SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN ASLA ÖDÜN VERMEYECEĞİZ

SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN ASLA ÖDÜN VERMEYECEĞİZ

reklam"

    Halk Kart ile hayat daha kolay

    Hayata geçirdikleri Halk Kart uygulaması ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ekonomik yönden biraz daha rahatlamalarını sağladıklarını belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bugün itibariyle 12 bin 222 vatandaşımız, her ay kartlarına düzenli olarak yüklenen para karşılığında alışveriş yaparak, temel ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşılamaktadır. Maddi sıkıntı çeken vatandaşlarımızın büyük bir özen ile belirlendiği ve kendilerine verilen Halk Kart sayesinde her ay periyodik olarak, kimseye muhtaç olmadanihtiyaçlarını temin ettiği uygulamada, bu yılın Ocak ayında kart sahiplerinin hesabına toplamda 1 milyon 610 bin lira para yatırıldı” dedi.

    Hiç kimse yatağa aç girmesin

    Sosyal belediyecilik anlamında en çok önem verdikleri projelerden birisinin Aşhane hizmeti olduğunu kaydeden Başkan Seçer, “Belediyemize ait merkezde ve Tarsus ilçemizde bulunan iki adet Aşhanede, her gün 1.360 kişilik yemek çıkmaktadır.Öte yandan yaklaşık 1 yıl önce faaliyete başlayan ve şu anda 14 farklı noktada hizmet veren Mahalle Mutfaklarımız,vatandaşlarımızdan büyük ilgi görmektedir. Günde yaklaşık bin kişininfaydalandığı uygulamayla, 3 çeşit ve tek öğün olarak hazırlanan yemekler, akşam 17:00-20:00 saatleri arasında 3 lira karşılığında vatandaşlarımıza sunulmaktadır. Yine geçen yıl başlattığımız 1 Ekmek 1 Çorba Projesi ile Tarsus, Erdemli, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli ve Silifke ilçelerimizde belirlenen 40 noktada, haftanın 6 günü vatandaşlarımıza ücretsiz çorba ikram edilmektedir. Elimizdeki imkanlarölçüsünde hayata geçirdiğimiz projelerle, hiçbir vatandaşımızın yatağa aç girmesine izin vermeyeceğiz”dedi.  

    Eğitimde fırsat eşitliği yarattık

    Eğitim konusunda da Mersinli gençlere en üst düzeyde destek vermeye özen gösterdiklerini ifade eden Başkan Seçer, Üniversite sınavları için açmış olduğumuz destekleme kurslarından şu anda 4 bingencimiz ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Üniversite sınavına hazırlanan, fakat ailesinin ekonomik durumundan dolayı herhangi bir kursdesteği alamayan lise son sınıf ve mezun öğrencilere, eğitimde fırsat eşitliği prensibinden hareketle Akdeniz, Tarsus, Anamur, Gülnar, Silifke, Mut, Erdemli, Bozyazı ve Aydıncık’ta olmak üzere toplam 9 ilçede ücretsiz kurs hizmeti verilmektedir. Öte yandan; geçen yıl üniversite sınavını kazanan 6 bin 418 öğrencimizin hesabına da 1 yıl boyunca her ay 200 lira öğrenim yardımında bulunuyoruz” dedi.

    Hiç kimse kendini kimsesiz ve çaresiz hissetmesin  

    Doğal afet veya yangından evi zarar gören ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olduklarını da sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Doğal afet ve yangın sonucu mağdur olan vatandaşlarımıza eşya yardımının yanı sıra, bu vatandaşlarımızın yaşadığı mekânlarabakım, onarım, tadilat ile boya-badana işleritarafımızdan yapılmaktadır.Ayrıca pandemisürecinde başlattığımız ve halen devam eden ‘El Bebek Gül Bebek’ projemizle bugüne kadar, 6-12 ay aralığında bebeği olan 14 binden fazla dar gelirli aileye; içerisinde bebek maması, çocuk bezi, şampuan ve ıslak mendilin yer aldığı paketleri her ay düzenli olarak dağıtıyoruz. Görevde olduğumuz sürece ihtiyaç sahibi hiçbir vatandaşımıza, kimsesiz ve çaresiz olmadığını hissettireceğiz. Şartlar ne olursa olsun, sosyal belediyecilikten asla ödün vermeyeceğiz” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?