VATANDAŞLARIN % 78.4’Ü BAŞKAN SEÇER’E BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMESİNİ İSTİYOR

VATANDAŞLARIN % 78.4’Ü BAŞKAN SEÇER’E BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMESİNİ İSTİYOR

ANKA Araştırma’nın 6 ilçede düzenlediği ankette Mersinliler,Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Cumhur İttifakı oyları ile defalarca reddedilen borçlanmayı değerlendirdi. Ankete katılan vatandaşların % 78.4üMersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesi gerektiğini ifade ederken, %71.7’si ise borçlanma konusunda MBB Meclisinin Başkan Seçer’e güvenmesi gerektiğinidüşünüyor.

Anket katılımcılarının % 81 gibi çok önemli bir bölümüMeclis’ten çıkan ret kararını “siyasi” olarak yorumlarken, %71.2’si Başkan Seçer’e yetki verilmemesinin yatırımları engelleyeceğini ve Mersin’e zarar vereceğini düşünüyor. Katılımcıların % 73.8’i salgın sürecinde gelirlerin düşmesinin de hizmetleri olumsuz etkileneceğini vurguluyor.

ANKA Araştırma Danışmanlık Şirketi’nin yaptığı son anket, Mersin’de Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’eMeclis’te borçlanma yetkisi verilmemesinin kente zarar verdiği düşüncesini ortaya koydu. Ankete katılan her dört Mersinli’den üçü, Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmemesinin yatırımları engellediğini, bu durumun Mersin’e zarar vereceği düşüncesinde birleşti.

Mersin’in Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir, Tarsus veErdemli ilçelerinde vatandaşlarla yüz yüze anket düzenledi. Ankette 6 ilçede seçmenin % 85’ini temsilen 1069 kişi ile yüz yüze görüşme yapıldı. Ankete yanıt verenlerin yüzde 56’sını erkekler, yüzde 44ünü ise kadınlar oluşturdu. Saha uygulaması 17-18 Aralık’ta yürütülen çalışmanın, her ilçede nüfus oranına göre belirlendiği vurgulandı.

Anket kapsamında vatandaşlara, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen ‘Konuların ve alınankararların takibi’ ve Borçlanma gündemlerine dair sorular yöneltildi. Anketin sonuçları, Mersin’de yaşayan vatandaşların Meclis çalışmaları ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e bakışı konusunda önemli sonuçları ortaya koydu.

Mersinliler borçlanma yetkisi verilmesini istedi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Seçer tarafından bu yıl içinde 4 kez Meclis gündemine alınıp, nedentalep edildiği ve nerelere harcama yapılacağı anlatılmasına rağmen Cumhur İttifakı borçlanma talebine ret oyu vermişti. Ankette, borçlanma talebine verilen ret kararının değerlendirilmesi istenilen Mersinlilerin % 78.4’ü Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesinin doğru olacağı beyan etti.

Her dört kişiden üçü aynı fikirde: “Mersin zarar görür”

Anket katılımcılarının % 71.2’si yani ankete katılan her dört kişiden üçü Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e borçlanma yetkisi verilmemesinin yapılacak yatırımları engellediğini ve Mersin’e zarar verdiğini söyledi.

Başkana güvenin

Katılımcıların % 71.7’si Mersin Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin borçlanma konusunda Belediye Başkanı Vahap Seçer’e güvenmesi gerektiğini belirtirken, yine 71.7’si Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesi durumunda bunun Mersin için olumlu kullanılacağını düşündüğünü belirtti.

Borçlanmaya ret kararı siyasi

Başkan Vahap Seçer’e Cumhur İttifakı üyeleri tarafından borçlanma yetkisi verilmemesinin gerekçesi de ankette sorulan sorulardan birini oluşturdu. Ankete katılan vatandaşların % 81’le büyük bir çoğunluğu bu kararı “siyasi olarakdeğerlendirdi.

Yetki verilmemesi yatırımları engeller”

Katılımcıların % 73.8’i de korona salgını sürecinde Mersin Büyükşehir Belediyesi gelirlerinin düşmüş olmasının, belediyenin yapacağı hizmetleri ekonomik olarak olumsuz etkileyeceğini düşündüğünü vurguladı.

Anket sonucuna göre katılımcıların % 65.4’lük bölümü de Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin Meclis’te düşüncelerini demokratik bir şekilde ifade edebildiğini belirtiyor.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?