CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Kılıçdaroğlu, AYM’nin ‘hak ihlali’ demesinin ardından Enis Berberoğlu’na ilişkin yeniden yargılamaya yer olmadığına ilişkin karara yönelik sert tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

Adalet dediğimiz kavram dünyanın en soylu kavramıdır. İnsanın temelidir. Saygın parlamento adaleti sağlayan parlamentodur. Hukuk devleti adaleti sağlayan devlettir.

Anayasa’da diyor ki: AYM kararları Resmi Gazete’de hemen yayınlanır. Yasama yürütme ve yargı organlarını bağlar. Şimdi AYM’nin aldığı bir karara yasama uyuyor ama bir alt yargı organı diyor ki AYM kararlarına uymayacağım. Bir üst mahkemenin verdiği kararı alt mahkeme uymayacağım diyorsa orada bir çürüme var. Devlet hepimizin devleti, vatan da hepimizin vatanı. Bu Anayasa referanduma gitti mi? Gitti. Beni bağlıyor, parlamentoyu bağlıyor, AYM’yi bağlıyor. Tuz kokar arkadaşlar, o zaman vatandaş da der ki, ‘ben de vergi ödemiyorum, AYM kararına uyulmuyorsa ben neden vergi dairesinin müdürünün talebini yerine getireceğim?’ Bir kaosa zemin hazırlanır.

Biz adaleti ayaklar altına alan bir karar olduğunda sessiz mi kalacağız? Bir kişi haksızlığa uğradığı zaman görmezden mi geleceğiz? Bir hakim çıkacak ben senin kararına uğmayacağım diyecek. O zaman AYM’yi kapatalım, yargıyı da kapatalım. Orada tuz kokmuş demektir. Hepimizin oturup vicdan sorgulaması yapması lazım.