MEZİTLİ BELEDİYESİ KENTİNDEKİ SURİYELİ GERÇEĞİNİ KİTAP YAPTI

MEZİTLİ BELEDİYESİ KENTİNDEKİ SURİYELİ GERÇEĞİNİ KİTAP YAPTI

Mezitli Belediyesi, “Mezitli’de yaşayan Suriyelilerin ve Türk Vatandaşlarının İhtiyaç Analizi” bir kitap yayımlandı. Mezitli Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü ve kardeş şehri Berlin Tempelhof-Schöneberg Belediyesinin birlikte hazırladığı kitapçık Türkçe ve İngilizce olarak bastırıldı.

Göç olayının Suriyeliler özelinde Mezitli’de yaşayan farklı sosyal statü ve kültürden vatandaşlara sorulan sorularla zenginleştirilen kitap, kentte yaşayanların bakış açısını anlatabilmesi nedeniyle son derece önemli konuları kapsıyor.

Mezitli’de yaşaya Suriyelilerin durumu ve Türk vatandaşların bu konudaki algısıyla ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarının yayınlandığı kitapta Suriyelilerin yoğun yaşadığı bölgeler, ilişkiler, ekonomiye, kültüre, huzura katkıları ya da zararları Mezitlililerin verdikleri cevaplar ışığında analiz edildi.

Suriyelilerin işgücüne katılımı, verilen eğitim gibi konulara bakış açsının da incelendiği kitabın son bölümünde ise savaşın sona ermesi durumunda ülkelerine geri dönüp dönmeyecekleri konusunda verilen yanıtlar raporlaştırıldı.

Dünyada meydana gelen siyasi, ekonomik ve sosyal krizlerle birlikte küresel bir olgu haline geldiğine dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Kardeş kentimiz Tempelhof-Schöneberg Belediyesi ile birlikte Mezitlililer, Suriyeli gerçeğini nasıl görüyor, geleceğe yönelik beklentileri nelerdir yazılı bir rapor alsın istedik. Kitabımızı Türkçe ve İngilizce olarak bastırarak daha geniş kitlelere ulaşmasını ve olası projeler için kaynak oluşturmasını umuyoruz” dedi.

Başkan Tarhan; “Suriye’de 2011 yılında başlayan kriz ve bugün hala devam eden çatışmalar sebebiyle 6,5 milyondan fazla insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Sekizinci yılını doldurduğumuz bu krizin en önemli muhataplarından birisi geçmişte Ortadoğu’ya açılan ticaret kapısı olma niteliğini gösteren Suriye ile 911 kilometrelik sınırı olan ve jeopolitik onumu ile göçlerden her zaman etkilenen Türkiye oldu. İç İşleri bakanlığımıza bağlı Göç İdaresi Genel müdürlüğü verilerine göre Kasım 2019 itibariyle kayıt altına alınarak geçici koruma statüsü verilmiş Suriyelilerin ülkemizdeki sayısı 3 milyon 687 bin 244’e ulaştı. Şu an Mersin bu düzensiz ve yoğun göçten en fazla etkilenen altıncı ildir. 194 bin kişilik nüfusa sahip Mezitli’de bu nüfusa ek olarak Mersin İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün Ekim 2019 verilerine göre kayıt altına alınabilmiş geçici koruma kapsamında 25 bin 188 Suriyeli yaşarken; 2017 verilerine göre nüfus 187 bin 536 iken ilçemizde 43 bin 60 Suriyeli yaşamaktadır” şeklinde bilgi verdi.

Suriyeliler ile ilgili yeterli veririnin olmamasının birçok sakıncayı da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Başkan Tarhan, “Yerel yönetimlere Suriyeli nüfus için ayrı bir kaynak ayrılmaması ve belediyemiz kendi vatandaşlarımıza ek olarak planlanmamış göç ile gelen bu nüfusa temel seviyede hizmet götürmede yetersiz kalması, bu sayısının kayıt altına alınanlardan daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu durum yerel yönetimler olarak bizleri projeler geliştirmeye geliştirilen projeler konusunda uluslararası iş birliklerine ve kaynak yaratma çabalarına yöneltmiştir. Suriyelilerle ilgili ihtiyaç duyulan önemli veri ve istatistiklerin kaydını tutuklamaması demografik yapıları hakkında bilgi sahibi olmamızı zorlaştırmaktadır. Bu bilgi eksikliği başta temel belediye hizmetlerini hizmetlerinin herkes için eşit şekilde yapılamamasına ek olarak yerel halkımızla uyum içerisinde yaşamlarını sağlayacak projelere adım atmamıza da eylem teşkil etmektedir. Toplumsal uyum ve kapsayıcı belediyecilik anlayışı ile yapılan çalışmalardan birisi olan bu saha araştırmaları önümüzdeki birkaç yıl yapacağımız projelerde bizlere ışık tutacak ve göçten etkilenen diğer belediyelerimize örnek teşkil edecek niteliktedir”ifadelerini kullandı.

Başkan Tarhan, “Mezitli’nin geleceği ve dolayısı ile Mezitli halkı için daha mutlu daha huzurlu daha müreffeh yani daha üretken bir yaşam için çalışmalarımızı sürdürüyor yerelde yaşadığımız sorunların üstesinden gelmek için en iyi çözümleri uyguluyoruz” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?