de 1 Mayıs kutlamasını engellemek için Saraçhane’de kurulan polis barikatı için “İşçi sınıfına adeta Çin Seddi kurmuşlar. Ne menem bir manzaradır, bunu Cumhurbaşkanı’na söyleyeceğim” dedi.

Sözcü Gazetesi yazarı İsmail Saymaz, CHP lideri Özgür Özel’le görüşmesini anlattı.

Sözcü Televizyonu canlı yayınına katılan Saymaz, İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamasına izin verilmemesi ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la perşembe yapılacak görüşmesini konuştuklarını aktardı.

Özgür Özel’den Yerlikaya’ya “1977 işçi ile yürüme” teklifi gitmiş

Gazete Duvar’ın Sözcü yayınına dayandırdığı habere göre, Özel’in Taksim Meydanı’na 1977 işçiyle yürümeyi teklif ettiğini söyleyen Saymaz, “Özgür Özel, dün MYK’da kararlaştırılan bir teklifi İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya götürmüş. 1977’deki olaylı 1 Mayıs’ta hayatını kaybedenlerin anısına, 1977 sendikasız işçiyle Taksim’e yürümek istemiş. Sendikasız olmaları da şu bakımdan önemli, işçilerde sendikalılık oranı yüzde 10’lara kadar düştü. Ali Yerlikaya önce 300 demiş, sonra da CHP’li yöneticileri işin içine katarak sayıyı daha da indirmiş. Bunun üzerine Özgür Özel de buna evet demenin ‘majestelerinin muhalefeti’ durumuna düşüreceğini ifade ederek bu teklifi kabul etmemiş” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs’ta Bozdoğan kemeri (Fotoğraf: Umut Taştan)

1 Mayıs’ı da Erdoğan’la görüşecek

Saraçhane’deki su kemerinin önünde polis barikatı kurulduğunu hatırlatan Saymaz, “Özgür Özel’e bugünün o meşhur fotoğrafını sordum, ‘Su kemerinin altında ve üstünde polis yığınağını görebildiniz mi’ dedim. ‘Gördüm, işçi sınıfına adeta Çin Seddi kurmuşlar’ dedi. Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la hangi konuları konuşacağını Saygı Öztürk’e ifade etmişti, ‘Artık bunların yanında 1 Mayıs’ı da Cumhurbaşkanı’nın önüne getireceğim’ dedi” şeklinde konuştu.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?